romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Agresoři napadli v pražském autobusu dva Romy. Dopadený pachatel patří podle policie k hooligans pražské Sparty

Praha, 10.12.2013 14:04, (ROMEA)
Noční linka 511, během jejíž jízdy se napadení odehrálo. Foto: Print screen z reportáže ČT
Noční linka 511, během jejíž jízdy se napadení odehrálo. Foto: Print screen z reportáže ČT

Klasický případ násilí z nenávisti se odehrál v noci na druhý listopad v pražském nočním autobusu 511, před třetí hodinou ranní. Dva agresivní útočníci zde napadli dva Romy, kteří jsou podle svědků na první pohled slabší než oni. Případem se zabýval pořad České televize Na stopě.

"Dva z cestujících byli kamarádi Romové. Doplatili na to, že byli tmavší než ostatní," říká k tomu autor v rámci reportáže.

Podle ČT lidé v autobuse sledovali, jak se dvojice asi dvacetiletých, vysokých a podsaditých mladíků "obouvá do o poznání konstitučně slabší dvojice Romů". Jednoho z nich dokonce agresoři zpočátku považovali za bílého a nadávali mu, že by se měl stydět za to, že jede autobusem společně s Romem.

Romové se snažili držet zpět a jen namítali, ať je nechají být, což dvojice "bílých" brala jako slabost a rozhodla se, že nezůstane jen u provokací - útočníci začali Romům vyhrožovat, že je zbijí, což i poté udělali.

Podle policisty, který v reportáži vystupuje anonymně, se zmlácení Romů odehrálo na stanici Prosek, přičemž Romové byli zmláceni "z důvodu příslušnosti k romskému etniku."

"Poškození ve snaze vyhnout se nějakému fyzickému střetu řekli pachatelům, že vystupují na stanici Střížkov. Zde vystoupili pouze pachatelé a když viděli, že Romové zůstali v autobuse, tak do něj znovu naskočili. V autobuse se urážky a provokace dvou "bílých" útočníků stupňovaly. Policii však v tu chvíli nikdo nezavolal.

Jak je vidět na záběrech pouliční kamery, které ČT v reportáži ukazuje, po zastavení autobusu na stanici Prosek dvojice Romů vystoupila a dva útočníci za nimi vyběhli.

VIDEO

"Agresoři, jeden z nich pravděpodobně vyzbrojen boxerem, si dvojici slabších rozebrali a útočili jim na hlavy. Jeden z Romů lehnul hned po první ráně a okamžitě ztratil vědomí. Druhý, v tu chvíli značně otřesený, vrávoral a málem spadl pod kola odjíždějícího autobusu. A to se jej jeden z útočníků ještě snažil srazit kopem, což se mu naštěstí nepodařilo," komentoval autor reportáže záběry.

V tom autobus, zřejmě na naléhání cestujících, zastavil. Jeden z cestujících vyběhl ven a zavolal na policii. Podle policisty se pachatelé asi báli toho, že z autobusu začnou vystupovat další lidé, tak se sebrali a z místa činu utekli.

Kriminalistům se podařilo jednoho z pachatelů útoku, který bude pravděpodobně kvalifikován jako rasisticky motivovaný, dopadnout a obvinit. Cesta k druhému se tím ale neotevřela, protože obviněný muž o svém komplicovi zarytě mlčí.

Dopadený pachatel podle kriminalisty pochází z Čakovic, je mu kolem dvaceti let a v minulosti byl trestán již jako mladistvý, a to za výtržnictví. "A v současné době se vyskytuje ve skupině kolem fanoušků pražské Sparty, respektive kolem tvrdého jádra pražské Sparty, takzvaných hooligans," dodal kriminalista.

Informace, které by vedly k dopadení druhého pachatele, můžete volat na telefonní číslo 974 858 101.

 

 

Přečteno: 2648x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Násilí z nenávisti, Násilí z nenávisti, Policie, Česká televize, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo