romea - logo
4. srpna 2020 (úterý)
svátek má Dominik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Agresor z Děčína mlátí i Romy. Napadený před Calipsem má prý mezi Romy přátele

Děčín, 8.8.2014 15:24, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Brutální napadení v herně Calipso v děčínském Starém Městě, které se stalo záminkou ke svolání protiromské demonstrace, chystané na středu, nemělo zřejmě rasistický kontext. Násilnický agresor, kterého policie již dopadla, je totiž už delší čas postrachem i pro děčínské Romy. Jeden z nich na něj před časem dokonce podal trestní oznámení, jenomže policie se k němu postavila liknavě, což je prý ostatně v případech problémů mezi romskou komunitou pravidlem.

Nepřehlédněte:

„Došlo na moje slova,“ říká pro server Romea.cz Roman Horváth, jeden z romských starousedlíků, který bydlí s rodinou na děčínském Starém městě. „Kdyby ho policie zatkla už v červenci, když napadl mě, nemuselo k tomu masakru vůbec dojít."

Když ho před třemi týdny stejný muž, který byl nyní zatčen kvůli bitce před hernou Calipso, napadl přímo na chodbě jeho domu, podal na něj trestní oznámení. „Nejdříve napadl mého bratra a zmlátil ho. Když jsem ho odtahoval a říkal mu, ať ho nechá být, vystartoval i na mě. Mlátil mě do hlavy a do žeber, nejdřív pěstí, ale pak vytáhl teleskopický obušek. Mám od něj na hlavě čtyřcentimetrovou jizvu,“ říká Horváth a dodává, že zmíněný muž je obávaným rváčem a agresorem i mezi děčínskými Romy. Navíc je prý v podmínce. „Mlátí prostě každého, a je jedno, jestli je to Rom nebo bílý,“ zdůrazňuje. „Jenomže v novinách to nafoukli a dělají z toho rasistický čin. Romové se teď bojí chodit do města. A mají strach o své děti. To je nejhorší, co se mohlo stát.“

Roman Horváth upozorňuje na to, že pokud policisté řeší konflikt mezi Romem a Romem, postupují liknavě. „Za pár dní po tom, co jsem podal trestní oznámení, mi volali, že je to jen na přestupek. A já jim na to řekl: To čekáte na další oběť? No vidíte, a je to tady.“

Napadený vycházel s Romy dobře

Více informací o bitce, která vyvolala v Děčíně vlnu protiromských nálad, poskytl redakci další člen děčínské romské komunity Drahomír Radek Horváth, který zná osobně muže, zraněného před hernou Calipso. „Je to R.V., lodník, známe se 25 let. Útočníků muselo být víc, protože R. má páru a nenechá si jen tak něco líbit,“ říká pro server Romea.cz Drahomír Radek Horváth a ke rvačce dodává, že konflikt začal uvnitř herny.

Prvnímu napadení se podle něj zřejmě R.V. ubránil, ale útočníci si asi zajeli pro posily a vrátili se. "Byli asi čtyři, povalili ho na zem, kopali do něj a řezali ho do obličeje. Nebyla to obyčejná bitka, vypadá to, jako by ho chtěli zabít, měl napadrť celý obličej,“  dodal Horváth.

Absolutní většina děčínských Romů podle něj brutální napadení odsuzuje a jsou z toho znechuceni. Tím spíš, že zraněný muž vycházel s místními Romy velice dobře a měl mezi nimi spousty kamarádů. „Mrzí nás to, protože víme, že R. je hodný kluk. Ale odsuzovali bychom to, i kdybychom ho neznali,“ dodává pro Romea.cz Radek Drahomír Horváth.

Situace v Děčíně je podle něj několik dní po bitce doslova na hraně. „Napětí mezi bílými a Romy je v Děčíně dlouhodobě, ale tohle byla poslední kapka. Je to tím větší škoda, že to přišlo ve chvíli, kdy se některé věci konečně začaly dařit. Měli jsme tu romské asistenty městské policie, kteří se výborně osvědčili, a teď, když už na ně nejsou peníze, tak zadarmo a ve svém volném čase plní jejich funkci deset nebo patnáct romských dobrovolníků. Takže je vidět, že lidi mají vůli měnit věci k lepšímu, jenomže pak stačí jedna taková bitka a všechno je pryč,“ konstatuje Drahomír Radek Horvath.

Kohoutova demonstrace

Situaci v Děčíně, kde se šíří nenávist k Romům a strach, ještě dále vyhrocují články v Děčínském deníku, který o údajně neudržitelné situaci způsobené Romy ve městě začal chrlit jednu zprávu za druhou. V diskuzích pod články se to jen hemží xenofobními a rasistickými poznámkami.

Protiromské nálady dokonce přilákaly neslavně proslulého podvodníka a organizátora protiromských pochodů v severních Čechách Lukáše Kohouta, který již oznámil, že protiromskou demonstraci uspořádá také v Děčíně, a to již ve středu 13. srpna.

Děčínský deník v minulých dnech o demonstraci již několikrát informoval, špatná pověst jejího organizátora se ale stala mezi čtenáři terčem kritiky. Odhadovat jestli se jí zúčastní i příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti nebo ultrapravicoví radikálové nejen z Děčína, ale i z dalších severočeských měst, je v tuto chvíli těžké.

Brutální napadení partnerské dvojice skupinkou Romů v herně Calipso je dalším v řadě případů, kde násilný incident jednoho nebo skupiny romských agresorů vyvolá ve společnosti atmosféru nenávisti a strachu, který se pak šíří mezi majoritou i minoritou a může mít za následek další násilí, tentokrát již zaměřené na Romy obecně. Bojí se jedni a bojí se druzí. Navzájem. Strach je pak hybnou silou dalšího nárůstu vzájemné nenávisti a předsudků. Mezi bílými i černými bez rozdílu.

Přečteno: 4043x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí, Děčín, Rasismus, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

Pietní akt v Letech u Písku, 2. 8. 2020 (FOTO: Richard Samko, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Pietní akt v Letech připomněl i romské oběti z Osvětimi, Válková podpořila vznik romského vládního zplnomocněnce

29.7.2020 13:06, (AKTUALIZOVÁNO 2. 8. 2020, 14:45)
Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu dnes na pietní akci v Letech na Písecku vyzval politiky, aby stejně jako antisemitismus odsuzovali projevy anticiganismu. Ty podle něj v Evropě zesilují. Pietní akt v místě někdejšího koncentračního tábora Lety u Písku dnes po poledni připomněl romské oběti z druhé světové války. Akce v Letech se tradičně koná v květnu, letošní termín se posunul kvůli koronaviru.
 celý článek

Helena Válková 2. 8. 2020 v Letech u Písku. (FOTO: ROMEA TV)

videoHelena Válková v Letech u Písku: Podporuji vznik pozice vládního zplnomocněnce pro záležitosti romské menšiny

2.8.2020 14:14
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková dnes během pietního aktu v Letech u Písku podpořila požadavek Romů, aby byla zřízena pozice vládního zplnomocněnce pro romskou menšinu. Uvedla to ve svém projevu, ve kterém kromě jiného připomněla, že v současné době vzniká nová strategie romského začleňování pro roky 2021 - 2030.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo