romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Agentura pro sociální začleňování představuje úspěšné postupy: Přerov – Asistent pedagoga

Přerov, 14.12.2012 15:18, (ROMEA)
Asistentka pedagoga na základní škole Boženy Němcové v Přerově. (FOTO: YouTube.com)
Asistentka pedagoga na základní škole Boženy Němcové v Přerově. (FOTO: YouTube.com)

Agentura pro sociální začleňování představuje v novém seriálu vždy jeden z úspěšných postupů v sociálním začleňování, které se daří uplatňovat v místech, kde působí Agentura.Ve čtvrtém medailonu vám představí asistenty pedagogů jako jeden ze základních nástrojů pro práci s žáky se sociálním znevýhodněním ve školách.

Eva Životková pracuje jako asistentka pedagoga na základní škole Boženy Němcové v Přerově. Pomáhá přímo v hodinách nebo i po škole dětem s určitými specifickými potřebami. Jedním z nich je Oliver, u kterého se projevuje autismus a ještě ve druhé třídě měl potíže se čtením a počítáním. Její pracovní pozice je součástí školního poradenského centra. Jeho zřízení přímo při škole bylo možné díky projektu, který škole pomáhala připravit Agentura pro sociální začleňování. V poradenském centru celkem působili: 3 asistenti pedagoga pro žáky se sociálním znevýhodněním, 2 asistentky pedagoga pro žáky se zdravotním znevýhodněním, školní speciální pedagog, psycholog, sociální pedagog a školní psycholog.

VIDEO

Asistent pedagoga

Asistenti pedagogů pomáhají učitelům přímo při výuce ve třídě: individuálně se věnují dětem, které mají speciální vzdělávací potřeby (např. problémy s pozorností a soustředěním, sluchové či zrakové obtíže nebo jde o děti s fyzickým či lehčím mentálním postižením), může však na sebe také přebírat některé povinnosti učitele, aby se dětem mohl individuálně věnovat on. Děti se speciálními vzdělávacími potřebami, tedy i děti sociálně znevýhodněné, se tak mohou vzdělávat v jedné třídě společně s ostatními dětmi.

Zmíněná vyhláška 147/2011 Sb. definuje hlavní činnosti asistenta pedagoga následovně:

  • pomoc pedagogickým pracovníkům školy při výchovné a vzdělávací činnosti, pomoc při komunikaci se žáky a zákonnými zástupci nezletilých žáků a komunitou, ze které žák pochází,
  • podpora žákům při přizpůsobení se školnímu prostředí,
  • pomoc žákům při výuce a při přípravě na výuku,
  • nezbytná pomoc žákům s těžkým zdravotním postižením při sebeobsluze a pohybu během vyučování a při akcích pořádaných školou mimo místo, kde škola v souladu se zápisem do školského rejstříku uskutečňuje vzdělávání.

Asistent pedagoga podporuje žáka - pomáhá mu s vyučovanou látkou, s orientací v kulturně odlišném prostředí, s kompetencemi v českém jazyce...

Asistent pedagoga podporuje učitele - bere na sebe část jeho povinností a uvolňuje mu tak ruce pro vynalézavější výuku, pomáhá mu naplňovat speciální vzdělávací potřeby jeho žáků.

Asistent pedagoga také podporuje samotné kurikulum - pomocí svých služeb pomáhá naplňovat školní vzdělávací program ve vztahu k žákům se speciálními vzdělávacími potřebami, ale i vzhledem k žákům bez speciálních potřeb, kteří se tak učí žít s odlišností vedle sebe.

V roce 2012 působilo na českých školách přibližně 360 asistentů pedagoga pro žáky se sociálním znevýhodněním (340 na školách financovaných ministerstvem školství, ostatní na církevních a soukromých školách).

Podrobnější informace o tom, jak ve vaší škole můžete zavést a financovat asistenty pedagoga najdete v Příručce pro obce na webové stránce www.socialni-zaclenovani.cz/prirucka.

Další videomedailony bude Agentura postupně zveřejňovat na YouTube.com.

TZ Agentury pro sociální začleňování
Přečteno: 1884x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, Vzdělávání, PřerovHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo