romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Andrej Babiš navštíví Lety u Písku v úterý. Dienstbier chce jeho výrok projednat na vládě

5.9.2016 14:52
Vepřín v Letech u Písku (FOTO: archiv Konexe)
Vepřín v Letech u Písku (FOTO: archiv Konexe)

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v úterý navštíví bývalý romský koncentrační tábor v Letech na Písecku, připojí se k němu i ministři spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a Daniel Herman (KDU-ČSL). Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) chce Babišův výrok o táboře projednat na vládě.

Vicepremiér Babiš minulý týden ve Varnsdorfu podle fotoreportéra Aktuálně.cz prohlásil, že je lež, že byly Lety koncentračním táborem. "Byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup, a byl tam," řekl údajně. Babiš se za slova omluvil a kromě návštěvy místa přislíbil sehnat peníze na postavení památníku.

Dienstbier před jednáním vlády řekl, že by se výrokem měl zabývat i kabinet. Podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) stačí Babišova omluva. Vicepremiérovi ale poradila, aby přemýšlel předtím, než něco řekne.

Herman při příchodu na Úřad vlády řekl, že se s Babišem na téma historie baví pravidelně a nikdy nezaznamenal, že by šéf hnutí ANO někdy zpochybňoval romský či židovský holocaust. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) není vláda vhodným orgánem na debatu o Babišových slovech. "Nevím, co na tom vláda vyřeší," uvedl. O výroku by si podle něj měl udělat obrázek každý sám. "Pokud není politik populista, taková slova by vypouštět neměl," dodal Jurečka.

Podle informací serveru Romea.cz se Andrej Babiš v nejbližší době sejde i s Čeňkem Růžičkou, předsedou Výboru pro odškodnění romského holokaustu (VPORH).

Přečteno: 1021x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, památník, pietní místo, Andrej Babiš, Jiří Dienstbier, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo