romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Amnesty International spustila on-line příručku pro učitele, která poskytuje návod k řešení projevů nesnášenlivosti

Praha, 9.12.2014 16:34, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Amnesty International spustila on-line příručku pro učitele, která poskytuje návod k řešení projevů nesnášenlivosti ve školách ze strany žáků, kolegů i nadřízených. Je rozdělena na pět tematických okruhů - nesnášenlivost studentů vůči Romům, týž postoj žáků vůči cizincům žijícím v Česku, "kastování" studentů podle ekonomických rozdílů nebo jiné odlišnosti, šikanu a xenofobní projevy ze strany kolegů či ředitele.

Stránky nabízejí návrhy řešení konkrétních situací, například reakci na stereotypy, že Romové nechtějí pracovat a zneužívají sociální dávky. V další sekci se mohou učitelé dozvědět, jak jednat v případě vyčleňování žáků, kteří nemají nejnovější mobilní telefon nebo značkové oblečení. Rady se týkají rovněž diskriminace žáka ze strany jiného učitele či ředitele a reakci na xenofobní poznámky ve sborovně.

Vedle tipů na konkrétní postupy jsou k dispozici odkazy na další prameny k těmto tématům a kontakty na organizace a odborníky, které mohou pedagogovi v těchto situacích pomoci. "Formu webu jsme zvolili proto, že se snadno aktualizuje a můžeme ho průběžně rozšiřovat. Budeme rádi za jakoukoli zpětnou vazbu od pedagogů, za jejich podněty a nápady," uvedla v tiskové zprávě Šárka Antošová, metodička vzdělávacích projektů Amnesty International ČR.

Amnesty International ČR se vedle dalších činností věnuje vzdělávání v oblasti lidských práv. V rámci těchto aktivit provozuje vzdělávací portál www.lidskaprava.cz, který má zvláštní sekci věnovanou učitelům. Poskytuje jim materiály i náměty na konkrétní aktivity k začlenění této tematiky do výuky jednotlivých předmětů.
brf, ČTK
Přečteno: 882x
 

Kam dál:

Štítky:  

Amnesty International, Prevence, Xenofobie, Menšiny, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo