romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Americký Ku-klux-klan chystá oslavy Trumpova vítězství

14.11.2016 16:07
Ilustrační FOTO: Flickr, Martin
Ilustrační FOTO: Flickr, Martin

Rasistické hnutí Ku-klux-klan (KKK) chystá na 3. prosince v Severní Karolíně oslavy vítězství Donalda Trumpa, kdy se uskuteční slavnostní průvod "Victory Klavalkade Klan Parade". Hnutí chce demonstrovat návrat bělošského nacionalismu a krajně pravicového hnutí mezi hlavní politické proudy. O plánované akci informuje deník The Independent s odkazem na stránky hnutí. Místo ani čas však zatím oznámen nebyl. Průvod organizuje skupina Loyal White Knights z městečka Pelham.

Trump v Severní Karolíně vyhrál v nedávných prezidentských volbách nad Hilary Clintonovou. Jeho vítězství považuje KKK i za své vítězství s tím, že jeho vliv sílí. Podle nich by Trump v Severní Karolíně bez jejich podpory nikdy nevyhrál: "Naši lidé sehráli OHROMNOU roli při zvolení Trumpa!" oznámil na svém Twitteru dřívější lídr hnutí David Duke, který byl však poražen v boji o křeslo v Senátu. 

Dle serveru Novinky.cz je bělošský nacionalismus a krajní až extrémní pravice ve Spojených státech na vzestupu. Zájem o tato témata údajně od roku 2012 vzrostl o 600 %.

Ve Spojených státech je celkově podle odhadů aktivních okolo dvou stovek podobných organizací. 

Historie Ku-klux-klanu

Ku Klux Klan byl založen ve městě Pulaski ve státě Tennessee na jihu USA bývalými členy jižanské armády, která vyšla poražena z občanské války. Jejich cílem bylo "obnovit nadvládu bílých Američanů" po zrušení otroctví.

Nejvíce členů měl ve 20. letech, kdy se jeho řady dramaticky rozrostly a kdy měl více než 5 milionů členů. Mezi jeho stoupenci byli zastupitelé, soudci či kongresmani. Hnutí tehdy již zbrojilo nejen proti černochům, Židům, imigrantům a levičákům. Během 30. let začal jejich počet díky různými skandálům či korupci klesat (v roce 1930 jich bylo jen asi 30 000).

Nynější KKK již není jednotná organizace, ale je složena z malých nezávislých jednotek po celých USA, přičemž dvě třetiny členů se soustřeďují v jižních státech USA. Podle odhadů má nyní KKK v USA jen asi 5000 až 8000 členů.

 

 

Přečteno: 663x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ku Klux Klan, USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo