romea - logo
26. ledna 2020 (neděle)
svátek má Zora
Loading
rozšířené vyhledávaní

Agentura pro sociální začleňování chválí postup Chomutova, který vykupuje byty od soukromníků a vytváří bydlení pro potřebné

9.1.2020 14:30
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)

Chomutov v minulém roce odkoupil 16 bytů od soukromníků ze kterých vytvořili sociální bydlení pro potřebné. Po drobných rekonstrukcích je využívají matky samoživitelky, nebo lidé se zdravotním či mentální postižením. Podobně postupoval také sousední Most, obě města chtějí s odkupy bytu pokračovat i v letošním roce. Informoval o tom Český rozhlas Sever. Agentura pro sociální začleňování tento postup chválí.

S odkupy bytu začal jako první Chomutov. Město byty vykupovalo z dotace Evropské Unie. "Letos jsme vykoupili 16 bytů. Samozřejmě v tom chceme pokračovat i v roce 2020, záleží ale na tom, zda na to bude nějaký dotační titul, protože pro město to není zrovna malá finanční zátěž. Stálo to 7,5 milionu korun, město do toho dávalo 10 %," doplňuje náměstek chomutovského primátora Milan Märc.

"V současnosti máme ubytovaných 53 dospělých a 52 dětí ve 28 bytech" shrnuje projektová manažerka sociálního bydlení Mária Šťastná.

Město zvolilo přístup, který zastává i Agentura pro sociální začleňování. "Vytváří si fond sociálních bytů pro potřebné, což je ten nejlepší způsob, jak zamezit obchodu s chudobou," uvedl na oficiální facebookovém profilu Agentury její ředitel David Beňák. 

Sousední město Most v minulém roce odkoupilo 4 byty za 2 miliony korun z dotace na vznik sociálního bydlení. I letos chce Most s vykupováním bytů pokračovat.  "Poptávka tu je. Ta výzva je stejná jako ta, ke které jsme už čerpali finanční prostředky, tak jsme se rozhodli podat žádost. Zkusíme zakoupit pro potřebné další sociální byty," říká primátor Mostu, Jan Paparega z hnutí ProMost.

Přečteno: 949x
 

Kam dál:

Štítky:  

Most, Chomutov, Bydlení, sociální bydlení, Dotace, Agentura pro sociální začleňováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo