romea - logo
20. srpna 2022 (sobota)
svátek má Bernard

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Agentura pro sociální začleňování představuje úspěšné postupy: Systém prostupného bydlení v Litvínově

Litvínov, 5.12.2012 15:00, (ROMEA)
Ilustrační foto: YouTube.com
Ilustrační foto: YouTube.com

Agentura pro sociální začleňování představuje v novém seriálu vždy jeden z úspěšných postupů v sociálním začleňování, které se daří uplatňovat v místech, kde působí Agentura. Ve druhém medailonu představuje, jak vypadá fungování systému prostupného bydlení v Litvínově.

Počátkem října 2009 zavedlo město Litvínov ve spolupráci s Agenturou a společností CPI byty (významným vlastníkem bytových domů na území města) systém prostupného bydlení. Jde o motivující systém, který umožňuje získat a udržet si dlouhodobě bydlení lidem s nízkými příjmy ohroženým sociálním vyloučením.

Systém zahrnuje tři stupně: krátkodobé nouzové bydleni, bydlení na městských ubytovnách a bydleni v bytech standardního typu (bytech vlastněných společností CPI byty). Zájemci nemohou požádat o bydlení jen v jednom stupni, žádají o zapojení do programu jako celku. Komise pro prostupné bydlení pak na základě přidělených bodů určuje, jaký stupeň bude zájemci nabídnut. Postup systémem je podmíněn plněním všech vlastních závazků (včasné placení nájmu, bezdlužnosti), aktivním přístupem k práci (zaměstnání či aktivní hledání práce) a závazkem spolupráce s poskytovateli sociálních služeb (těmi mohou byt terénní pracovníci, poskytovatelé pracovního či protidluhového poradenství aj.).

Za první dva roky fungování systému bylo bydlení ve druhém stupni nabídnuto celkem 143 klientům, z toho 73 jich bydlení přijalo, bydlení ve třetím stupni (v nájemních bytech společnosti CPI) pak bylo nabídnuto 30 klientům, z čehož 26 jich bydlení přijalo. Polovině klientů se podařilo udržet si nájemní bydlení dlouhodobě.

VIDEO

Další videomedailony bude Agentura postupně zveřejňovat na YouTube.com.

TZ Agentury pro sociální začleňování
Přečteno: 1545x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, Bydlení, LitvínovHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo