romea - logo
19. ledna 2020 (neděle)
svátek má Doubravka
Loading
rozšířené vyhledávaní

Agentura pro sociální začleňování zmapuje vsetínský terén, zaměří se na potřeby obyvatel

1.8.2016 12:10
Radek Jiránek, ředitel Agentury pro sociální začleňování a Jiří Čunek, starosta Vsetína (Koláž: Romea.cz)
Radek Jiránek, ředitel Agentury pro sociální začleňování a Jiří Čunek, starosta Vsetína (Koláž: Romea.cz)

Ve čtvrtek 28. července se ve Vsetíně uskutečnilo druhé pracovní setkání vedení města zastoupeného Jiřím Čunkem, který je známý protiromskými výroky, a místního týmu Agentury, který v lokalitě začne působit. V červenci 2016 zahájil Vsetín spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování v rámci tzv. koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám.

„Práce Agentury ve Vsetíně začne podrobným mapováním sociálně vyloučených lokalit a potřeb jejich obyvatel v oblastech bydlení, vzdělávání, zaměstnanosti apod. Na tuto vstupní analýzu naváže příprava strategického plánu sociálního začleňování. Ten nabídne konkrétní opatření, která povedou ke zmírnění nejvážnějších problémů a ke zlepšení života všech obyvatel v obci,“ vysvětluje v tiskové zprávě první kroky Agentury Martin Navrátil, vedoucí regionální pobočky Agentury v Ostravě, pod kterou město Vsetín spadá. „Plán se začne připravovat v září, hotový by měl být v březnu příštího roku,“ doplňuje Navrátil.

Cílem jednání Jiřího Čunka a zástupců Agentury bylo mimo jiné i sladění vzájemné spolupráce, především ve věci součinnosti místních institucí, například odborů městského úřadu nebo místní pobočky úřadu práce, s vládními výzkumníky. Ti budou ve Vsetíně působit do ledna 2017.

Současně s výzkumníky začne v lokalitě působit také lokální konzultantka Agentury. Jejím hlavním úkolem v následujících měsících bude propojit místní instituce a aktéry (zástupce obce, neziskových organizací, policie, úřadu práce, škol a dalších subjektů i jedinců řešících sociální problematiku) do tzv. lokálního partnerství.

Jedním z přínosů zahájení spolupráce je pomoc vsetínským obyvatelům v oblastech zaměstnanosti, bydlení, dluhové problematiky, bezpečnosti, vzdělávání a zdraví. Díky strategickému plánu budou v následujících třech letech město i místní neziskové organizace a další partneři moci podávat žádosti o finanční podporu pro rozvojové aktivity. „Je to jedinečná šance, jak využít prostředky ze strukturálních fondů a koordinovaně situaci v lokalitách i jejich okolí zásadně změnit," vysvětluje ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek.

"Pokud bude město Vsetín chtít využít dostupné zdroje pro investice do svého bytového fondu (Integrovaný regionální operační program) či neinvestiční pobídky v oblasti bydlení (Operační program Zaměstnanost), bude nutné, aby respektovalo prointegrační principy, na nichž jsou tyto operační programy založeny," uvedl před časem pro server Romea.cz Radek Jiránek.

Veřejné vystupování vsetínského starosty Jiřího Čunka přitom ochotu k prointegračním procesům zatím moc nepřipomíná. Čunek například těsně před rozhodnutím o spolupráci mezi agenturou a městem uvedl, že pokud s pomocí agentury nedostane peníze, vystěhuje sociálně slabé z městských bytů.

Ředitel agentury Radek Jiránek takové mediální vystupování odmítá. "Vyjádření starosty nepovažujeme za vhodné. Součástí memoranda o spolupráci je i závazek obce ke korektnímu vyjadřování v souvislosti s prointegračním procesem. Rasistická a xenofobní vyjádření, stejně jako praktické segregační postupy budou důvodem pro ukončení vzájemné spolupráce. Během středečního společného jednání bylo město na tento bod důrazně upozorněno. Věříme, že se vsetínské vedení podobných výroků zdrží a y neohrozí tak spolupráci s Agenturou a celý proces sociálního začleňování," uvedl pro server Romea.cz Jiránek.

Další jednání města Vsetín a Agentury pro sociální začleňování by se mělo uskutečnit v září 2016.

Vládní Agentura pro boj se sociálním vyloučením vedle Vsetína letos v létě začne působit také v Břeclavi, Rumburku-Starých Křečanech nebo v Tanvaldu. V současné době působí Agentura v rámci Koordinovaného přístupu v 41 lokalitách. Celkem se jedná o více jak sto měst, obcí a městských obvodů.

voj, TZ Agentury pro sociální začleňování
Přečteno: 977x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, Vsetín, Soužití, Sociálně vyloučené lokality, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo