romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Americký Ku-klux-klan chystá oslavy Trumpova vítězství

14.11.2016 16:07
Ilustrační FOTO: Flickr, Martin
Ilustrační FOTO: Flickr, Martin

Rasistické hnutí Ku-klux-klan (KKK) chystá na 3. prosince v Severní Karolíně oslavy vítězství Donalda Trumpa, kdy se uskuteční slavnostní průvod "Victory Klavalkade Klan Parade". Hnutí chce demonstrovat návrat bělošského nacionalismu a krajně pravicového hnutí mezi hlavní politické proudy. O plánované akci informuje deník The Independent s odkazem na stránky hnutí. Místo ani čas však zatím oznámen nebyl. Průvod organizuje skupina Loyal White Knights z městečka Pelham.

Trump v Severní Karolíně vyhrál v nedávných prezidentských volbách nad Hilary Clintonovou. Jeho vítězství považuje KKK i za své vítězství s tím, že jeho vliv sílí. Podle nich by Trump v Severní Karolíně bez jejich podpory nikdy nevyhrál: "Naši lidé sehráli OHROMNOU roli při zvolení Trumpa!" oznámil na svém Twitteru dřívější lídr hnutí David Duke, který byl však poražen v boji o křeslo v Senátu. 

Dle serveru Novinky.cz je bělošský nacionalismus a krajní až extrémní pravice ve Spojených státech na vzestupu. Zájem o tato témata údajně od roku 2012 vzrostl o 600 %.

Ve Spojených státech je celkově podle odhadů aktivních okolo dvou stovek podobných organizací. 

Historie Ku-klux-klanu

Ku Klux Klan byl založen ve městě Pulaski ve státě Tennessee na jihu USA bývalými členy jižanské armády, která vyšla poražena z občanské války. Jejich cílem bylo "obnovit nadvládu bílých Američanů" po zrušení otroctví.

Nejvíce členů měl ve 20. letech, kdy se jeho řady dramaticky rozrostly a kdy měl více než 5 milionů členů. Mezi jeho stoupenci byli zastupitelé, soudci či kongresmani. Hnutí tehdy již zbrojilo nejen proti černochům, Židům, imigrantům a levičákům. Během 30. let začal jejich počet díky různými skandálům či korupci klesat (v roce 1930 jich bylo jen asi 30 000).

Nynější KKK již není jednotná organizace, ale je složena z malých nezávislých jednotek po celých USA, přičemž dvě třetiny členů se soustřeďují v jižních státech USA. Podle odhadů má nyní KKK v USA jen asi 5000 až 8000 členů.

 

 

Přečteno: 714x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ku Klux Klan, USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo