romea - logo
28. listopadu 2021 (neděle)
svátek má René

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Anticenu Big Brother za definici, jak poznat Roma, získal Úřad vlády

19.2.2018 12:08
Úřad vlády ČR (FOTO: Google Maps)
Úřad vlády ČR (FOTO: Google Maps)

Jednu z anticen Big Brother Awards, kterou uděluje porota sestavená občanským sdružením Iuridicum Remedium, získal i Úřad vlády za definici "jak poznat Roma." Úřad vlády se proti ceně ohradil. Dalšími držiteli anticen za rok 2017 jsou ministerstvo průmyslu a obchodu, poslanec Jiří Běhounek (za ČSSD) a Equa bank.

Anticeny Big Brother Awards, které odkazují na fiktivního absolutistického vůdce Velkého bratra z románu George Orwella 1984, se v Česku rozdílely potřinácté. Osmičlenná porota složená z právníků či novinářů vybrala "vítěze" čtyř kategorií ze čtyřiceti nominací, které jí zaslala veřejnost.

Úřad vlády ovládl kategorii Výrok Velkého bratra za definici obsaženou v metodice ke "sčítání Romů" (kvalifikované odhady). Podle úřadu je totiž "za Roma označen takový jedinec, který se za něj sám považuje, aniž by se nutně k této příslušnosti za všech okolností hlásil, a/nebo je za něj považován významnou částí svého okolí na základě skutečných či domnělých (antropologických, kulturních nebo sociálních) indikátorů".

Porotci zdůraznili, že není možné označovat kohokoli za příslušníka jakéhokoli etnika jinak, než že se k etnicitě sám přihlásí. Definici proto prohlásili za neadekvátní a nepřijatelnou.

Mluvčí vlády Barbora Peterová se ale v reakci ohradila, že významným faktorem, který komplikuje integraci romské menšiny, je diskriminace Romů. "Při diskriminačním jednání pak nehraje zásadní roli skutečnost, jak diskriminovaná osoba sama sebe vnímá, ale právě to, jak ji vnímá a posuzuje okolí," uvedla. "Nemůžeme proto souhlasit s hodnocením, že zvolená metodika zasahuje do práv lidí, kterých se týká. Naopak může přispět k účinnějším opatřením podporujícím integraci romské menšiny," uvedla.

Přečteno: 213x
 

Kam dál:

Štítky:  

Úřad vlády, Ocenění, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo