Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Aktivisté vyzvali starosty k vyvěšení romské vlajky k uctění památky romského holokaustu. Některé odmítavé odpovědi jsou ukázkově rasistické

31. července 2020
Čtení na 3 minuty

Aktivisté z volného uskupení Dikhas oslovili všechny starosty obcí České republiky s výzvou, aby se 2. srpna připojili k uctění památky romského holocaustu vyvěšením romské vlajky nebo jinou formou piety. Reakce některých starostů aktivisty zarazila, protože neměly daleko k rasismu. Další starostové však přislíbili, že se k akci připojí. Zpravodajský server Romea.cz o tom informovala Libuše Martínková a František Lacko.

V noci z 2. na 3. srpna 1944 nacisté zlikvidovali tzv. cikánský rodinný tábor v Osvětimi-Březince. V plynových komorách koncentračního tábora tehdy zavraždili přes 4 200 Romů a Sintů. Každoročně 2. srpna si proto Romové z celé Evropy tento den připomínají jako Památný den romského holokaustu.

Starosta obce Libomyšl: “Nevidím sebemenší důvod nazývat vyvraždění cikánské komunity nacisty “Romský holocaust”. Rom – občan 20.století – nepracuje, provádí trestnou činnost, žije z dávek na úkor pracujícího bělocha.”

“Byli bychom proto rádi, kdybyste se připojili k připomínce těchto událostí sice dávno minulých, stále však svým odkazem aktuálních. Připojit se k uctění památky romského holocaustu můžete v den výročí vyvěšením romské vlajky, případně i jinou formou piety,” napsali aktivisté starostům.

“Jako čelní politici a zástupci občanů patříte mezi ty, kteří mohou ve společnosti bořit letité bariéry a bojovat svým přístupem proti zažitým stereotypům a předsudkům všeho druhu. Zvláště pak v dnešní době, která je poznamenána rasovými a etnickými nepokoji, nejen ve Spojených státech amerických, ale i v mnoha jiných zemích světa,” uvádí se dále v dopise, který má server Romea.cz k dispozici.

“Výzvu jsme odeslali na více než 6.000 adres emailových účtů obcí a měst. Bezprostřední reakce některých oslovených starostů jsou až zarážející a nemají daleko do rasismu, ale přesto věříme, že se letos k akci připojí větší množství obcí a měst, řada z nich se rozhodla k akci symbolicky připojit,” uvedla pro server Romea.cz Libuše Martínková.

Odmítavou odpověď zaslal například Václav Červenka, starosta malé středočeské obce Libomyšl. “Nevidím sebemenší důvod nazývat vyvraždění cikánské komunity nacisty “Romský holocaust”. Rom – občan 20.století – nepracuje, provádí trestnou činnost, žije z dávek na úkor pracujícího bělocha. S cikánem nemá nic společného – možná zabarvení,” napsal doslova v e-mailu, který má server Romea.cz k dispozici, starosta Červenka.

Starosta Doudleb nad Orlicí Ivan Keprta se k akci také odmítl připojit s tím, že obci si pravidelně připomínají památku všech obětí druhé světové války a s ní spojené genocidy. “K uctění památky všech těchto obětí přistupujeme bez jakýchkoliv rasových a etnických předsudků a případných preferencí vybraných skupin obětí. Je možno konstatovat, že uctění památky romského holocaustu je i součástí této piety,”napsal aktivistům Keprta.

Další starostové však reagovali pozitivně. Například Nová Ves u Mělníka romskou vlajku již vyvěsila. “Každý člověk je jedinečný a má být posuzován jen za své činy, nikoliv souzen za nějakou domnělou kolektivní vinu kvůli rase, národnosti, náboženství nebo čemukoliv jinému. Místo narození, rodiče ani barvu kůže si nikdo nevybral, proto je trapné se tím vychloubat a nebo za to někoho soudit. Pyšní a nebo souzeni buďme na/za to, co jsme skutečně sami udělali. Proto jsem na obecním úřadě vyvěsil přes víkend romskou vlajku,” napsal starosta obce Martin Exner.

Vlajku vyvěsí městská část Praha 10. “Věřím, že i tímto krokem dáme jako radnice šestého největšího města v ČR najevo své uvažování bez předsudků a léta zažitých stereotypů, a také to, že jako MČ Praha 10 směřujeme k propojené a sounáležité moderní společnosti lidí jakéhokoliv původu, orientace i vyznání,” napsal na výzvu aktivistů Martin Bahenský, vedoucí sekretariátu Kanceláře starostky MČ Praha 10.

Záměr vyvěsit 2. srpna jako připomínku romského holokaustu oznámili představitelé pražských Řeporyjí, Českého Krumlova, Jihlavy a další. Tradiční pietní akt, na kterém letos vystoupí například prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová, se uskuteční přímo v Osvětimi. Romové a další osobnosti se sejdou 2. srpna také v Letech u Písku. Na pražském náměstí Míru večer 2. srpna proběhne akce s názvem Leperiben: My nezapomínáme.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon