romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Anonym opět nahlásil bombu v sociálním centru Klinika. Zasahovala policie, pak se aktivisté zase vrátili

24.5.2016 20:12, (AKTUALIZOVÁNO 23:00)
Zásah policie u sociálního centra Klinika. Anonym tam nahlásil 24. 5. 2016 už podruhé bombu (FOTO: Jitka Votavová, Romea.cz)
Zásah policie u sociálního centra Klinika. Anonym tam nahlásil 24. 5. 2016 už podruhé bombu (FOTO: Jitka Votavová, Romea.cz)

Anonym dnes opět nahlásil bombu v pražském sociálním centru Klinika v budovu v Jeseniově ulici na Žižkově. Někteří aktivisté ani po výzvách policie objekt neopustili, takže se je policisté snažili z budovy vyvézt. Asi ve 23 hodin policejní akce skončila a aktivisté se vrátili do budovy. Aktivisté už museli budovu opustit kvůli výhrůžce bombou v pátek, policie pak objekt předala majiteli, Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Aktivisté se pak ale do budovy znovu vrátili.

VIDEO

Na místo dorazily podle zpravodajky ČTK desítky policistů, včetně těžkooděnců, a také hasiči. "Osoby, které byly uvnitř budovy a kterých se výhrůžka týká, byly opakovaně vyzvány, ať budovu opustí, a byl jim sdělen důvod opatření. Tedy, že jsme obdrželi oznámení o uložení nástražného výbušného systému," oznámil v podvečer Hulan.

Aktivisté, kteří z domu odešli, podle něj nebyli nijak perzekuováni. "Našly se ale osoby, které jsou stále uvnitř budovy a výzev policie odmítly uposlechnout. Proti nim musíme postupovat v souladu se zákonem. To znamená, dostat ty lidi z budovy, která je označena jako místo, kde je uložen nástražný výbušný systém," řekl mluvčí policie. Šest lidí uvnitř budovy se připoutalo k vybavení domu a několik dalších odmítlo slézt ze střechy. Policisté a hasiči se je snažili dostat ven.

Před 23:00 policisté z domu vyvedli všechny aktivisty kromě dvou na střeše, a zásah tak ukončili. Dům policie předala majetkovému úřadu. Zástupci ÚZSVM řekli ČTK, že zabezpečili všechny vstupy do objektu, ale krátce po odjezdu policistů aktivisté dům znovu obsadili. Oznámili to i na svém twitterovém účtu.

Podle pyrotechniků nebylo nebezpečí tak velké, aby bylo nutno evakuovat i domy v okolí Kliniky. Policisté ale lidi v okolních domech upozornili, aby se raději nezdržovali u oken, a vyklidili prostranství kolem Kliniky. Za policejními páskami a v okolních ulicích se mezitím sešly desítky podporovatelů sociálního centra.

Při pátečním zásahu policisté objekt prohledali a bombu také nenašli, pak předali dům ÚZSVM. Dnes budou podle Hulana postupovat stejně. "Bude to probíhat ve stejném duchu, protože nemáme podle zákona na výběr. Vždy, když se děje takové opatření, musíme předat objekt po jeho prohlédnutí oprávněnému majiteli," uvedl.

Okolnosti nahlášení bomby byly podle něj stejné jako v pátek. "Opět je časově určená, opět je anonymní a opět zaslaná e-mailem," řekl. Anonym tvrdil, že je bomba načasovaná na 19:45. Již po pátečním oznámení sdělil Hulan, že policie po autorovi výhrůžky pátrá kvůli šíření poplašné zprávy.

Centrum Klinika zahájilo činnost předloni, kdy prázdnou budovu někdejší polikliniky v Jeseniově ulici obsadili aktivisté. Později dům získali od ÚZSVM k bezplatné výpůjčce a svépomocí ho opravili. V centru se mimo jiné pořádají přednášky, promítání či koncerty, sbírka oblečení pro uprchlíky. Letos v únoru na Kliniku zaútočili neonacisté v den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci.

Začátkem března Klinice vypršela smlouva, kterou majetkový úřad neprodloužil. Po pátečním vyklizení domu kvůli bombě ÚZSVM aktivistům oznámil, že opětovné vniknutí do budovy bude považovat za protiprávní, a požádá o součinnost policii. Aktivisté sice hned poté veřejně prohlásili, že dům zase obsadili, ale ÚZSVM policii podle informací z víkendu o zásah nepožádal. Pražská radnice oznámila, že bude jednat o nákupu či výměně objektu, a následné rekonstrukci domu se zachováním centra Klinika.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Přečteno: 1319x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Klinika, Policie, Extremismus, TerorismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo