Alena Gajdůšková: Ne kvůli OSN, ale kvůli humanitě a demokracii v ČR je třeba Lety vyřešit

Politika je o symbolech, které orientují žebříček hodnot společnosti, nastavují politickou kulturu. Takovým symbolem je i pietní místo bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku. Tento památník je symbolem zrůdnosti fašismu, nejdůslednější genocidy za II. světové války.
To je vnímáno i mezinárodním společenstvím. Proto výbor OSN pro lidská práva vyzval Českou republiku k odstranění vepřína v tomto místě. Ne proto, že to žádá mezinárodní společenství, ale kvůli nám samotným, kvůli nebezpečí narůstání extremismu, neofašismu, xenofobie společnosti, které je velkým nebezpečím pro demokracii i pozitivní vývoj země, vláda ČR musí najít prostředky, jak se vypořádat se soukromým majitelem vepřína a dát pietnímu místu v letech důstojný rámec.
Extremismus ani neofašismus to nevyřeší, k tomu je potřebné přijmout kroky pro řešení hospodářského propadu a posílení sociální soudržnosti ve společnosti. Rekonstrukce památníku v Letech bude jasné gesto státu o tom, že česká společnost je společností humanity a demokracie.
To jsou hodnoty, které nemají finanční ekvivalenty, protože jsou v životě lidí mnohem důležitější než peníze. Pro ty, kteří nerozumí ničemu jinému než těm penězům, pak je třeba připomenout, že humanita a demokracie je v civilizovaném světě v přímé úměře k prosperitě společnosti.
Kam dál:
- Jana Horváthová: Spolupráce památníku v Letech a pražského centra Romů a Sintů může změnit náhled veřejnosti na zapomenutou genocidu Romů
- FOTOGALERIE: Pietní akt v Letech u Písku 2022
- Renata Berkyová v Letech u Písku: Jak má rozumět současná romská společnost žijící v České republice otevřenému rasismu vůči ukrajinským Romům?
- Miloš Vystrčil: Pieta v Letech u Písku je i výzvou, aby se lidé chovali férově k menšinám
- ZÁZNAM: Na pietním aktu v Letech u Písku vystoupí v neděli předseda Senátu Miloš Vystrčil
- Navštívit místo utrpení Romů. ROMEA nabízí workshopy s virtuální realitou tábora v Letech u Písku (nejen) pro školy
- Bývalý poslanec SPD Rozner dostal půlroční podmínku kvůli výroku o koncentračním táboře v Letech u Písku
- Muzeum romské kultury prodloužilo lhůtu pro podání nabídek na demolici vepřína v Letech. Měla by proběhnout v polovině roku
- V Letech u Písku se 8. května uskuteční tradiční pietní akt k uctění památky romských a židovských obětí nacismu
- Ústavní soud odmítl stížnost jednoho z mužů zodpovědných za zhanobení památníku v Letech u Písku
- Na místě bývalého romského koncentračního tábora v Letech u Písku se našlo tisíce předmětů. Výstava ukazuje archeologické nálezy z míst koncentračních táborů
- Litomyšl se připojí k městům, v jejichž ulicích jsou umístěné Kameny zmizelých
Štítky:
Alena Gronzíková, Lety u Písku, pietní místo, humanita, demokracieHLAVNÍ ZPRÁVY
