romea - logo
3. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Miluše

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Antisemitismus a nesnášenlivost se nesmí tolerovat, vyzvali lídři parlamentů v ČR

28.1.2015 10:54
V Praze se 26. - 27. 1. 2015 konala konference Let my people live! u příležitosti 70. výročí konce holokaustu. (FOTO: http://www.eurojewcong.org)
V Praze se 26. - 27. 1. 2015 konala konference Let my people live! u příležitosti 70. výročí konce holokaustu. (FOTO: http://www.eurojewcong.org)

Výzvy k boji proti teroristům a islámským radikálům a potírání narůstajících projevů antisemitismu a nesnášenlivosti zněly na dvoudenním mezinárodním fóru k 70. výročí konce holokaustu v Praze. Nejdramatičtější výzvu adresoval mezinárodnímu společenství prezident Miloš Zeman, který varoval před hrozícím superholokaustem radikální organizace Islámský stát se stovkami milionů mrtvých.

Přítomní předsedové parlamentů, kterých se do Prahy sjelo na tři desítky, se v takzvané Pražské deklaraci shodli na tom, že parlamenty, vlády i společnost na celém světě musí zaujmout politiku nulové tolerance vůči antisemitismu a zločinům z nenávisti. Doporučili v ní vytvořit pracovní skupinu, která připraví legislativní návrhy k posílení tolerance a potírání různých forem nenávisti a podněcování k ní.

Šéfové parlamentů v dokumentu vyjádřili velké znepokojení z nárůstu projevů antisemitismu a zločinů z nenávisti zejména v Evropě. "Je proto nezbytně nutné, aby parlamenty, vlády, mezinárodní organizace a občanská společnost po celém světě zaujaly politiku 'nulové tolerance' proti těmto fenoménům," stojí v konečném textu deklarace.

Zlikvidování těchto nešvarů je podle autorů možné pomocí vzdělávání, legislativních opatření a vynucováním si práva. Pro přípravu příslušných zákonných návrhů deklarace doporučuje vytvořit meziparlamentní skupinu, kterou má svolat předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

Východiskem pro tuto skupinu by mohla být i "cestovní mapa" obrany proti hrozbě radikálního islámu, neonacismu a antisemitismu v Evropě projednávaná na dnes skončeném dvoudenním pražském fóru. Tento dokument navrhuje dvacet kroků, jak svět ochránit před extremismem a terorismem. Obsahuje jak preventivní a obranná opatření, tak návrhy způsobů boje s těmito fenomény dneška.

Neoficiální překlad ČTK takzvané Pražské deklarace, kterou přijali předsedové parlamentů zastoupení na pražském mezinárodním fóru k výročí holokaustu zveřejňuje server Romea.cz v plném znění.

Pražská deklarace

Deklarace o potírání antisemitismu a zločinů z nesnášenlivosti

Praha 27. ledna 2015

My, kulatý stůl předsedů parlamentů shromážděných dnes v Praze k připomínkovému obřadu 70. výročí holokaustu, vyjadřujeme hluboké znepokojení z nárůstu verbálních, digitálních a fyzických projevů antisemitismu a zločinů z nesnášenlivosti především v Evropě i po celém světě namířených proti židovským jednotlivcům i komunitám, institucím a náboženským zařízením.

Antisemitismus často obviňuje Židy ze spiknutí proti lidstvu a slouží k jejich obviňování za to, "proč je něco špatně". Projevuje se v mluvě, psaní, vizuálních formách, na sociálních sítích, demonstracích a dalších akcích. Současné příklady antisemitismu ve veřejném životě zahrnují překrucování a popírání holokaustu s cílem poškodit Židy po celém světě a ve Státě Izrael.

Mnoho Židů zakusilo nemožnost projevit se na veřejnosti jako Židé bez obav ze slovního nebo fyzického ublížení. Tyto zkušenosti podporují i nedávná zjištění výzkumníků uznávaných nevládních organizací a mezivládních orgánů, jako je Agentura EU pro základní práva (2013).

Jako hlavy parlamentů si přejeme dát jasně najevo, že antisemitismus stejně jako další zločiny z nesnášenlivosti vytvářejí problémy pro každou společnost, ve které se mohou projevovat. Historie nás učí, že pro to, aby zlo zvítězilo nad dobrem, stačí, že slušní lidé zůstanou lhostejní, mlčenliví a uspokojení sami sebou, zatímco pár nemorálních a nenávistných jedinců se dostane k moci. Je proto nezbytně nutné, aby parlamenty, vlády, mezinárodní organizace a občanská společnost po celém světě zaujaly politiku "nulové tolerance" proti těmto fenoménům.

Věříme, že je toho možné dosáhnout pomocí trojího přístupu; vzděláváním, legislativou a prosazováním práva proti zločinům z nesnášenlivosti.

Kulatý stůl proto doporučuje vytvořit meziparlamentní pracovní skupinu, která by připravila legislativní návrhy posilující toleranci a potírající různé formy nesnášenlivosti a podněcování k nesnášenlivosti v duchu této deklarace.

Vyzýváme předsedu Evropského parlamentu, aby takové setkání svolal.

Přečteno: 579x
 

Kam dál:

Štítky:  

Antisemitismus, nesnášenlivost, Rasismus, KonferenceHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

Pietní akt v Letech u Písku, 2. 8. 2020 (FOTO: Richard Samko, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Pietní akt v Letech připomněl i romské oběti z Osvětimi, Válková podpořila vznik romského vládního zplnomocněnce

29.7.2020 13:06, (AKTUALIZOVÁNO 2. 8. 2020, 14:45)
Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu dnes na pietní akci v Letech na Písecku vyzval politiky, aby stejně jako antisemitismus odsuzovali projevy anticiganismu. Ty podle něj v Evropě zesilují. Pietní akt v místě někdejšího koncentračního tábora Lety u Písku dnes po poledni připomněl romské oběti z druhé světové války. Akce v Letech se tradičně koná v květnu, letošní termín se posunul kvůli koronaviru.
 celý článek

Helena Válková 2. 8. 2020 v Letech u Písku. (FOTO: ROMEA TV)

videoHelena Válková v Letech u Písku: Podporuji vznik pozice vládního zplnomocněnce pro záležitosti romské menšiny

2.8.2020 14:14
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková dnes během pietního aktu v Letech u Písku podpořila požadavek Romů, aby byla zřízena pozice vládního zplnomocněnce pro romskou menšinu. Uvedla to ve svém projevu, ve kterém kromě jiného připomněla, že v současné době vzniká nová strategie romského začleňování pro roky 2021 - 2030.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo