romea - logo
24. ledna 2018 (středa)
svátek má Milena
Zprávy e-mailem - Nemáte čas číst naše zprávy každý den? Nechte si posílat souhrn toho nejdůležitějšího tak často, jak  chcete Vy.
Loading
rozšířené vyhledávaní

Alyssa Wedge, dobrovolnice z Univerzity Lehigh: Překvapil mě kontrast mezi “turistickou” ČR a vyloučenými lokalitami

Praha, 15.7.2014 14:24, (ROMEA)
Alyssa Wedge, studentka z americké univerzity Lehigh, která se zúčastnila dobrovolnické stáže v o.p.s. ROMEA (foto: Jana Baudyšová)
Alyssa Wedge, studentka z americké univerzity Lehigh, která se zúčastnila dobrovolnické stáže v o.p.s. ROMEA (foto: Jana Baudyšová)

 

V první polovině července docházeli do kanceláře o.p.s. ROMEA Alyssa Wedge a Kevin Basek, studenti z americké univerzity Lehigh, kteří se rozhodli, že letní prázdniny nestráví opalováním, výlety a jednou party za druhou jako možná většina jejich vrstevníků, ale volný čas věnují práci pro neziskovou organizaci jako dobrovolníci. Umožnila to díky mezinárodní stáži amerických studentů organizace Inclusio o.p.s., která se zaměřuje na podporu integrace a inkluze menšin v ČR, ve spolupráci s profesorkou klinické psychologie Christine Novak, Informačním centrem OSN v Praze a Americkým centrem Praha.

Využili jsme příležitosti a zeptali se našich dobrovolníků na jejich zázemí, zkušenosti a důvody, proč se rozletěli přes půl světa do České republiky pomáhat zrovna v oblasti romské integrace.

Jako první přinášíme rozhovor s Alyssou.

Odkud ty a tvoje rodina pocházíš?

Jsem z malého města ve státě New York, kde žiju celý svůj život. Moje rodina je ale původem z Německa.

Jaký obor studuješ a proč sis vybrala právě Univerzitu Lehigh?

Studuji průmyslové a systémové inženýrství na univerzitě Lehigh, kterou jsem si vybrala kvůli jejímu vysoce hodnocenému inženýrskému programu. Teď budu začínat třetí ze čtyř ročníků, které potřebuji vystudovat, abych získala diplom.

"Většinový postoj, že Romové žijí na státní náklady a podvádějí ostatní, nemůže být od skutečnosti vzdálenější."
Šla jsi na tento obor čistě ze zájmu, nebo převážilo praktické rozhodnutí? Jaké profesní uplatnění nabízí tvůj obor v USA?

Tento obor jsem si vybrala hlavně kvůli možnostem pracovního uplatnění. Mám ráda matematiku a přírodní vědy a učitelé mi doporučovali, abych šla do něčeho s technologickým zaměřením. Ve Spojených státech existují také programy na podporu žen studujících právě ty obory, které bývaly v minulosti převážně mužskou doménou.

Jaký největší “kulturní šok” tě čekal po příletu do Česka?

Zpočátku jsem žádný velký kulturní šok nepozorovala, ale po návštěvě Nymburka jsem byla velmi překvapená kontrastem mezi „turistickou“ Českou republikou a životem společensky vyloučené komunity.

Coby návštěvník ze zahraničí dokážeš vidět život v této zemi z odstupu a podat o něm výstižnou zprávu, i když přece jen letmou. Co ti jako Američance připadá třeba úžasné a co naopak nepochopitelné?

Život v České republice se mi nezdá tolik odlišný od života v Americe. Rozdíl mezi bohatými a chudými je možná větší, a tudíž je pro lidi z chudších vrstev těžší dostat se k příležitostem pro zlepšení vlastního postavení. Jinak se mi zdá, že Spojené státy mají s Českou republikou mnoho podobných problémů.

Co předcházelo tvojí cestě do Čech? Byl to tvůj dobrovolný zájem, nebo za tím stála třeba povinnost absolvovat stáž pro studijní účely? A proč vlastně Česká republika?

Před příjezdem do Česka jsem přečetla mnoho publikací o sociálním vyloučení a o Romech. Články a diskuze, které jsme měli možnost přečíst a absolvovat, mi pomohly získat základní přehled o situaci Romů a o tom, jak se jim lidé v Čechách snaží pomoci. Na tuto dobrovolnou stáž jsem se přihlásila, protože jsem nadšená do lidských práv a rovnoprávnosti. Mým hlavním cílem je načíst co nejvíce informací a spoluprací s Romeou se podílet na jejich snahách o sociální začlenění.

"Problém sociálního vyloučení by měl zaujímat přednější místo mezi zájmy české politiky."
Jaké zkušenosti jsi v Česku zatím získala?

Možnost vidět vyloučenou komunitu z první ruky mi dala vhled do každodenního života Romů. Zkoušky a útrapy, se kterými se potýkají, stejně jako jejich radosti. Uvědomila jsem si, že získávají to nejlepší, co mohou ze své situace, a opravdu se starají o své děti a jejich budoucnost. Většinový postoj, který říká, že jen žijí na státní náklady a podvádějí ostatní, nemůže být od toho, jak je to ve skutečnosti, vzdálenější.

Jak se liší získaná teorie z univerzity od zdejší praxe?

Čtení si o teorii a možných řešeních na papíře je s osobním zážitkem nesrovnatelné. Můžeme celý den mluvit o začleňování menšin do společnosti, ale teprve až jejich situaci zažijeme z první ruky, se z teorie stává realita. Věřím, že to je důvod, proč většina lidí v Evropě vidí Romy jako problém, zatímco ve skutečnosti je problémem jejich vlastní způsob myšlení a stereotypizace.

Můžeš srovnat svou zkušenost z domova se zdejším přístupem k menšinám tak, jak jsi jej zatím měl možnost poznat?

Moje zkušenost z domova je, co se týče přístupu k menšinám, velmi odlišná. Většina lidí přijímá ty, kteří se od nich nějak odlišují. Pouze malá část lidí je otevřeně nepřátelská a rasistická vůči menšinovým skupinám. Zdá se mi, že v Evropě jsou Romové využíváni jako obětní beránci, na které se shazují ekonomické problémy státu, zatímco ve Spojených státech si lidé pomalu zvykají na myšlenku, že naše rozdíly jsou to, co nás dělá silnými.

V čem si myslíš, že dělá česká společnost v přístupu k menšinám chybu, a naopak v čem se jí daří na rozdíl od Ameriky lépe?

Myslím, že problém sociálního vyloučení by měl zaujímat přednější místo mezi zájmy české politiky. Je to nesmírně složitý problém, ale myslím si, že řešení začíná u vzdělávání. Ve Spojených státech musí všichni žáci absolvovat určitou úroveň výuky a mají možnost pokračovat ve vysokoškolském vzdělání díky stipendiím pro menšiny. Myslím, že by česká vláda mohla dělat více pro to, aby se romské děti dostaly na střední školy, a pro zajištění jejich kvalitního vzdělání. Vzdělaná mysl společnosti přinese více, než nevzdělaná.

Jakou nejdůležitější informaci nebo poznání si z pobytu v Česku odvezeš?

Nejdůležitějším zjištěním, které si z Česka odvezu domů, je, že nejsme nikdo tak moc odlišní. Jakožto lidé chceme všichni v životě uspět a přinést něco významného ostatním. Proto si myslím, že organizace jako Romea jsou důležité, protože pomáhají lidem uvědomit si, že mohou dosáhnout více, než si myslí, že je možné.

Přeložil Lukáš Halda

Přečteno: 1753x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

dobrovolnictví, Neziskový sektor, Inclusio, o.p.s., USA, StudentiHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

VIDEO: Server Romea.cz vyzpovídal napadeného chlapce, jeho matku a svědka incidentu v ústecké MHD

18.1.2018 13:55
Pracovníci serveru Romea.cz hovořili s chlapcem, kterého chtěla revizorka ústeckého dopravního podniku minulý týden násilím vyhodit z ranního spoje do školy. Prostor dostala také matka chlapce a mladík, který incident natočil na telefon. 
 celý článek

Ilustrační FOTO

Policie k případu úmrtí malé Janičky v Sheffieldu: Neexistují žádné podezřelé okolnosti její smrti

12.1.2018 14:45
Podle policejního velitelství v South Yorkshire, které vyšetřuje smrt malé Janičky v Sheffieldu, neexistují žádné podezřelé okolnosti její smrti. Vyplývá to z vyjádření pro server Romea.cz k případu, který mezi Romy na sociálních sítí vyvolal bouřlivou diskuzi.
 celý článek

Revizorka 11. 1. 2018 vyhodila z autobusu romské děti jedoucí do školy do Trmic. Vadilo jí, že měly na zádech batohy (FOTO: Repro Facebook, koláž: Romea.cz)

videoÚstecký dopravní podnik stojí za svou revizorkou, která vyhodila romské děti z autobusu. Uznává ale, že neměla chlapce chytit za ruku

12.1.2018 14:20
Dopravní podnik města Ústí nad Labem uznává (DPMUL), že revizorka v rámci svých pravomocí chlapce neměla chytit za ruku. Vzhledem k tomu, že chlapec měl být k ženě vulgární a měl si odmítnout sundat batoh ze zad, stojí ale dopravní podnik za svou zaměstnankyní. DPMUL to uvádí v dnes zveřejněné tiskové zprávě. Incident se odehrál včera ráno během cesty školáků do trmické základní školy.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo