Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ARA ART: Členové romské LGBT+ menšiny čelí vícečetné diskriminaci ze strany majority, ale mnohdy zároveň i ze strany vlastních rodin

02. února 2022
Čtení na 3 minuty

V České republice, na Slovensku a v Maďarsku dochází k vícečetné diskriminaci členů romské LGBT+ menšiny, uvádí to výzkum, který zveřejnila organizace ARA ART, která se dlouhodobě věnuje podpoře členů romské LGBT+ menšiny v Česku a provozuje pro tuto komunitu poradnu. Studie také upozornila na přetrvávající stav právního vakua. Legislativa by podle autorů měla zohlednit tzv. intersekcionální přístup.

Členové romské LGBT+ menšiny jsou oběťmi diskriminace jednak ze strany většinové společnosti i některých institucí a mnohdy zároveň i ze strany vlastních rodin, pro které je mnohdy LGBT+ orientace jejich členů těžko přijatelná.

Monika Mihaličková: “Jsou oběťmi diskriminace jednak ze strany většinové společnosti i některých institucí a mnohdy zároveň i ze strany vlastních rodin.”

Organizace na problematiku vícečetné organizace upozorňuje také kampaní Udělal jsem hroznou věc a provozuje poradnu Řeknu.to. Podle odborných odhadů zástupců organizace ARA ART žije dnes v celé Evropě až 1,5 milionů LGBT+ Romů a Romek, pro které v tuto chvíli neexistuje cílená odborná pomoc.

Na tento závažný stav spolek zareagoval právě zveřejněnou studií o vícečetné diskriminaci členů romské LGBT+ menšiny, která je podle jejích autorů prvního svého druhu v rámci Evropské unie.

“Ti jsou oběťmi diskriminace jednak ze strany většinové společnosti i některých institucí a mnohdy zároveň i ze strany vlastních rodin,” uvedla Monika Mihaličková, bývalá poslankyně a šéfka zmíněné kampaně na podporu LGBTIQ Romů a Romek.

Podle Mihaličkové je ale důležité to, že studie ukázala, že se problematika vícečetné diskriminace nachází v jistém právním a konceptuálním vakuu. Není dostatečně systémově řešená ani na úrovni stávající legislativy, ani v možnostech specializované odborné pomoci. 

“Byli bychom rádi, kdyby se mnohem více využíval intersekcionální přístup, který bude právně zohledněn,” dodala v tiskové zprávě zaslané zpravodajskému serveru Romea.cz bývalá romská politička s odkazem na nedávné doporučení Rady EU vyzývající členské státy k rovnosti, začlenění a účasti LGBTIQ Romů a Romek.

ARCHIVNÍ VIDEO

ARA ART diskriminaci ukazuje na příkladu třicetiletého Romana, který žije a pracuje v Severních Čechách. “Pochází ze smíšené romsko-neromské rodiny. Považuje se za Roma i Čecha. Z hlediska sexuální orientace se považuje za heterosexuálního muže. Změnu pohlaví prodělal v 21 letech,” uvádí ARA ART.

“S diskriminací se bohužel setkávám v mnoha případech. Častěji se vztahuje k mé genderové identitě a sexuální orientaci, než k tomu, že jsem napůl Rom. Zřejmě je to tím, že změna pohlaví je na první pohled více viditelná. Setkal jsem se například i s odborníky ve zdravotnictví, kteří zřejmě neměli dost informací o transsexualitě. Jedna doktorka se mě třeba jednou zeptala, zda bych nemohl opustit čekárnu, abych v ní neděsil čekající pacienty,” popisuje svou zkušenost Roman.

Romanova rodina fakt, že se cítí být mužem, i jeho rozhodnutí podstoupit operaci pohlaví přijala lépe než jiné rodiny Romů s dětmi LGBTIQ. 

“Od spuštění poradny jsme poskytli přes 2500 individuálních konzultací členům romské LGBT+ menšiny, jejich partnerům a partnerkám i celým rodinám. Ročně se na nás v posledních letech obrací kolem čtyř stovek Romů a Romek,” uvedl David Tišer, ředitel organizace ARA ART.

Analytická zpráva o situaci LGBTIQ Romů je součástí projektu Roma LGBTIQ go visible: supporting activities for Roma LGBTIQ minority (Zvyšování viditelnosti LGBTIQ Romů: podpůrné aktivity pro romskou LGBTIQ menšinu), který je realizován organizací ARA ART ve spolupráci s Quo Vadis a Diverse Youth Network s podporou programu Evropské unie Práva, rovnost a občanství (2014–2020).

DOKUMENT

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon