romea - logo
3. prosince 2021 (pátek)
svátek má Svatoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Anticiganista Chaloupka požaduje zavedení institutu rizikové osoby a rodiny. Pochvaluje si i spolupráci s představiteli SRP

Praha, 19.7.2013 8:21, (ROMEA)
Zleva: Čeněk Růžička, Otto Chaloupka, Štefan Tišer. Koláž: Romea.cz
Zleva: Čeněk Růžička, Otto Chaloupka, Štefan Tišer. Koláž: Romea.cz

Poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka, známý svými nenávistnými výroky na adresu Romů, na svém webu zveřejnil návrhy změn zákonů, které se zabývají vzájemným soužitím. Bez jediného důkazu zde tvrdí, že sociální dávky jsou zneužívány a proto je třeba přitvrdit. "Systém je štědrý k lidem, kteří nechtějí pracovat a motivuje k zahálčivému způsobu života.," píše zde Chaloupka.Poslanec si v textu pochvaluje spolupráci s Čeňkem Růžičkou a Štefanem Tišerem ze Strany rovných příležitostí.

Riziková osoba, rodina

Hlavním bodem jeho návrhu "řešení" je institut rizikové osoby či rodiny (osoba / rodina, která pobírá dávky v hmotné nouzi dlouhodobě; navštěvuje herny/casina; požívá alkohol nebo omamné látky; použila dávku v hmotné nouzi na jiný účel než na naplnění životních potřeb; nepodporuje děti v řádné školní docházce; páchá trestnou činnost, atd.). "Tzv. riziková osoba bude povinná se dostavovat v určenou hodinu v pracovních dnech na určené místo. Na daném místě se bude muset zdržovat 8 hodin a dbát pokynů pověřené osoby. Při nedodržení této povinnosti budou dávky odejmuty," zpíše Chaloupka.

Další body Chaloupkova návrhu znějí takto:
 • Rodiny mají být podle něj motivovány k maximální podpoře dosažení co nejvyššího vzdělání u svých dětí, jak zvláštním ohodnocením za dobré výsledky dětí ve škole (stravenky, finanční odměna), tak i sankcemi za neomluvenou docházku a špatný prospěch (zařazení do skupiny tzv. rizikové osoby/rodiny a z toho vyplývající důsledky).
 • Zákony umožní dlužníkům splácet svoje dluhy (pokuty apod.) formou veřejně prospěšných prací.
 • Sjednotí se podmínky (jednotná metodika) pro výběr dětí do praktických (zvláštních) škol. Na rozhodnutí se nebudou podílet ředitelé škol, ani rodiče.
 • Úpravy zákona, jimiž se zamezí zneužívání podpory bydlení majiteli nemovitostí (minimální výměra obytné plochy na osobu).

Chaloupka pochválil i představitele Strany rovných příležitostí Štefana Tišera a Čeňka Růžičku, které dříve (spolu s dalšími romskými předáky) označil za parazity, kteří chtějí zakládáním politických stran jen získávat výhody:

Velkým přínosem pro můj návrh byla odborná konzultace s představiteli Strany rovných příležitostí, píše Chaloupka. (Protože celý text článku převzal odjinud, píše se zde o něm ve třetí osobě).

Chaloupka na konci textu opakuje lež, která se v rasistických kruzích častým opakováním změnila v pravdu, že policie a justice neměří všem stejným metrem a zvýhodňují Romy oproti ostatním: "Okamžité řešení současné vyhrocené situace je na policii a justici, které musí s okamžitou platností přestat zohledňovat barvu pleti, jak pachatele, tak i oběti trestné činnosti."

Vyjádření SRP

Server Romea.cz oslovil představitele Strany rovných příležitostí (SRP), kteří s Chaloupkou jednali. Předseda strany Štefan Tišer, a 1. místopředseda Čeněk Růžička poslali odpověď, kterou zveřejňujeme v plném znění:

"Z 95 % toho co je v návrhu uvedeno (jenom neúplný nástřel ) jsou  myšlenky pana Chaloupky. Máme za to, že nekorespondují s myšlením Evropana a je evidentí, že pan Chaloupka žil poměrně dlouho v Americe. Materiál je ovlivněn jeho americkými zkušenostmi. Poslanci návrh podle nás nebudou brát doslovně. Už ta formulace o tzv. rizikové osobě. To je formulace, kterou policie a kriminálka používá ve svých interních dokumentech, tedy neveřejných. Ale samozřejmě, budeme pozorně sledovat vývoj.
Obzvláště nás zajímal bod vzdělávání našich dětí, tedy dětí ze slabého sociálního prostředí. Že jde o romské, je evidentní. Aby o zařazení toho kterého dítěte do praktické nebo běžné  školy  přezkoumatelně rozhodovalo jenom odborné pracoviště, je můj nápad a za ním si strana SRP stojí. Tohle by našim dětem a tím i nám a celé společnosti neskutečně pomohlo. Odborné pracoviště by pod tvrdou sankcí nemohlo u dětí přezkoumatelně posuzovat nic jiného, než jeho skutečný zdravotní stav. A motivovat rodiče stravenkami pro děti a za dobrý prospěch finanční odměnou, je to, co by také jistě pomohlo. O motivaci hovoříme již dlouho. Pan poslanec bude nepochybně se svými kolegy poslanci svoje návrhy předběžně konzultovat. Co kdyby si  této myšlenky poslanci všimli a zrealizovali ji? Nestojí to za pokus? Jsme přesvědčeni, že schůzka měla smysl. A ani vlas nám na ní neupadl."

Chaloupkovy výroky na adresu Romů

Otto Chaloupka smutně proslul těmito (a dalšími) výroky na adresu Romů:
 • Romští předáci by se v první řadě měli začít nějak slušně živit. To jsou stejní paraziti na romské komunitě jako je romská komunita parazitem na většinové společnosti…
O zakládání romských politických stran vyslovil také "zajímavá" slova:
 • "Romové zakládají politickou stranu. Zase. Co od toho očekávají? Větší páku na získání dalších výhod? Potom se ptám, jaké další výhody ještě můžou chtít?"
Chaloupka však nenechal suchou nitku na Romech vůbec. Opět paušálně, tedy ze všech Romů "nadělal zločince":
 • Dneska nemusí pracovat, pořád si jenom stěžují, roste vlna fyzického násilí vůči většinové společnosti a my jim pořád ustupujeme...
 • Já chápu tu snahu něco s tím udělat a snažit se je začlenit, převychovat jednu generaci těchto nepřizpůsobivých a dát jim všechny podmínky, aby se mohli stát slušnými lidmi, kteří nejsou na obtíž a nikdo jimi nemusel opovrhovat. Ale kolik let už to trvá, že se je snažíme nějakým způsobem začlenit a ono to nemá žádný efekt?“
 • Problematické je, že stojí hodně peněz, a nic nepřináší, a tak je to u nich po generace a není u nich žádná snaha na tom něco změnit. Stojí nás stovky milionů korun, a co se nám dostává zpátky? Fyzické ataky, krádeže, loupeže a podobně.
 • Nepracuješ? Nemáš nárok. Začneš krást? Hop do vězení. Slyšel jsem názor, že když jim sebereme dávky, tak budou páchat ještě větší kriminalitu. Ne, něco uděláš a prostě budeš sedět a příště si to rozmyslíš. Do revoluce taky existovala povinnost pracovat. Cigáni museli makat. Dostali lopatu, někteří se o ni sice jen opírali, ale někde museli být po pracovní dobu a aspoň předstírat, že pracují. Dneska nemusí pracovat, pořád si jenom stěžují, roste vlna fyzického násilí vůči většinové společnosti a my jim pořád ustupujeme. Na co čekáme? Až nás začnou beztrestně na ulicích sekat mačetama a krást důchodcům peněženky a podobně?
 • Když někdo napadne Cigána, tak je to rasový trestný čin a dostane trest v nejvyšší sazbě, a když Cigán zmlátí bělošku, okrade stařenku nebo znásilní, týrá a terorizuje dvanáctiletého bílého kluka, tak dostane trest, jako by někomu jenom sebral peněženku. Takhle to nejde dál a směřuje to do průšvihu. Pokud lidé vidí, že stát se o ně nepostará, tak vezmou tu věc do vlastních rukou a bude zle. A já se tomu nedivím.
Chaloupka také reagoval na výzvu romského předáka Františka Tomáše starostce Duchcova, aby přišel na romský mítink, těmito slovy:
 • Velmi chytré od cikánského vůdce. Arogance a sebevědomí jim tedy nechybí. Ale lidi jsou na hraně a ještě pár takovýchto cikánských provokací a začne mazec. A pak je neochrání ani těžkooděnci.
Vzápětí umístil Chaloupka na svůj facebookový profil otevřený dopis:
 • Slušní lidé dlouho snášeli vaše krádeže, agresivitu a neoprávněně požadavky na další a další výhody. Ale jak každý rozumný člověk ví, tohle nemohlo pokračovat donekonečna (...) Lidé už toho mají dost, pane Tomáši. Už nemají trpělivost. A vy se jen každou další provokaci posunujete přes tu pomyslnou hranu. Tlačíte a něco nutně musí prasknout. Brzy. Nespoléhejte na to, že jste státem chráněni a že je vám vše dovoleno. Lidé necítí ochranu od státu a je jen otázkou času, kdy vezmou svou ochranu do svých rukou. A potom, pane Tomáši, bude zle. Berte to ode mne jako dobrou radu. Máte ji zadarmo.
Přečteno: 4176x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Strana rovných příležitostí, Politika, Rasismus, NenávistHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo