Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Agentura pro sociální začleňování se staví k bezdoplatkovým zónám kriticky

19. února 2019
Čtení na 2 minuty

Ústí nad Labem je dalším městem, které vyhlásilo tzv. bezdoplatkovou zónu. Kdo se do něj od 4. března nastěhuje, nebude moci zažádat o doplatek na bydlení. Agentura pro sociální začleňování se k tomu, stejně jako v případě jiných měst, staví velice kriticky. Informovala o tom na svém facebookovém profilu.

„Chápeme snahu měst a obcí minimalizovat segregaci a koncentraci sociálně patologických jevů, tento způsob ale nepovažujeme za vhodný postup. Podle nás je důležitější a v důsledku mnohem efektivnější prevence na základě průběžného vyhodnocování dat a situace,“ reaguje na situaci ředitel agentury David Beňák.

Zavádění bezdoplatkových zón považuje agentura za slepé řešení, neschopné individuálně reagovat na konkrétní situaci jednotlivců a rodin. „Podobné kroky mohou ve skutečnosti uškodit nejohroženějším skupinám, jako jsou rodiče s dětmi, matky samoživitelky, senioři, lidé se zdravotním postižením. Problém hrozí také obětem domácího násilí, které se rozhodnou osamostatnit a v prvopočátcích ,nového života´ jsou závislí právě na těchto dávkách,“ dodal David Beňák.

Postoj agentury je principiální, proto se staví stejně k bezdoplatokvým zónám jako takovým. Nedávno například zveřejnila své výhrady k vyhlášení bezdoplatkové zóny v Liberci. Ten o její vyhlášení požádal v září 2018 na jeden konkrétní objekt ve Vojanově ulici. Objekt je více než 10 let v rukou soukromého majitele, který v regionu vlastní desítky podobných budov. Dům je ve špatném technickém stavu a neteče v něm již nějakou dobu voda. Většina nájemníků pobírá dávky v hmotné nouzi.

“Lokalita je dlouhodobě problémová, s obyvateli domu spolupracují sociální služby i sociální pracovníci obce, od léta 2018 působí v ulici také asistenti prevence kriminality. Město se rozhodlo situaci řešit vyhlášením bezdoplatkové zóny. Podle našeho názoru dojde pouze k přesunutí problému jinam.“ říká Beňák.

V České republice podle něj doposud neexistuje ucelená analýza dopadů vyhlašování bezdoplatkových zón. V zásadě ovšem existují dvě možné alternativy pro jejich obyvatele. Prvním řešením je zůstat a zdroje na zaplacení bydlení hledat jinde než z dávek. Vzhledem k ekonomické situaci příjemců dávek hmotné nouze a vysokému procentu zadlužení u těchto lidí může dojít k posunu směrem k šedé a černé ekonomice, případně k většímu zadlužení u majitele nemovitosti. Druhou alternativou je odchod jinam, což je výše uvedené přesunutí problému.

I z tohoto důvodu Agentura nepodporuje bezdoplatkové zóny a řešení vidí spíše v systematické, koordinované a dlouhodobé sociální práci s obyvateli vyloučených lokalit,“ dodává ředitel David Beňák.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon