romea - logo
16. srpna 2022 (úterý)
svátek má Jáchym

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Agentura pro sociální začleňování: Poběžovice se zaměří na práci s mládeží, zvýšení zaměstnanosti i snížení zadlužení

Poběžovice, 1.8.2014 11:34, (ROMEA)
Ilustrační FOTO
Ilustrační FOTO

Poběžovice na Domažlicku se úspěšně snaží řešit sociální problémy a chudobu části svých obyvatel. Ve městě již druhým rokem funguje Prázdninový klub, byla zřízena školní dohledová služba a 25 lidí prošlo kurzy finanční gramotnosti. V dalších dvou letech se město a další organizace zaměří na to, jak zvýšit zaměstnanost a snížit zadlužení části domácností.

DOKUMENT

„Prázdninový klub, nejen o prázdninách" funguje v Poběžovicích na Domažlicku již druhým rokem. Provozuje jej Základní škola v Poběžovicích a jeho hlavní cílem je nabídnout dětem v Poběžovicích a okolí i během prázdnin různé volnočasové aktivity, tvůrčí dílny, výlety a exkurze. Loni se do jeho aktivit zapojila téměř stovka dětí.

Díky spolupráci města, Úřadu práce a základní školy byla také zřízena pracovní místa pro takzvanou školní dohledovou službu. Lidé zaměstnaní v rámci veřejně prospěšných prací tak během školního roku dohlíží na pořádek a bezpečnost v okolí školy. Do kurzů finanční gramotnosti, ve kterých se dozví, jak se vyvarovat nadměrnému zadlužení a jak dobře hospodařit s rodinným rozpočtem, se přihlásilo 25 lidí.

„Snahou města je problémům předcházet, k čemuž by mělo přispět i poradenství v oblasti zadluženosti. Dluhy a jejich nezvládání jsou mnohdy tím hlavním problémem, což má dopad i na fungování rodin," říká starosta města Hynek Říha.

Uvedené aktivity vycházejí z takzvaného Strategického plánu sociálního začleňování, který pro město Poběžovice pomohla sestavit vládní Agentura pro sociální začleňování. Na jeho přípravě se podíleli zástupci města, místní školy, pobočky úřadu práce, policie a neziskových organizací. Navržený plán na konci června schválili zastupitelé města.

Plán počítá pro další roky v Poběžovicích se zavedením dalších aktivit, které by měly přispět ke snížení nebo předcházení nejčastějších sociálních problémů. „Patnáctého srpna bychom se během tradiční Poběžovické pouti chtěli setkat s místními mladými a mluvit s nimi o tom, co by měl nabízet volnočasový klub, který by v Poběžovicích mohl vzniknout," vysvětluje Michal Kandler z Agentury pro sociální začleňování.

Město se chce zaměřit i na to, jak zvýšit zaměstnanost v obci a jejím okolí. Do konce příštího roku by tak měla vzniknout další pracovní místa pro vykonávání veřejně prospěšných prací pod městem, základní školou, městským infocentrem nebo technickými službami. Ve městě budou také pořádány rekvalifikační kurzy, ve kterých si budou moci zájemci rozšířit svou kvalifikaci a zvýšit šanci na získání zaměstnání. Město také jedná se zástupci dopravců a kraje o posílení dopravních spojů, především těch, které by umožňovaly jezdit na odpolední a noční směny a o víkendu do Domažlic a Horšovského Týna.

Na práci s mládeží a rodiči se zaměří poběžovická základní škola a sdružení Diakonie Západ. To zřídí v Poběžovicích předškolní klub a bude pracovat s rodinami, které neposílají děti do mateřské školy. Základní škola, která dlouhodobě velmi dobře pracuje i s dětmi s různými handikepy a ze sociálně slabších rodin, za pomoci Agentury pro sociální začleňování připraví projekty, které jí zajistí pokračování působení asistentů pedagogů, školních psychologů, logopedů i speciálních pedagogů. Škola také plánuje připravit projekt s názvem Olympiáda Poběžovicko. Pro tuto regionální soutěž připraví každá obec ze spádové oblasti školy jeden soutěžní den s jednou disciplínou (např. stolní tenis v Drahotíně, střelba Otov, florbal Rybník, orientační běh Zámělíč).

„Agentura je nyní připravena poskytnout všem partnerům v Poběžovicích podporu při přípravě projektových žádostí do různých dotačních titulů. Zajistíme tak finance na zaplacení aktivit, které jsme si v tomto plánu předsevzali," dodává Michal Kandler.

ARCHIVNÍ VIDEO

Agentura pro sociální začleňování
Přečteno: 896x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, PoběžoviceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo