romea - logo
10. prosince 2019 (úterý)
svátek má Julie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Agentura pro sociální začleňování zmapuje vsetínský terén, zaměří se na potřeby obyvatel

1.8.2016 12:10
Radek Jiránek, ředitel Agentury pro sociální začleňování a Jiří Čunek, starosta Vsetína (Koláž: Romea.cz)
Radek Jiránek, ředitel Agentury pro sociální začleňování a Jiří Čunek, starosta Vsetína (Koláž: Romea.cz)

Ve čtvrtek 28. července se ve Vsetíně uskutečnilo druhé pracovní setkání vedení města zastoupeného Jiřím Čunkem, který je známý protiromskými výroky, a místního týmu Agentury, který v lokalitě začne působit. V červenci 2016 zahájil Vsetín spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování v rámci tzv. koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám.

„Práce Agentury ve Vsetíně začne podrobným mapováním sociálně vyloučených lokalit a potřeb jejich obyvatel v oblastech bydlení, vzdělávání, zaměstnanosti apod. Na tuto vstupní analýzu naváže příprava strategického plánu sociálního začleňování. Ten nabídne konkrétní opatření, která povedou ke zmírnění nejvážnějších problémů a ke zlepšení života všech obyvatel v obci,“ vysvětluje v tiskové zprávě první kroky Agentury Martin Navrátil, vedoucí regionální pobočky Agentury v Ostravě, pod kterou město Vsetín spadá. „Plán se začne připravovat v září, hotový by měl být v březnu příštího roku,“ doplňuje Navrátil.

Cílem jednání Jiřího Čunka a zástupců Agentury bylo mimo jiné i sladění vzájemné spolupráce, především ve věci součinnosti místních institucí, například odborů městského úřadu nebo místní pobočky úřadu práce, s vládními výzkumníky. Ti budou ve Vsetíně působit do ledna 2017.

Současně s výzkumníky začne v lokalitě působit také lokální konzultantka Agentury. Jejím hlavním úkolem v následujících měsících bude propojit místní instituce a aktéry (zástupce obce, neziskových organizací, policie, úřadu práce, škol a dalších subjektů i jedinců řešících sociální problematiku) do tzv. lokálního partnerství.

Jedním z přínosů zahájení spolupráce je pomoc vsetínským obyvatelům v oblastech zaměstnanosti, bydlení, dluhové problematiky, bezpečnosti, vzdělávání a zdraví. Díky strategickému plánu budou v následujících třech letech město i místní neziskové organizace a další partneři moci podávat žádosti o finanční podporu pro rozvojové aktivity. „Je to jedinečná šance, jak využít prostředky ze strukturálních fondů a koordinovaně situaci v lokalitách i jejich okolí zásadně změnit," vysvětluje ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek.

"Pokud bude město Vsetín chtít využít dostupné zdroje pro investice do svého bytového fondu (Integrovaný regionální operační program) či neinvestiční pobídky v oblasti bydlení (Operační program Zaměstnanost), bude nutné, aby respektovalo prointegrační principy, na nichž jsou tyto operační programy založeny," uvedl před časem pro server Romea.cz Radek Jiránek.

Veřejné vystupování vsetínského starosty Jiřího Čunka přitom ochotu k prointegračním procesům zatím moc nepřipomíná. Čunek například těsně před rozhodnutím o spolupráci mezi agenturou a městem uvedl, že pokud s pomocí agentury nedostane peníze, vystěhuje sociálně slabé z městských bytů.

Ředitel agentury Radek Jiránek takové mediální vystupování odmítá. "Vyjádření starosty nepovažujeme za vhodné. Součástí memoranda o spolupráci je i závazek obce ke korektnímu vyjadřování v souvislosti s prointegračním procesem. Rasistická a xenofobní vyjádření, stejně jako praktické segregační postupy budou důvodem pro ukončení vzájemné spolupráce. Během středečního společného jednání bylo město na tento bod důrazně upozorněno. Věříme, že se vsetínské vedení podobných výroků zdrží a y neohrozí tak spolupráci s Agenturou a celý proces sociálního začleňování," uvedl pro server Romea.cz Jiránek.

Další jednání města Vsetín a Agentury pro sociální začleňování by se mělo uskutečnit v září 2016.

Vládní Agentura pro boj se sociálním vyloučením vedle Vsetína letos v létě začne působit také v Břeclavi, Rumburku-Starých Křečanech nebo v Tanvaldu. V současné době působí Agentura v rámci Koordinovaného přístupu v 41 lokalitách. Celkem se jedná o více jak sto měst, obcí a městských obvodů.

voj, TZ Agentury pro sociální začleňování
Přečteno: 974x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, Vsetín, Soužití, Sociálně vyloučené lokality, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo