romea - logo
18. července 2018 (středa)
svátek má Drahomíra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Agentura pro sociální začleňování tu je sedm let. Přežije odchod svého ředitele?

17.4.2015 17:01
Martin Šimáček. (FOTO: Lukáš Houdek)
Martin Šimáček. (FOTO: Lukáš Houdek)

Ve čtvrtek 16.dubna odvolal ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier Martina Šimáčka, ředitele vládní Agentury pro sociální začleňování. Jak Šimáček uvedl v rozhovoru pro server Romea.cz, je pozadím pro změnu blížící se platnost zákona o státní službě. Na jeho základě chce ministerstvo Agenturu rozdělit do dvou odborů v sekci pro lidská práva. Bude to znamenat konec Agentury? Připravili jsme pro vás ohlédnutí za dosavadním působením Martina Šimáčka a Agentury pro sociální začleňování.

Martin Šimáček, absolvent Institutu komunikačních studií a žurnalistiky fakulty sociálních věd UK v Praze se celý svůj profesní život věnuje sociálnímu začleňování a tématu chudoby. Zúčastnil se řady studijních programů zaměřených na sociální začleňování, poradenství v České republice i dalších evropských zemích, týkajících se problematiky sociálního začleňování, poradenství a evropských strukturálních fondů.

Začínal jako tlumočník pro žadatele o azyl ve Velké Británii, osm let působil v organizaci Člověk v tísni, naposledy jako ředitel středočeské krajské pobočky Programů sociální integrace, externě také v neziskové organizací Partners Czech o. p. s. Spolupracoval s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy na projektu inkluzivního vzdělávání a s ministerstvem práce a sociálních věcí v oblasti sociálně právní ochrany dítěte.

Ředitelem vládní Agentury pro sociální začleňování (neboli Odboru pro sociální začleňování) byl od roku 2009. Ve výběrovém řízení zvítězil v konkurenci dalších 14 uchazečů, před Radkem Jiránkem na druhém a Jozefem Balážem na třetím místě. Do funkce ho jmenoval tehdejší ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

Šimáčkovou vizí bylo poskytnout sociálně vyloučeným občanům přístup ke vzdělání, možnost získat zaměstnání a bydlení úměrné finančním možnostem. Odmítal represivní postupy, posilující napětí a konflikty mezi Romy a majoritním obyvatelstvem. Část kritiků zpochybňovala právě Šimáčkovu vazbu na organizaci Člověk v tísni – poskytovatele služeb v sociálně vyloučených lokalitách.

Po odvolání Moniky Šimůnkové, která tehdy zároveň působila jako zmocněnkyně pro lidská práva, ke dni 15.10.1013 z pozice ředitelky vládní Sekce pro lidská práva byl Šimáček zároveň pověřen zastupováním ředitele této sekce.

Agentura – recept na ghetta

O vznik Agentury pro sociální začleňování začala v roce 2007 usilovat tehdejší ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková. Měla pomáhat jednotlivým oblastem s ghetty - naučit místní samosprávu, sdružení, školy, úřady práce, firmy a obyvatele problémových lokalit jak přistupovat k vyloučeným lokalitám – aby buď zanikly nebo se z nich staly běžné čtvrti. Ministryně v Agentuře spatřovala i velký ekonomický potenciál, zdůrazňovala obrovskou úsporu státního rozpočtu, kterou měly přinést integrační práce zejména na poli podpory zaměstnanosti.

Agentura zahájila svou činnost v březnu roku 2008, kdy se stala jedním z odborů na Úřadu vlády. Další dva roky fungovala pilotně ve 12 vybraných lokalitách. Ředitelem se stal Marek Podlaha, kterého po necelém roce Stehlíková odvolala. Agentura v té době čelila ostré kritice jednak ze strany Úřadu vlády kvůli nevyhovujícímu financování, jednak ze strany romských aktivistů, podle kterých agentura v plnění svých cílů zcela selhala.

Novým ministrem pro lidská práva a národnostní menšiny se v roce 2009 stal Michael Kocáb, od nějž se očekávalo úsilí o nastartování Agentury. Ředitelem Agentury byl zvolen Martin Šimáček. V současné době Agentura spolupracuje s 36 městy a obcemi. Podle Šimáčka by měla Agentura do konce roku 2019 nabídnout podporu celkem více než 70 městům a obcím.

Lepší soužití? Postupnými kroky

Činnost Agentury má vedle zastánců také své kritiky. Šimáček na pochybnosti o efektivitě a reálném dopadu působení Agentury na zlepšení situace Romů v České republice argumentuje například zpožděním, s jakým se vláda začala problematikou systematičtěji zabývat až okolo roku 1997. Pokrok vidí za posledních 6 až 8 let – na úrovni ministerstev a na úrovni samospráv, z nichž některé podle něj díky pomoci Agentury začaly problém řešit. Je kritikem politiků, kteří situaci ve vyloučených lokalitách a tematiku romské menšiny populisticky zneužívají pro získáváních vlastních politických bodů.

Lepšího soužití většinového obyvatelstva s romskou minoritou se podle něj dá dosáhnout postupnými kroky – současná situace je dána mnohaletým historickým vývojem. Upozorňuje zejména na důsledky romského holocaustu za druhé světové války, v jejímž průběhu byla vyvražděna většina českých Romů, masivní imigraci Romů ze Slovenska, nekoncepční přístup komunistického režimu, zařazování romských dětí do tehdy zvláštních a dnes praktických škol a neřešení situace ze strany státu počátkem 90.let.

Ve sporu o to, zda je hlavním důvodem života velké části Romů v sociálně neuspokojujících podmínkách právě sociální – anebo etnický aspekt je Šimáček zastáncem sociálního přístupu. Na stejnou stranu se kloní například organizace Člověk v tísni – oproti některým romským či proromským nevládním organizacím – zejména Muzeu romské kultury v Brně.V létě roku 2012 také z oficiálního názvu Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách zmizel v kontextu rozšíření působnosti dovětek "v romských lokalitách".

Přečteno: 1065x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, Martin Šimáček, Jiří Dienstbier, odvolání, Odvolání Martina ŠimáčkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ostravská osada Bedřiška

Ostravská osada Bedřiška vyhlásila Dva týdny bdělosti. Obyvatelé protestují proti vystěhování

12.7.2018 11:50
V pondělí 9. července zahájili obyvatelé ostravské osady Bedřiška takzvané Dva týdny bdělosti, obávají se totiž o ztrátu svých domovů. Akce s podtitulem Barvy Bedřišky má upozornit na těžkou situaci místních a představit veřejnosti život v osadě, která již dávno není vyloučenou lokalitou. Na programu jsou workshopy pro děti, diskuze, letní kino a koncerty. Kromě samotných obyvatel Bedřišky se do organizace zapojilo místní komunitní centrum vedené organizací Bílý nosorožec, kolektiv Probuď domy, městská galerie Plato ve spolupráci s PAF Olomouc, kino Cineport, literární iniciativa Harakiri Czurakami a další jednotliví aktivisté a podporovatelé Bedřišky.
 celý článek

Mário Bihári ve videoklipu V uličkách (FOTO: Repro Youtube.com)

videoMário Bihari: Jako slepý řídím ve videoklipu kabriolet

10.7.2018 23:28
Mário Bihari se svou kapelou Bachtale Apsa vystoupili na Festivalu Vítání Pražského jara. Během koncertu Mário promluvil o jejich novém videoklipu "V uličkách", který se odehrává na svatbě nevidomých lidí. Videoklip kapela pojala ve vtipném duchu, například Mario Bihari v klipu řídí kabriolet.
 celý článek

Edita Stejskalová (Koláž: Romea.cz)

Edita Stejskalová: OBSE by měla kvůli pogromům na Romy na Ukrajině vytvořit pozorovatelskou misi a dohlížet na vyšetřování

10.7.2018 19:10
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) by se měla začít zabývat útoky na Romy na Ukrajině. Měla by vytvořit pozorovatelskou misi, která by dohlížela nad vyšetřování pogromů na Romy. Vyzvala k tomu politoložka Edita Stejskalová v pořadu Rómské slovo, které vysílá Slovenský rozhlas.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo