romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Agentura pro sociální začleňování vydala metodiku a manuál dobrých praxí k prostupnému zaměstnávání

Praha, 18.2.2014 11:21, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Na webové stránce Agentury si může stáhnout novou podrobnou metodiku k tomu, jak v obci zavést systém prostupného zaměstnávání a příklady z ČR i ze zahraničí, kde tento systém funguje.

Prostupné zaměstnávání - metodika

Metodika podrobně představuje koncept prostupného zaměstnávání a to, jak je možné jej uplatnit v obci nebo městě, které chce podpořit zaměstnanost.

Smyslem metodiky je představit koncept prostupného zaměstnávání, přičemž nedílnou součástí tohoto systému je vytváření lokálních sítí zaměstnanosti. Východiskem je potřeba propojovat jednotlivé aktéry na trhu práce, prostřednictvím partnerských programů a projektů přinášet inovativní postupy do poradenské práce s uchazeči a zájemci o zaměstnání. Systém má také za cíl na základě profilace uchazečů a zájemců o zaměstnání lépe cílit jednotlivá opatření aktivní politiky zaměstnanosti a zajišťovat tak jejich větší efektivitu a zajistit provázanost jednotlivých opatření. Cílem prostupného zaměstnávání je postupnými kroky, za pomoci doprovodných opatření (zejména sociálních služeb) připravovat uchazeče o zaměstnání na vstup na trh práce a zároveň motivovat zaměstnavatele k vytváření udržitelných pracovních míst.

Metodika je určena zejména realizátorům zaměstnanostních programů a projektů, pracovníkům obcí, Úřadu práce a neziskových organizací . Může sloužit i osvíceným zaměstnavatelům, kteří přemýšlejí o efektivitě jednotlivých opatření politiky zaměstnanosti vůči znevýhodněným uchazečům o zaměstnání, o provázanosti těchto opatření, o propojování služeb zaměstnanosti se sociálními a dalšími podpůrnými službami a o dopadech těchto intervencí na komplexní sociální situaci zúčastněných osob.

Metodika přináší návod, jak prostupné zaměstnávání zavést, jak jej zafinancovat, příklady, jak funguje v ČR i v zahraničí a ukázky z výzkumů a analýz o prostupném zaměstnávání.

Prostupné zaměstnávání - manuál dobrých praxí

Manuál představuje souhrn dobrých praxí z České republiky i ze zahraničí při zavádění prostupného zaměstnávání, které by vás mohly inspirovat.

Manuál přináší celkem 30 příkladů z České republiky a 22 ze zahraničí. 

V České republice už dnes tímto stylem pracuje řada organizací napříč všemi kraji. Za účelem koordinovaného přístupu při realizaci zaměstnanostních programů vznikají lokální sítě zaměstnanosti, do nichž jsou zapojeni zainteresovaní aktéři na lokálním trhu práce. Někde systém prostupného zaměstnávání zahrnuje všechny stupně včetně práce na zkoušku a uplatnění v sociálním podniku, v jiných lokalitách realizují prostupnost v redukované podobě.

Manuál přináší celkem 30 příkladů z České republiky a 22 ze zahraničí.

Můžete se v něm seznámit například s využitím prostupného zaměstnávání Občanským sdružením Mosty v Ústeckém kraji, Diecézní charitou Plzeň v Chebu nebo Ligou Bruntál. Prvky tohoto systému zavádí i města Jirkov, Kadaň, Ralsko, Krupka, která spolupracují s Agenturou pro sociální začleňování. V manuálu jsou uvedeny zahraniční příklady z Polska, Maďarska, Rakouska nebo Belgie.

Oba materiály - metodika i manuál dobrých praxí - jsou po předchozí domluvě zdarma k vyzvednutí v sídle Agentury (Vladislavova 4, Praha 1), kontaktní email: dord.michal@vlada.cz.

Agentura pro sociální začleňování
Přečteno: 640x
 

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, ZaměstnáváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo