romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Analýza: Ani druhá verze břeclavského případu není věrohodná. Měla by se ověřit

Praha, Břeclav, 29.5.2012 15:55, (ROMEA)
Petr Zhyvachivsky (FOTO: repro Nova TV)

Patnáctiletý Petr Zhyvachivsky z Břeclavi si vymyslel, že jej přepadli Romové. Poté vyšlo najevo, že to není pravda. Policie nyní podala jinou jeho verzi jako pravdivou. Předkládá nám k uvěření, že Petr prováděl gymnastické cviky na chodbě osmého patra obytného domu a spadl o patro níže na zábradlí. Tuto druhou verzi potvrzují tři svědci, ti samí, kteří před tím potvrzovali verzi smyšlenou.

Kvůli jejich lžím se zvedla nenávistná vlna proti Romům, v Břeclavi proběhla demonstrace, které se účastnilo 2 000 místních. A k ní se připojili extremističtí násilníci z Dělnické mládeže a vedení krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti. Někteří neonacisté zaútočili na romská obydlí, zastavili je až těžkooděnci. Existuje nějaká cesta, jak něčemu takovému propříště zabránit?

Nepravděpodobná verze

První, vymyšlenou verzi, převzala a podala média jako pravdivou. (Jediný, kdo se snažil něco samostatně vypátrat, byl deník MF Dnes a jeho server iDnes.cz.) A stejně neprofesionálně postupují ta samá média i nyní, u verze druhé. Namísto toho, aby ji prezentovala jako tvrzení vyšetřovatelů, rovnou informují o tom, že patnáctiletý Petr se bál matky a proto jí neřekl, že spadl o patro níže, protože se předváděl před děvčaty. Nemají k tomu Petrovo ani matčino vyjádření. Ani se neobtěžovala zjišťovat další podrobnosti, ověřit věrohodnost tohoto tvrzení. Pojďme se tedy na tuto verzi a dění kolem celého vyšetřování blíže podívat.

„Chlapec se před dívkami asi předváděl,“ uvedl kriminalista Luděk Blahák na tiskové konferenci k případu. Podle něj se „Petr vzepřel na zábradlí v 8. patře, ale cvik nezvládl a spadl o patro níž. Tam narazil do zábradlí a zranil si ledvinu. Naštěstí se ale zachytil a nespadl až dolů," řekl Blahák. Útok si prý vymyslel, protože se bál matky.

S touto verzí chlapec přišel po výslechu na detektoru lži. Ten ukázal, že si přepadení Romy vymyslel. Ovšem verzi, že spadl ze zábradlí o patro níže kriminalisté na detektoru lži neověřovali – alespoň se o tom vyšetřovatel v poměrně obsáhlých mediálních vstupech nikde nezmiňuje. A to je první podezřelý prvek, který můžeme vidět na vyšetřování tohoto případu.

Druhá Petrova verze totiž nezní o mnoho pravděpodobněji, než verze první, lživá. Petr přeci nemusel říci matce, že spadl, protože předváděl akrobatické kousky, ale prostě, že zakopl a přes zábradlí přepadl, protože něco držel v ruce a nestačil se proto zachytit už v osmém patře - například. Byla by to mnohem méně komplikovanější lež než ta, že jej přepadli Romové.

Podle brněnského psychologa Jiřího Brančíka je v takových případech nutné nejdříve zjistit motivaci k tomu, proč hoch lhal. „Pokud tvrdí, že se bál matky, pak by se mělo pátrat v jejich vztazích. Když už zalhal, tak se určitě bál vycouvat, stejně jako svědkové… Vypustili džina z lahve a báli se okamžiku, kdy vyjde pravda najevo. Tím ale podstatně klesá jejich věrohodnost. Když jednou lhali, mohou i podruhé. Je tedy otázkou, jestli i tato verze je správná. Je mi divné, že by někdo nechtěl přiznat, že spadl," řekl Jiří Brančík Vyškovskému deníku.

Proč policie mlčí?

Server iDnes.cz a MF Dnes v průběhu případu přinesly informaci, podle níž se policisté zabývali vedle jiných možností i vyšetřovací verzí, podle níž Petra zmlátil někdo kvůli tomu, že mu prodal špatnou marihuanu. Tuto informaci dosud policie nepotvrdila ani nevyvrátila. A nechce tak učinit ani nyní. „Zabývali jsme s několika verzemi, ale žádnou z nich nebudeme konkretizovat,“ sdělila dnes serveru Romea.cz jihomoravská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Na naši otázku, proč policie nechce sdělit všechny vyšetřovací verze, když už případ skončil a podle vyšetřovatelů je vše jasné, Vedrová odpověděla: „Prostě jsme se dohodli, že zveřejníme jenom tu verzi, kterou se nám podaří prokázat.“

Mlčení policie vyvolává velké pochybnosti. Nyní, když k zamlčování čehokoli nemá žádný důvod, je nasnadě otázka, jestli ostatní vyšetřovací verze netají proto, že by mohly zpochybnit i druhé Petrovo tvrzení, tedy i výsledky policejního vyšetřování – či, lépe řečeno, toho, co kriminalista Luděk Blahák veřejnosti jako výsledek vyšetřování předestřel.

To platí dvojnásob poté, kdy se matka bránila nařčení, že její syn mohl někomu prodat marihuanu tvrzením, že oba své syny pravidelně testuje na drogy. MF Dnes řekla Oksana Zhyvachivska doslova toto: „V tom směru jsem si oba syny vždycky hlídala. I staršího Vladimíra. Pravidelně jsem jim dělala testy z moči, co se prodávají v lékárně. Jako samoživitelka jsem musela někdy odjet tlumočit i na dva týdny, tak jsem se musela jistit.“
To je dost divné, proč by oba syny testovala, kdyby neměla minimálně podezření, že drogy berou? Nikdo navíc netvrdil, že Petr užil drogu, ale, že je možné, že ji někomu prodal.

Podezřelých věcí je zde poměrně dost. Bylo by tedy namístě podat stížnost ke Generální inspekci ozbrojených sborů, aby prověřila způsob vyšetřování tohoto případu a potvrdila, zda je druhá Petrova verze skutečně pravdivá, či nikoli.

A proč je tak důležité zjistit pravdu? Za prvé je dobré každé pochybnosti v tomto směru vyvrátit, nebo potvrdit, jinak by si někdo mohl myslet, že policie manipuluje fakty jen proto, aby chlapce ochránila před důsledky vlastního chování. Nebylo by to zdaleka poprvé, kdy policie stojí na straně "bílých" lhářů či pachatelů jen proto, že v případu jde též o Romy. Lhář je pro veřejnost přeci jen  přijatelnější než dealer drog. A za druhé by bylo ověření či zjištění pravdy výchovné směrem k budoucím možným chytrákům, kteří si vymyslí, že je napadli Romové.

Jak se mohou Romové bránit?

Zdá se, že právní cestou to zatím nejde. Podle Anny Šabatové, předsedkyně Českého helsinského výboru, zvažovali v rozhovoru s dalšími odborníky několik možností, jak by šel výmysl, který vzbudí negativní emoce vůči druhým a jejich ohrožení, trestně stíhat. A došli k závěru, že to nejde. Šabatová k tomu však dodává, že se ráda nechá někým přesvědčit, že se mýlí.

Trestní oznámení na patnáctiletého Petra a čtyři svědky, kteří potvrzovali vylhanou verzi o přepadení Romy, by navíc podle ní nic neřešilo. „Jak případ dívky z Liberce, která si také vymyslela, že ji přepadli a pořezali Romové, tak tento případ mají společné to, že obě děti řešily nějaký svůj problém v rodině - ani u jednoho z nich nebyla patrná primární snaha poškodit Romy. Prostě řekli to, co je v současné společenské atmosféře, negativně vymezené vůči Romům, jako první napadlo,“ řekla Šabatová Romea.cz.

Podle Šabatové by média měla mít mnohem větší odstup od případů tohoto typu, protože pravdivost výpovědí údajně napadených není jistá. A reflektovat by to měla celá společnost.

Romové úlevu necítí

„Cítím velkou úlevu, že se nepotvrdila původní verze, že za tím byl brutální útok někoho jiného. Je to mladý hloupý kluk. Věřím, že se z tohoto výrazně poučí. Přeji mu velmi rychlé uzdravení.,“ řekl mimo jiné břeclavský starosta Oldřich Ryšavý (ČSSD). Pana starostu, který se v celé věci choval výborně, lze pochopit: lidé chtějí žít v klidu. Je ovšem třeba dodat, že úlevu nepociťují Romové, a to nejen ti břeclavští.

Server Romea.cz eviduje minimálně devět případů, kde si údajně napadení vymysleli, že je přepadli Romové. A tyto případy se množí hlavně v poslední době, takže hrozí, že jejich počet bude i nadále narůstat. To staví Romy do nebezpečné situace, demonstrací se nezúčastňují jen místní lidé, ale i neonacističtí násilníci, kteří se je snaží napadnout v místech, kde bydlí. Romové se pochopitelně v takové atmosféře bojí, nepouštějí své děti ven, jsou z takových situací velmi frustrovaní. A z toho plynou další společenské konsekvence. Je pravděpodobnější než dříve, že příště si nemusejí něco takového nechat líbit a budou se nějak bránit sami, případně vezmou zákon do svých rukou.

Skupina nevládních organizací se proto chce obrátit na vládu a premiéra Petra Nečase otevřeným dopisem, v němž jej požádá, aby vláda vypracovala nový zákon, podle něhož by takové výmysly a osočování bylo možné trestně stíhat. Jde totiž o počínání, které v důsledku vede k terorizování druhých (demonstrace, rasistické výhrůžky apod.).

A také se chtějí ministrů optat, proč se k těmto a podobným kauzám nevyjadřují ani členové vlády ani další politici, když vidí, že tyto výmysly nebezpečně vyhrocují společenskou atmosféru a zesilují averzi vůči Romům až na samu hranici snesitelnosti.

KAM DÁL?
Matka chlapce z Břeclavi: Omlouvám se všem Romům
Celostátní asociace Romů zvažuje právní kroky proti matce i chlapci z Břeclavi
Miroslav Kováč: Číhání na "další" tři Romy
Chlapec z Břeclavi si útok Romů vymyslel, zranění vznikla úrazem
Michal David chce zpět peníze, jež dal chlapci z Břeclavi
Drahomír Radek Horváth: "Nečekaný" vývoj událostí v Břeclavi
Komentář Patrika Bangy: Lži v Břeclavi jako jiskra nad sudem prachu
Situace v Břeclavi se po útoku na chlapce zklidňuje. Policie stále odmítá sdělit podrobnosti z vyšetřování

Přečteno: 3252x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo