romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Analýza: Terčem nenávisti na internetu jsou opět nejvíce Romové. Vystřídali na první příčce muslimy

2.4.2015 13:20
Ilustrační FOTO: WikiMedia Commons, Bifalcucci
Ilustrační FOTO: WikiMedia Commons, Bifalcucci

Nenávist na internetu se po odeznění reakce na lednové útoky v Paříži, kdy směřovala především proti muslimům, přesunula zpět k tradičnímu cíli - Romům. Aktuální data společnosti Yeseter, která měří intenzitu nenávisti a její trendy pro iniciativu HateFree Culture, ukazují několik zajímavých skutečností – tzv. „hejtři“ se povětšinou nevěnují jednotlivému tématu, ale plynule přechází z "hejtování" jedné skupiny ke druhé. Naopak existuje poměrně omezené množství základních postupů, které hejtři opakují a mezi sebou kombinují. Analýza kromě jiného rovněž přináší profil standardního českého internetového hejtra, nenávistníka.

Objem komunikace se zmenšil, na špici jsou opět Romové

I když se v únoru celkový objem příspěvků věnovaný menšinám oproti lednu snížil, tak jsou tato témata stále populární. Pro srovnání v prosinci 2014 byla oproti únoru komunikace pouze třetinová. "Je patrné, že o těchto tématech se na domácím internetu diskutuje stále poměrně intenzivně," uvádějí autoři analýzy.

Internetové příspěvky se po mediálně mimořádných pařížských událostech ze začátku ledna v prostředí domácího webového prostoru téměř vrátily do normálu, což se projevilo návratem známých romských témat, která byla v lednu bezkonkurenčně převálcována tématy kolem muslimského světa. "Rozjitřená atmosféra po útocích v Paříži se již poněkud uklidnila, zmínky o Romech jsou od února zpět na špici," píše se v tiskové zprávě společnosti Yeseter.

Meziměsíční srovnání za sledovaná témata ukazuje, že v únoru výrazně poklesl objem komunikace u tématu muslimové a též u tématu Romové. To potvrzuje, že v oblasti sledovaných témat byl leden dosti netypickým měsícem, provázeným zjitřenou celospolečenskou atmosférou. Narostl počet příspěvku kolem tématu homosexuálové, což lze přičíst zejména konání slovenského referenda o rodině.

Nenávist eskalovala schválením Strategie romské integrace

Hlavní nenávistnou reakci proti Romům vyvolala schválená Strategie romské integrace do roku 2020. Největším trnem v oku byla u odpůrců na toto téma údajná pozitivní diskriminace Romů. Dále hejtři používali tradiční strereotypy, jako je nezaměstnanost, bydlení nebo kriminalita.

"Představy nás Čechů o zaměstnanosti Romů nejsou na internetu nikterak přehnané, prostě nemakačenkové, a když už pracují, tak načerno. Rom je podle nich celoživotně nepracující s nárokem na důchod. Tyto a podobné diskuze zabírají podstatnou část hejtů na toto téma. Část tohoto veřejného diskurzu je věnována tomu, že zaměstnat Roma představuje velké riziko. Odpůrci se v těchto diskuzích velmi často ohánějí rčeními typu bez práce nejsou koláče a kdo nepracuje, ať nejí, což u řady diskutérů zase evokuje dobu gottwaldovského státu," uvádí autoři analýzy.

Hejtři: "V naší malé a krásné zemi kradou výhradně Romové. Patří jim celá sídliště, kde žijí ve špíně a terorizují slušné lidi"

V oblasti bydlení se nejčastěji objevují příspěvky zmiňující vybydlené domy po Romech, vytrhané parkety, okenice pobité deskami. Patří jim celá sídliště, kde žijí ve špíně a terorizují slušné lidi. Část většinové populace doporučuje držet Romy v rezervacích. Dlouhodobě diskutéři zmiňují hoaxy, že  sluníčkové radnice přidělují Romům byty téměř okamžitě, a tito za ně nikdy nemusí platit. Podle autorů analýzy výrazně olej do ohně nenávisti přilil prezident Miloš Zeman, který v lednovém rozhovoru pro Deník na adresu lidí žijících v ghettech řekl, že si za to mohou sami.

I oblast kriminality zůstává oblast hoaxů a hejtů vůči Romům stále stejná, tedy - V naší malé a krásné zemi kradou výhradně Romové. Od drobných krádeží a jízd načerno městskou dopravou až ke krádežím barevných kovů, neplacení daní a znásilňování. Pokud potkáme Roma na ulici, tak lze dát krk na to, že bude ozbrojen nožem, častěji však mačetou. To aby mohl zabíjet. "Další velkou skupinou příspěvků jsou ty, které hovoří o přeplněných věznicích z titulu romské kriminality nebo o skutečnosti, že 30 až 80 procent romské populace v ČR (zde se odhady značně různí) se právě teď nachází v nápravném zřízení," uvádí se v analýze společnosti Yeseter.

K tomu se pak přidávají neustále opakované příspěvky, že Romové do škol chodí neradi, a pokud si na ně z nižších stupňů základní školy vůbec pamatujeme, pak pouze v kontextu, že nám kradli svačiny. Stejná situace panuje kolem školních pomůcek, kde pouze romské děti dostávají příspěvky na jejich nákup od státu.

Podle webových hejtrů mají samozřejmě Romové neskutečně vysoké dávky, řádově v desetitisících, prostřednictvím tzv. nenárokových sociálních dávek, na které většinová populace nemá šanci dosáhnout, přičemž jsou často uváděny i přesné propočty těchto částek.

Hejtři nenávidí více skupin, nezaměřují se jen na jednu

Analýza společnosti Yeseter se zabývá i tím, jak jsou jednotlivá témata (Romové, muslimové, homosexuálové) zastoupena u jednotlivých autorů komentářů. Drží se spíše jednoho anebo se vyjadřují k více tématům?

"Negativně ladění přispěvatelé se většinou zaměřují na více než jedno sledované téma, což poukazuje na skutečnost, že témata menšin mohou být zástupná, a že tyto jsou používány jako nástroj vymezení se k celkové realitě i k jejím dílčím částem. Systematické hejtování pouze jedné menšiny je tak spíše výjimkou, kterou provozují zejména někteří specializovaní islamofobové," odpovídají na otázku autoři analýzy.

Ve sledovaném období se výhradně tématem homosexuálové zabývala 3 procenta autorů, výhradně Romy 6 % a výhradně muslimy pak 17 % přispěvatelů. Míchání témat je charakteristické pro velkou většinu (74 %) autorů na domácím internetu.

Profil standardního hejtra

  • Má kladný vztah k autoritářskému vládnutí (Rusko, 90 % nebo USA, 10 %) a rovněž k vládě silné ruky, kterou pro něj dnes představují prezidenti Putin i Zeman.
  • Trpí sentimentem po starých časech, po režimu před listopadem 89.
  • Z politických stran silněji inklinuje k Úsvitu T. Okamury a přímo nesnáší Zelené
  • Je typickým populistou, táhne s většinou a nejlépe funguje v davu
  • Disponuje černobílým viděním světa. Zcela ignoruje fakta, často podléhá mýtům a demagogii a neustále s ním cloumají negativní emoce

Standardní hejter

Na základě podrobné analýzy hejtů na webu byl vytvořen profil standardního hejtra, který se podle zjištění prezentuje především negativně. "Svou roli tu hraje skutečnost, že v pozitivně vymezených charakteristikách by se hejtři mohli navzájem dost lišit. To by ovšem narušovalo jejich jednotu v nenávisti vůči jasně definovaným nepřátelům a vést ke sporům," píší autoři analýzy, kteří zároveň uvádějí, že klasický český hejter má mnoho společného s organizací Islámský stát.

"Stejně jako ona nereprezentuje svět islámu, pouze radikální terorizmus, tak ani on (snad) nepředstavuje naši společnost. I když se tak rádoby tváří. To lze doložit dlouhou řadou příspěvků, kde se buď objevuje emotikon české vlajky (často i opakovaně v jednom komentáři) nebo ostřejší výroky hlásající hesla typu: Čechy Čechům, cikáni do plynu, jizvy na zemi, kterou tak miluji a mnoha dalšími cílenými např. do řad muslimů, typu: Dvě miliardy muslimů? Kam to všechno pohřbíme?" píše se v analýze.

Společnost Yeseter připravila jeden report už v únoru tohoto roku. Jedno z nejzajímavější zjištění bylo, že prudký nárůst objemu nenávistné komunikace vůči jedné skupině (muslimové), zesiluje intenzitu nenávisti i vůči dalším skupinám, jak např. Romům či homosexuálům.

Přečteno: 2052x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Analýza, Průzkum, Internet, Nenávist, Násilí z nenávisti, Rasismus, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo