romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Agentura pro sociální začleňování: Analýza potvrdila, že dávková turistika je mýtus. Slováci do Česka za vyššími dávkami neproudí

2.7.2020 12:17
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

V některých českých médiích se pravidelně šíří informace o hromadném stěhování občanů Slovenska do sociálně vyloučených lokalit v České republice za účelem čerpání vyšších sociálních dávek. Analytický tým Agentury pro sociální začleňování provedl výzkum založený na datech MPSV, který tento mýtus vyvrací. Počet vyplacených dávek pro slovenské občany v celkovém počtu navíc rok od roku klesá.

Dávky pro slovenské občany klesají

Agenturní výzkumníci sledovali počty vyplacených doplatků na bydlení, příspěvků na živobytí a příspěvků na bydlení příjemcům se slovenskou státní příslušností v jednotlivých měsících roku 2017 a 2019. Zaměřili se také na to, ze kterých kontaktních pracovišť Úřadu práce tyto osoby o dávky žádají.

„Dokázali jsme na konkrétních datech, že mediálně propíraná migrace za dávkami rozhodně není takovou zátěží českého sociálního systému, jak se o ní často hovoří. Ze srovnání počtu vyplacených dávek v letech 2017 a 2019 vyplývá dlouhodobý pokles výplat osobám se slovenskou státní příslušností,“ říká Adam Duffek, spoluautor analýzy.

Jeho slova potvrzují také údaje o počtu výplat z jednotlivých regionů. Z celkem 484 kontaktních pracovišť Úřadu práce a obvodů detašovaných pracovišť nebyl v červnu 2019 na 311 z nich vyplacen žádný příspěvek na živobytí příjemcům slovenské státní příslušnosti. Podobně nebyl ve 343 z nich vyplacen slovenským občanům žádný doplatek na bydlení.

„Ukázalo se, že příjemci dávek ze Slovenska nejsou koncentrovaní v jednom kraji nebo okrese, ale jsou spíše rovnoměrně rozprostřeni po celé České republice, v zanedbatelném počtu. Některá kontaktní pracoviště Úřadu práce sice zaznamenávají výrazně vyšší výplaty než jiná, jedná se ale spíše o výjimky potvrzující pravidlo.

Nejvytíženější jsou ohledně vyplácení dávek osobám se slovenskou státní příslušností kontaktní pracoviště v Ostravě a v Brně, to je ale způsobeno tím, že se zkrátka jedná o velká města,“ vysvětluje David Beňák, ředitel Agentury pro sociální začleňování.

Častější je migrace v rámci města nebo kraje

V minulosti se agentura podobnou problematikou zabývala v několika dalších českých městech. Výzkumníci vyvrátili například informace a zkazky o údajné vnější masivní imigraci do sociálně vyloučených lokalit v Kadani, dále uvnitř chomutovského okresu a Ústeckého kraje. Podobně se zabývala migrací v Mostě a na Šluknovsku. Zmíněné analýzy reagovaly na konkrétní informace, které ve městech zaznívaly, a se kterými se setkávali i místní politici a úředníci.

„Zjistili jsme, že naprostá většina migrace se odehrává v relativně krátkých vzdálenostech. Může to být například uvnitř jednoho města nebo maximálně kraje. Zprávy o organizovaném přílivu cizinců, kteří přichází za účelem čerpání dávek, jsou nepodložené. Data to ukazují jasně,“ dodává Beňák.

fk, Agentura pro sociální začleňování
Přečteno: 471x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Sociální dávky, Česká republika, Agentura pro sociální začleňováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo