romea - logo
27. října 2020 (úterý)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Americká nadace kvůli antisemitskému anonymu v Prostějově podala trestní oznámení

22.2.2017 10:05
Ilsutrační FOTO
Ilsutrační FOTO

Zástupci americké dobročinné nadace Kolel Damesek Eliezer, která usiluje o rehabilitaci bývalého židovského hřbitova v Prostějově, podali kvůli šíření anonymního dopisu plného urážek a vulgarit na adresu Židů i antisemitsky laděným diskusím na internetu či sociálních sítích trestní oznámení. Nepodepsaný dopis adresovaný radničním úředníkům a obyvatelům města začal po Prostějově kolovat v souvislosti s místy vášnivou diskusí o pietní úpravě prostorou někdejšího židovského hřbitova u místní školy.

"Prostřednictvím právního zástupce jsme se obrátili na okresní státní zastupitelství, aby prověřilo, zda podle námi předložených důkazů nedošlo v době od loňského srpna do současnosti k trestným činům hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, podněcování k nenávisti vůči skupině osob a k pomluvě," řekl dnes ČTK mluvčí nadace Tomáš Jelínek.

O anonymní dopis, který obsahuje řadu antisemitských urážek, se od minulého týdne zajímá prostějovská policie. Policejní mluvčí František Kořínek dnes ČTK řekl, že policisté zjišťují okolnosti jeho vzniku.

Nadace Kolel Damesek Eliezer delší dobu usiluje o rehabilitaci hřbitova, na jehož místě leží ostatky 1924 židovských obyvatel Prostějova. Někdejší židovský hřbitov ministerstvo kultury přes nesouhlas radnice, která se obávala komplikací například při opravě inženýrských sítí, loni zařadilo na seznam kulturních památek. Letos prohlásilo za kulturní památku i 12 historických náhrobků. Náhrobní kameny s židovskými nápisy si za německé okupace rozebrali lidé z okolních vesnic. Použili je například při dláždění dvorků. Některé se podařilo najít.

"V minulosti se přeživším holokaustu u nás i v Izraeli vyčítalo, že se Židé nebránili, když šli do plynu. Dnes se do nás naváží někteří lidé jen proto, že navrhujeme pietní úpravy plochy hřbitova, kde klid zemřelých ruší močící a kálející psi nebo parkující auta," uvedl Jelínek. Podotkl, že město za německé okupace nechalo vytrhat náhrobky a lidé si jimi vydláždili dvorky. "Proti šíření nenávisti a pomluvám se musíme bránit, dlužíme to našim předkům," dodal.

Židovský hřbitov, místo něhož je nyní park a škola, nyní připomíná pouze pomník. Židovské organizace se zatím s radnicí nemůžou dohodnout na podobě pietní úpravy prostoru. Vleklý spor se obě strany pokusí vyřešit s pomocí expremiéra Vladimíra Špidly (ČSSD), který se má ujmout role mediátora.

Někteří lidé, kteří brojí proti pietní úpravě prostoru hřbitova, sepsali petici. Zastupitelstvo dnes informaci o podpisových arších s více než třemi tisíci podpisy vzalo na vědomí. Zastupitelé zároveň posvětili další jednání radnice a židovských organizací za účasti mediátora Špidly.

Židovský hřbitov v Prostějově byl založen v roce 1801 a v roce 1943 na popud německého starosty zrušen. V Prostějově žila do 19. století významná židovská komunita. Jsou tam pochováni například předkové filozofa Edmunda Husserla či spisovatele Stefana Zweiga.

Přečteno: 614x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Židé, výhrůžky, Prostějov, DopisHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo