romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Agentura pro sociální začleňování vydala metodiku a manuál dobrých praxí k prostupnému zaměstnávání

Praha, 18.2.2014 11:21, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Na webové stránce Agentury si může stáhnout novou podrobnou metodiku k tomu, jak v obci zavést systém prostupného zaměstnávání a příklady z ČR i ze zahraničí, kde tento systém funguje.

Prostupné zaměstnávání - metodika

Metodika podrobně představuje koncept prostupného zaměstnávání a to, jak je možné jej uplatnit v obci nebo městě, které chce podpořit zaměstnanost.

Smyslem metodiky je představit koncept prostupného zaměstnávání, přičemž nedílnou součástí tohoto systému je vytváření lokálních sítí zaměstnanosti. Východiskem je potřeba propojovat jednotlivé aktéry na trhu práce, prostřednictvím partnerských programů a projektů přinášet inovativní postupy do poradenské práce s uchazeči a zájemci o zaměstnání. Systém má také za cíl na základě profilace uchazečů a zájemců o zaměstnání lépe cílit jednotlivá opatření aktivní politiky zaměstnanosti a zajišťovat tak jejich větší efektivitu a zajistit provázanost jednotlivých opatření. Cílem prostupného zaměstnávání je postupnými kroky, za pomoci doprovodných opatření (zejména sociálních služeb) připravovat uchazeče o zaměstnání na vstup na trh práce a zároveň motivovat zaměstnavatele k vytváření udržitelných pracovních míst.

Metodika je určena zejména realizátorům zaměstnanostních programů a projektů, pracovníkům obcí, Úřadu práce a neziskových organizací . Může sloužit i osvíceným zaměstnavatelům, kteří přemýšlejí o efektivitě jednotlivých opatření politiky zaměstnanosti vůči znevýhodněným uchazečům o zaměstnání, o provázanosti těchto opatření, o propojování služeb zaměstnanosti se sociálními a dalšími podpůrnými službami a o dopadech těchto intervencí na komplexní sociální situaci zúčastněných osob.

Metodika přináší návod, jak prostupné zaměstnávání zavést, jak jej zafinancovat, příklady, jak funguje v ČR i v zahraničí a ukázky z výzkumů a analýz o prostupném zaměstnávání.

Prostupné zaměstnávání - manuál dobrých praxí

Manuál představuje souhrn dobrých praxí z České republiky i ze zahraničí při zavádění prostupného zaměstnávání, které by vás mohly inspirovat.

Manuál přináší celkem 30 příkladů z České republiky a 22 ze zahraničí. 

V České republice už dnes tímto stylem pracuje řada organizací napříč všemi kraji. Za účelem koordinovaného přístupu při realizaci zaměstnanostních programů vznikají lokální sítě zaměstnanosti, do nichž jsou zapojeni zainteresovaní aktéři na lokálním trhu práce. Někde systém prostupného zaměstnávání zahrnuje všechny stupně včetně práce na zkoušku a uplatnění v sociálním podniku, v jiných lokalitách realizují prostupnost v redukované podobě.

Manuál přináší celkem 30 příkladů z České republiky a 22 ze zahraničí.

Můžete se v něm seznámit například s využitím prostupného zaměstnávání Občanským sdružením Mosty v Ústeckém kraji, Diecézní charitou Plzeň v Chebu nebo Ligou Bruntál. Prvky tohoto systému zavádí i města Jirkov, Kadaň, Ralsko, Krupka, která spolupracují s Agenturou pro sociální začleňování. V manuálu jsou uvedeny zahraniční příklady z Polska, Maďarska, Rakouska nebo Belgie.

Oba materiály - metodika i manuál dobrých praxí - jsou po předchozí domluvě zdarma k vyzvednutí v sídle Agentury (Vladislavova 4, Praha 1), kontaktní email: dord.michal@vlada.cz.

Agentura pro sociální začleňování
Přečteno: 634x
 

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, ZaměstnáváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo