romea - logo
15. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Agentura pro sociální začleňování ukončila spolupráci s městem Most. Důvodem je výstavba tzv. čunkodomů v Chanově

31.3.2020 20:29
Sídliště Chanov (FOTO: Miroslav Brož, archiv Pirátské strany)
Sídliště Chanov (FOTO: Miroslav Brož, archiv Pirátské strany)

Agentura pro sociální začleňování odstoupila k 25. březnu 2020 od další spolupráce s městem Most. Hlavním důvodem pro ukončení spolupráce je záměr města vystavit tzv. čunkodomy na sídlišti Chanov. Uvedlo to město Most v tiskové zprávě a serveru Romea.cz to potvrdil ředitel Agentury David Beňák.

"Byli jsme pověřeni ukončením spolupráce se statutárním městem Most monitorovacím výborem, který kontroluje naši činnost a rozhoduje o spolupráci s obcemi. Jedním z hlavních důvodů byl záměr města Mostu postavit další byty na sídlišti Chanov," uvedl pro server Romea.cz David Beňák.

Výstavba modulové bydlení, tzv. čunkodomů, měla na sídlišti Chanov začít již letos. Během příprav na stavbu ale město zjistilo, že nestihne rozšířit elektrické sítě a také bude měnit systém vytápění v čunkodomech, a proto výstavbu o rok odložilo. Kromě Agentury pro sociální začleňování výstavbu ve své zprávě tvrdě zkritizovala dnes již bývala veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

David Beňák: "Nová výstavba v takto extrémně sociálně vyloučené lokalitě ovšem podle Agentury vyloučení neřeší, naopak ho výrazně posiluje."

"Nová výstavba v takto extrémně sociálně vyloučené lokalitě ovšem podle Agentury vyloučení neřeší, naopak ho výrazně posiluje. Agentura přitom městu navrhla alternativu v podobě dlouhodobého plánu postupného snižování počtu obyvatel sídliště, který by nakonec vedl k jeho úplnému zrušení. Město by tímto rozhodnutím přišlo kromě expertní podpory při sociálním začleňování také o možnost čerpat některé finanční prostředky. Vedení Agentury se pokusilo vyjednat s monitorovacím výborem nové rozhodnutí, které by umožnilo realizaci alespoň plánovaným projektům zaměřeným na vzdělávání znevýhodněných dětí. Rozhodnutí monitorovacího výboru se zvrátit nepodařilo a spolupráce tedy byla z naší strany ukončena," vysvětlil pro Romea.cz David Beňák.

Město Most spolupracovalo s Agenturou pro sociální začleňování od roku 2008. Spolupráce byla po dobu několika let v režimu vzdálené podpory. V lednu 2016 podpisem Memoranda o spolupráci došlo k obnovení její aktivní fáze.

"Vytvořily se dva strategické dokumenty města: Strategický plán sociálního začleňování statutárního města Mostu na období 2017-2019 a Místní plán inkluze statutárního města Mostu na období 2017-2019, který podrobněji rozpracovává oblast inkluzivního vzdělávání. Na základě těchto dokumentů město Most a neziskové organizace působící ve městě mohly čerpat dotace z evropských operačních programů v celkové výši 133 milionů Kč," uvedlo město Most v tiskové zprávě.

"Realizace projektů vytvořených v rámci výše uvedené spolupráce jejím ukončením se neohrozí, až na výjimku tří projektu financovaných z Operačního programu Vývoj, věda a vzdělávání v souhrnné hodnotě 43 781 402 Kč. Jde o projekty, které zatím byly ve fázi hodnocení tudíž nedošlo k zahájení jejich realizace," dodala náměstkyně primátora Markéta Stará.

Podle vedení města jde například o projekt "Prevence školního neúspěchu ZŠ v Mostě", do kterého by měly být zapojeny místní základní školy, jejichž zřizovatelem je město Most. V rámci projektu podle města počítaly základní školy s personálním posílením, vybavením škol, úhradou vzdělávacích aktivit aj. 

"Tyto peníze budou v nejbližším období školám chybět. Samozřejmě i aktivity ostatních projektů nemáme čím nahradit a v procesu soc. začleňování o jejich přínos jednoznačně přijdeme," dodala Markéta Stará, podle které problém spočívá v tom, že uvedené projekty by se měly financovat v rámci výzvy 075, kde je podmínkou, že spolupráce s Agenturou pro sociální začleňování musí být platná nejen v okamžiku podání projektové žádosti, ale po celou dobu trvání projektu. U ostatních výzev, ze kterých město Most čerpá, tato podmínka není.

Podle Davida Beňáka si Agentura uvědomuje, že Ústecký kraj řeší specifické problémy, kde je velmi důležitá odborná spolupráce a podpora v boji proti sociálnímu vyloučení, proto bude Agentura nadále spolupracovat s Ústeckým krajem a s dalšími 17 obcemi v Ústeckém kraji.

"Město Most může čerpat podporu a pomoc z širší sítě aktérů, např. z programů Výstavba či dalších budoucích výzev z Operačního programu výzkum, věda, vzdělávání. Dalším partnerem pro město je i program Re:start, ale i zmíněný Ústecký kraj," vysvětlil pro zpravodajský server Romea.cz ředitel Agentury pro sociální začleňování David Beňák.

Přečteno: 1182x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, David Beňák, Most, MMR, Ústí nad labemHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo