Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Agentura pro sociální začleňování jednala s vedením města Most. Za tři roky šlo z dotací na řešení sociálního vyloučení v Mostě přes 133 milionů

09. srpna 2019
Čtení na 3 minuty

Agentura pro sociální začleňování (ASZ) ve středu jednala s vedením města Most. Řešili společně aktuální situaci v Chánově a plán města k vybudování modulového bydlení v Chánově. ASZ i město most se shodli, že se budou touto otázkou zabývat intenzivně a dohodli se na vytvoření společné expertní skupiny. V tiskové zprávě o tom informovala Klára Vydrová z oddělení kancelář primátora a tajemníka města Most.

“Pro vytvoření kroků, vedoucích k nalezení řešení bude z řad odborníků navržených městem a Agentury pro sociální začleňování vytvořena expertní skupina, která se zaměří na zpracování dlouhodobé strategie.  S činností skupiny bude spojena i tvorba Tematického akčního plánu zacíleného na zlepšení podmínek bydlení obyvatel sociálně vyloučené lokaliyt Chanov. Tento dokument by se měl po nabytí platnosti stát dalším dokumentem města, který otevře možnost k čerpání evropských zdrojů,“ zdůraznil v tiskové zprávě primátor města Mostu Jan Paparega.

Ředitel Agentury pro sociální začleňování David Beňák vytvoření expertní skupiny vítá. Podle něj skupina expertů umožní lépe koordinovat vzájemné kroky a hledat taková řešení, která budou v zájmu obyvatel Chanova a pomohou s řešením jejich každodenních problémů.

“V této souvislosti bychom se rádi zaměřili na podporu zlepšení kvality bydlení, vzdělání a řešení předluženosti. V dlouhodobém horizontu jako vhodné řešení vidíme postupný útlum sídliště a  ubytování místních v bytech standardní kvality v nesegregované lokalitě. Chci také zdůraznit, že do řešení situace na sídlišti by měli být ve všech fázích zapojeni místní obyvatelé, bez jejichž spolupráce není úspěšná změna možná,” uvedl David Beňák.

Memorandum o spolupráci uzavřelo město Most s Agenturou pro sociální začleňování v lednu 2016. Následně byla zahájena tvorba strategického dokumentu města  zaměřeného na inkluzivní procesy v sedmi sociálně vyloučených lokalitách Mostu – Stovky, Sedmistovky, Chanov, K. H. Borovského, U věžových domů, M. G. Dobnera, Javorová.

Po schválení strategického plánu se podle tiskové zprávy otevřela možnost čerpání evropských prostředků z několika operačních programů.

“Za období tříleté spolupráce se celkem vyčerpalo 133 439 675 Kč z různých dotačních titulů. Za pomoci evropských dotačních titulů došlo k posílení v Mostě tolik potřebné terénní sociální práce v sociálně vyloučených lokalitách, byla spuštěna řada služeb pro rodiny s dětmi, navýšila se kapacita protidluhových poraden nebo došlo k vybudování  azylového domu pro rodiny s dětmi,” uvedla náměstkyně primátora Markéta Stará.

Podle ní se několik projektů zacílilo na tréninková pracovní místa a zaměstnávání dlouhodobě nezaměstnaných.  “V oblasti vzdělávání se realizují projekty zaměřené na inkluzivní procesy ve školství, propojení činnosti neziskového sektoru a škol, podpora komunikace škol a poskytovatelů sociálních služeb,“ doplnila Stará, náměstkyně primátora.

Podle tiskové zprávy se do procesu spolupráce města Mostu a Agentury pro sociální začleňování se zapojila i řada místních neziskových organizací.

“Město Most si váží dosavadní spolupráce s Agenturou pro sociální začleňování a proto věřím, že tato spolupráce bude nadále pokračovat,” dodal primátor města Jan Paparega.

Plán mostecké radnice na nové bydlení pro Romy, který spočívá v postavení kontejnerů, tzv. čunkodomků na sídlišti Chanov, se místním Romům nelíbí stejně tak opozičním zastupitelům, z Pirátské straně a ze Strany zelených. 

Za podpory těchto dvou opozičních stran vznikla v Chanově na počátku června 2019 komunitní pracovní skupina. Piráti a zelení chtějí skupinu zapojit do řešení situace na mosteckém sídlišti Chanov.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon