romea - logo
17. listopadu 2019 (neděle)
svátek má Mahuléna
Loading
rozšířené vyhledávaní

Aktivisté žádají vznikající vládní koalici o zřízení ministerstva pro lidská práva

Praha, 26.11.2013 19:31, (ROMEA)
Koláž: Romea.cz
Koláž: Romea.cz

Čtyři desítky neziskových organizací a několik osobností vyzvaly šéfy ČSSD, ANO a KDU-ČSL, aby zvážili ve své případné vládě zřízení ministerstva pro lidská práva, menšiny a rovné příležitosti. Pisatelé to uvedli v otevřeném dopise. Podle nich by tak problematika získala vyšší váhu, což by pomohlo řešit problémy s ghetty a mělo by i ekonomický přínos. K dopisu se připojilo i sdružení ROMEA.

"Ve prospěch zřízení funkce ministra/ministryně pro lidská práva mluví řada argumentů, mimo jiné to, že pouze z pozice rovnocenného člena/členky vlády je možné tuto agendu efektivně koordinovat a věnovat se jí," uvedli autoři listu.

Dopis podepsalo konsorcium organizací pracujících s migranty, které zastřešuje 14 sdružení. Podpis připojila i Česká ženská lobby s 25 členskými organizacemi či organizace sexuálních menšin a sdružení na pomoc Romům, například ROMEA nebo Vzájemné soužití. Nechybějí bývalí ministři pro lidská práva Džamila Stehlíková a Michael Kocáb, bývalý vládní zmocněnec Petr Uhl či bývalá šéfka Českého helsinského výboru Anna Šabatová.

Pisatelé v dopise uvádějí, že neziskový sektor v posledních letech vláda přehlížela. Rada pro rovnost žen a mužů se přesunula pod ministerstvo práce, oslabovala se i vládní sekce pro lidská práva. Situace části Romů v Česku se zhoršovala. Vznikala další chudinská ghetta. Napětí v regionech rostlo. Extremisté začali pořádat protiromské pochody, do nichž se zapojovali i místní. To, že politici odmítali situaci řešit, vedlo k dalšímu propadu, radikalizaci i růstu bezpečnostního rizika, uvedli autoři listu.

Podle aktivistů by se ministerstvo pro lidská práva, menšiny a rovné příležitosti i v době škrtů Česku vyplatilo. Díky prosazování opatření přímo v kabinetu z ministerského postu by se totiž mohlo lépe dařit řešit problémy šířících se ghett a působit preventivně. Ušetřilo by se na dávkách a dalších výdajích resortů práce a zdravotnictví, ubylo by napětí ve společnosti. "Nasazení jednotky těžkooděnců pro utlumení demonstrací po dobu jednoho měsíce stojí kolem 150 milionů korun," podotkli autoři dopisu.

Podle nich by i prosazování rovných šancí pro obě pohlaví přispělo k vyšší zaměstnanosti žen, což by státu přineslo peníze. Provoz nového ministerstva by se navíc dal z větší části financovat z prostředků EU, uvádějí neziskové organizace a osobnosti v dopise. Neziskový sektor politikům nabídl svou pomoc. Připomněl, že má experty a nabízí i potřebné sociální služby.

Podle infromací České televize však ani jedna ze stran, které jednají o případné vládní koalici, s tímto ministerstvem zatím nepočítá. Hnutí ANO by podle svého místopředsedy Jaroslava Faltýnka nechtělo navyšovat počty ministerstev. Pro předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku je spíše důležité, aby i nadále existovala funkce zmocněnce pro otázku lidských práv.

O tom, že ministerstvo pro lidská práva by existovat mělo, je ale přesvědčen sociolog a nově zvolený poslanec za KDU-ČSL Ivan Gabal. "Bylo vidět, že zmocněnkyně pro lidská práva ani šéf agentury se na vládu příliš často nedostali. Přesněji: dostali se k rozhovoru s premiérem jenom tehdy, když začaly bouchat konflikty," uvedl pro Českou televizi Gabal.

VIDEO

Přečteno: 1265x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lidská práva, Zmocněnec, Zmocněnec, zmocněnkyně pro lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo