romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Antropoložka Vepřková o bydlení mezi varndorfskými Romy: Problémových rodin je minimum

11.8.2016 15:15
Radka Vepřková z vládní Agentury pro sociální začleňování
Radka Vepřková z vládní Agentury pro sociální začleňování

Tři měsíce žila antropoložka z Agentury pro sociální začleňování Radka Vepřková mezi Romy z vyloučené lokality na Kovářské ulici ve Varnsdorfu. Zařadila se tak podle svých slov po bok těch, kdo "vzali vítr z plachet" všem, kdo vyzývají zastánce Romů, aby "si vedle nich šli bydlet." Podrobnější zážitky ze svého terénního výzkumu líčila Daniele Drtinové ve vysílání DVTV.

Vepřková nejprve popisovala své osobní pocity ze života ve vyloučené lokalitě, mezi nimiž převažovalo vnímání celkové atmosféry frustrace. V té často dochází k rozepřím mezi jednotlivými rodinami, které, jak antropoložka upozornila, netvoří v dané lokalitě homogenní celek. Zdůraznila v této souvislosti též nepříliš známý fakt, že do vyloučených lokalit vedle sebe bývají často nuceně sestěhovávány rodiny, které spolu tradičně nevycházejí.

V případě Kovářské došlo k necitlivému shromáždění rozrůzněných rodin zejména v důsledku napjaté situace v regionu před pěti lety, kdy po se událostech známých jako "nepokoje ve Šluknovském výběžku" množství romských rodin z lokality začalo obávat o své bezpečí. Toho využili dva "podnikatelé s chudobou", kteří začali místní Romy lákat z ubytoven právě na Kovářskou.

Vepřková dále hovořila o tom, že současné iniciativy zdejší radnice začínají snad pomalu směřovat k odkupu předražených bytů. Zdůraznila, že nemá k dispozici konkrétní informace, vyjádřila však přesvědčení, že právě tuto strategii se vedení města chystá v budoucnosti využít. Neférový byznys s nájemními byty je podle jejích slov postaven na principu zdánlivě laciného základního nájmu, ke kterému ovšem majitelé vybírají neadekvátně vysoké zálohy na služby a energie, které následně celoročně nevyúčtovávají. Je proto běžné, že nájem a poplatky spojené s pronájmem garsonky ve vyloučené lokalitě se mohou vyšplhat až na 12.000 korun měsíčně. V bytech o jediné místnosti přitom podle slov Vepřkové bydlí průměrně 6 lidí, což ještě prohlubuje stávající frustraci.

V odpovědi na otázku, jak vypadá běžný den v osadě se antropoložka rozhovořila o tom, že množství zdejších mužů odchází, zejména v poslední době, každé ráno za prací do technických služeb, což posiluje jejich status v lokalitě dokonce do té míry, že si pracovní stejnokroje nechávají i po práci. Ženy pak podle jejích slov zůstávají často doma s malými dětmi, které nechodí do školek. Ke školní docházce Vepřková dodává, že sice nemá k dispozici přesná čísla, ale že podle jejího pozorování odchází každé ráno do školy velké množství dětí. "Problémových rodin je velmi málo," dodala.

To samé se podle jejích slov týká též otázky nočního klidu. Situace se přirozeně mění v souvislosti s tím, jaké je počasí, nebo zda je zrovna víkend nebo svátek. "V tomto ohledu to můžu přirovnat k situaci třeba v Praze," upřesnila Radka Vepřková.

VIDEO

Přečteno: 2552x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Monitoring, DVTV, Varnsdorf, vyloučená lokalita, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo