romea - logo
4. července 2022 (pondělí)
svátek má Prokop

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Agentura pro sociální začleňování zmapuje vsetínský terén, zaměří se na potřeby obyvatel

1.8.2016 12:10
Radek Jiránek, ředitel Agentury pro sociální začleňování a Jiří Čunek, starosta Vsetína (Koláž: Romea.cz)
Radek Jiránek, ředitel Agentury pro sociální začleňování a Jiří Čunek, starosta Vsetína (Koláž: Romea.cz)

Ve čtvrtek 28. července se ve Vsetíně uskutečnilo druhé pracovní setkání vedení města zastoupeného Jiřím Čunkem, který je známý protiromskými výroky, a místního týmu Agentury, který v lokalitě začne působit. V červenci 2016 zahájil Vsetín spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování v rámci tzv. koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám.

„Práce Agentury ve Vsetíně začne podrobným mapováním sociálně vyloučených lokalit a potřeb jejich obyvatel v oblastech bydlení, vzdělávání, zaměstnanosti apod. Na tuto vstupní analýzu naváže příprava strategického plánu sociálního začleňování. Ten nabídne konkrétní opatření, která povedou ke zmírnění nejvážnějších problémů a ke zlepšení života všech obyvatel v obci,“ vysvětluje v tiskové zprávě první kroky Agentury Martin Navrátil, vedoucí regionální pobočky Agentury v Ostravě, pod kterou město Vsetín spadá. „Plán se začne připravovat v září, hotový by měl být v březnu příštího roku,“ doplňuje Navrátil.

Cílem jednání Jiřího Čunka a zástupců Agentury bylo mimo jiné i sladění vzájemné spolupráce, především ve věci součinnosti místních institucí, například odborů městského úřadu nebo místní pobočky úřadu práce, s vládními výzkumníky. Ti budou ve Vsetíně působit do ledna 2017.

Současně s výzkumníky začne v lokalitě působit také lokální konzultantka Agentury. Jejím hlavním úkolem v následujících měsících bude propojit místní instituce a aktéry (zástupce obce, neziskových organizací, policie, úřadu práce, škol a dalších subjektů i jedinců řešících sociální problematiku) do tzv. lokálního partnerství.

Jedním z přínosů zahájení spolupráce je pomoc vsetínským obyvatelům v oblastech zaměstnanosti, bydlení, dluhové problematiky, bezpečnosti, vzdělávání a zdraví. Díky strategickému plánu budou v následujících třech letech město i místní neziskové organizace a další partneři moci podávat žádosti o finanční podporu pro rozvojové aktivity. „Je to jedinečná šance, jak využít prostředky ze strukturálních fondů a koordinovaně situaci v lokalitách i jejich okolí zásadně změnit," vysvětluje ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek.

"Pokud bude město Vsetín chtít využít dostupné zdroje pro investice do svého bytového fondu (Integrovaný regionální operační program) či neinvestiční pobídky v oblasti bydlení (Operační program Zaměstnanost), bude nutné, aby respektovalo prointegrační principy, na nichž jsou tyto operační programy založeny," uvedl před časem pro server Romea.cz Radek Jiránek.

Veřejné vystupování vsetínského starosty Jiřího Čunka přitom ochotu k prointegračním procesům zatím moc nepřipomíná. Čunek například těsně před rozhodnutím o spolupráci mezi agenturou a městem uvedl, že pokud s pomocí agentury nedostane peníze, vystěhuje sociálně slabé z městských bytů.

Ředitel agentury Radek Jiránek takové mediální vystupování odmítá. "Vyjádření starosty nepovažujeme za vhodné. Součástí memoranda o spolupráci je i závazek obce ke korektnímu vyjadřování v souvislosti s prointegračním procesem. Rasistická a xenofobní vyjádření, stejně jako praktické segregační postupy budou důvodem pro ukončení vzájemné spolupráce. Během středečního společného jednání bylo město na tento bod důrazně upozorněno. Věříme, že se vsetínské vedení podobných výroků zdrží a y neohrozí tak spolupráci s Agenturou a celý proces sociálního začleňování," uvedl pro server Romea.cz Jiránek.

Další jednání města Vsetín a Agentury pro sociální začleňování by se mělo uskutečnit v září 2016.

Vládní Agentura pro boj se sociálním vyloučením vedle Vsetína letos v létě začne působit také v Břeclavi, Rumburku-Starých Křečanech nebo v Tanvaldu. V současné době působí Agentura v rámci Koordinovaného přístupu v 41 lokalitách. Celkem se jedná o více jak sto měst, obcí a městských obvodů.

voj, TZ Agentury pro sociální začleňování
Přečteno: 1012x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, Vsetín, Soužití, Sociálně vyloučené lokality, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo