romea - logo
9. srpna 2022 (úterý)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Anna Šabatová pro Respekt: Porušování lidských práv je tady všude, kam se kouknete

16.3.2015 11:51
Anna Šabatová (FOTO: Archiv Romea.cz)
Anna Šabatová (FOTO: Archiv Romea.cz)

Týdeník Respekt dnes (Respekt 12/2015) uveřejnil rozhovor s ombudsmankou Annou Šabatovou, ve kterém s ní autor rozhovoru Marek Švehla mluvil i o diskriminaci Romů.

„Porušování lidských práv je tady všude, kam se kouknete,“ říká v rozhovoru Šabatová. A jako příklad uvádí situaci, kdy si „půjde Rom pronajmout byt, tak se pravděpodobně setká s diskriminací. Když pronajímatelé zjistí, že je Rom, byt mu nepronajmou. Ani mu neumožní prohlídku“.

Další otázky se týkají diskriminace ze strany státu, příkladem je posílání vysokého počtu romských dětí do praktických škol. Anna Šabatová uvádí důvody, proč se podle ní sátle nedaří tuto „státní diskriminaci“ odstranit. „Ministerstvo školství ale nemá politickou odvahu udělat radikální změnu, protože speciální školy vyvíjejí poměrně silný tlak na to, aby byl systém zachován. Navíc některé základní školy se brání přijímání dětí z praktických škol,“ říká mimo jiné.

Šabatová také připouští, že se v interpretaci změn na praktických školách liší od vlády. „Všímají si jiných čísel, než si všímáme my. My si všímáme čísla podílu romských dětí v praktických školách. Vláda si všímá absolutního čísla, kolik dětí se přestalo vzdělávat ve vzdělávacím programu pro děti s lehkým mentálním postižením. Některé děti ze speciálních škol se daří integrovat do hlavního proudu, ale zdá se, že zlepšení se týká spíše neromských dětí, to znamená dětí se zdravotním postižením. Podíl romských dětí pak ve speciálním školství zůstává, protože se lépe daří integrovat děti se zdravotním postižením. Tím sice absolutní počet dětí jako by klesl, ale vůbec není řečeno, kde ty děti jsou. A my se domníváme, že romské děti jsou stále ve stejných školách, jenom se zrušilo to, že jsou vzdělávány podle programu pro děti s lehkým mentálním postižením. Domníváme se tedy, že se fakticky nic nezměnilo,“ říká v rozhovoru pro týdeník Respekt..

zdroj Respekt
Přečteno: 1959x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, Ombudsmanka, Praktické školy, Inkluzivní vzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo