romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Aktivisté volají: Nechte Kliniku dýchat!

26.2.2016 17:10
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Příští týden má centrum Klinika vyklidit objekt bývalé polikliniky na Žižkově. Úřad jí totiž neprodloužil smlouvu. Podle právníků jsou argumenty Úřadu zástupné. O víkendu se chystá demonstrace za její záchranu. Kliniku již podpořilo několik neziskových organizací a spisovatelů.

Klinice končí 2. března smlouva o výpůjčce s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podle právníků jsou argumenty ÚZSVM pro neprodloužení smlouvy zástupné a setrvání projektu v budově je tak otázkou politické vůle. "Situace je taková, že se Úřad odvolává na stavební úřad, ale současně odmítá provést úkon, který by tuto překážku snadno odstranil," uvádí ve své analýze advokát Pavel Uhl. ÚZSVM argumentuje, že nemůže dát souhlas k rekolaudaci, protože k tomu nemá právní titul. Uhl ale uvádí: "Poskytnutí souhlasu, který jednak nepředstavuje pro stát žádné náklady, a jednak nijak neomezuje další budoucí využití, není v rozporu s právem. Žádný právní předpis nezakazuje rekolaudaci pro případ, že se majetek jeví jako nepotřebný nebo má být někomu předán do správy, popřípadě prodán nebo pronajat."

Kolektiv Kliniky se také ohradil proti argumentaci stížnostmi sousedů. „Stížnosti byly pouze na venkovní akce, především na Zažít město jinak, která se přitom konala i pod záštitou Prahy 3. Stížnosti se netýkaly vnitřku budovy a po setkání se sousedy se situace urovnala,“ říká členka kolektivu Klinika Tereza Virtová.

Aktivisté si již chystají transparenty a mobilizují se na tuto sobotu, kdy proběhne od 14 hodin demonstrace. "Kdyby měl tento projekt skončit jen kvůli neochotě byrokracie, znamenalo by to zklamání a prohloubení skepse pro tisíce lidí, kteří do něj investovali svůj čas, úsilí i naděje. Nechte Kliniku dýchat!" vyzývá člen kolektivu Jakub Ort.

Klinika se stala symbolem občanské angažovanosti a to funguje pouze jeden rok. Podpořila ji široká veřejnost a také osobnosti z řad umělců a akademiků. Kliniky se minulý týden zastal ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a podporu vyjádřila také třicítka spisovatelů. V textu nazvaný Spisovatelé pro Kliniku se uvádí: "Zrušení těchto aktivit by znamenalo zásah do života nemalé skupiny lidí. Zásah, který se těžko zapomíná. Především by pak zrušení Kliniky bylo špatným znamením pro naši demokracii."

Osud Kliniky není lhostejný ani neziskovým organizacím, podporu již vyjádřilo více než třicet. Také ROMEA, o.p.s. vyjadřuje jednoznačnou podporu Autonomnímu sociálnímu centru Klinika a staví se pro zachování centra ve stávající budově v Jeseniově ulici na Praze 3. "Domníváme se, že Klinika si za krátkou dobu stihla vybudovat poměrně velkou síť lidí z různých odvětví i poměrů, kteří svou aktivitou zásadním způsobem rozšířili charakter sociální práce, a současně dělají tuto práci zcela nezištně. Myslíme si, že Klinika by měla i nadále fungovat a rozvíjet množství sociálních, kulturních a vzdělávacích aktivit, které za svůj první rok svého působení rozběhla," uvádí se v prohlášení ROMEA, o. p. s.

Det, TZ Autonomní sociální centrum Klinika
Přečteno: 999x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

úřad, Neziskový sektorHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo