romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Anglické gymnázium v Praze pořádá 2. ročník výtvarné soutěže pro romské děti Třikrát CO

20.11.2020 13:00
Plakát Anglického gymnázium v Praze (ECP)
Plakát Anglického gymnázium v Praze (ECP)

Anglické gymnázium v Praze (ECP) vyhlásilo již 2. ročník soutěže TŘIKRÁT CO. Soutěž je věnovaná romským dětem do 15 let. Už v roce 2011 studenti gymnázia přišli s nápadem vytvořit stipendijní program, který by pomohl sociálně znevýhodněným dětem studovat na jejich škole a umožnilo jim vzdělání v britském duchu a v anglickém jazyce. Studenti spolu s vedením školy rozhodli, že stipendium bude určeno romským dětem. 

UZÁVĚRKA SOUTĚŽE

V tuto chvíli gymnázium hledá také kandidáty na Stipendium Václava Havla. "Věříme, že nám soutěž pomůže najít našeho nového romského spolužáka," uvádí Selma Kaymakci a Alena Švejdová z vedení Anglického gymnázia v Praze. 

Tím, že se děti účastní soutěže, podpoří i stipendijní program školy, protože se všechny soutěžní obrázky stanou součástí chystané aukce. 

Každoročně studenti ECP pořádají na podporu Stipendia Václava Havla benefiční koncert a aukci. Zároveň pořádají pro studenty Týden romské kultury, jehož cílem je seznámit celou školní komunitu s bohatstvím a specifiky romské kultury, čímž pomáhají bořit předsudky.

Projekt na jeho začátku zaštítil svým jménem Václav Havel, který se stal i patronem Anglického gymnázia, jelikož si byl vědom, jak velký vliv má dobré vzdělání na život.

Kvůli současné celosvětové situaci byl benefiční koncert spolu s aukcí zrušen. Škola proto tehdy přišla s návrhem místo toho uskutečnit výtvarnou soutěž pro romské děti z celé ČR. Výherci předchozího ročníku soutěže se stali Patricie Tokarová a Zdeněk Horváth (čestné uznání).

Přečteno: 376x
 

Kam dál:

Štítky:  

Soutěž, Vzdělávání, škola, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo