Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Archeologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10. září 2019
Čtení na 2 minuty

Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.

Výzkum stanovil místa hrobů obětí tábora v Letech. Vedoucí týmu Pavel Vařeka ze Západočeské univerzity (ZČU) řekl, že přesně zjistili, že takzvaný provizorní hřbitov je v areálu v těsné blízkosti žulového památníku.

„To nejdůležitější je, že se po více než sedmdesáti letech podařilo najít, kde jsou hroby vězňů z letského tábora a ten význam spočívá v tom, že příbuzní obětí, z nichž nemnozí ještě žijí, mohou konečně nyní vědět přesně, kde byli jejich blízcí pohřbeni,“ řekl Vařeka na tiskové konferenci.

Celému výzkumnému týmu ZČU bylo podle něj velkou ctí, že mohl výsledky výzkumu představit pozůstalým obětí.

„Poprvé v Evropě se podařilo odhalit oběti, hroby obětí nacistického pronásledování Romů a Sintů. Holokaust Romů již v tomto ohledu není abstraktním pojmem, ale máme tady skutečný hmotný materiální záznam zločinů, ke kterým docházelo,“ dodal Vařeka.

Některé ostatky jsou v hlubokých jamách, jiné uložené mělce. Vědci našli v této části jen hroby jednotlivců. „Masové hroby by měly být podle dochované dokumentace v druhé straně na severovýchodě. Odhalili jsme jeden hrob, ve kterém byla pohřbena vězeňkyně mladší 40 let, ten hrob je zakrytý, vzhledem k pietě a žádosti pozůstalých a příbuzných obětí kosterní pozůstatky neukazujeme,“ řekl Vařeka.

Dodal, že archeologové odkryli malý vzorek, nicméně i ten umožňuje přesně rekonstruovat celou plochu. Odhalili jeden hrob a identifikovali sedm hrobových jam, které na přání příbuzných a pozůstalých obětí zkoumat nebudou, ani ostatky exhumovat. Zůstanou pohřbeny tam, kde jsou.

ZÁZNAM TISKOVÉ KONFERENCE

Táborem prošlo přes 1300 Romů

Muzeum chce v září vyhlásit architektonickou soutěž na podobu památníku romského holokaustu. Výsledky mají být příští rok, kdy je v plánu i demolice nedalekého vepřína. Památník by se měl začít stavět v roce 2021, areál chce Muzeum romské kultury otevřít v roce 2023.

Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes 500 skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo asi 600 Romů. Podle expertů nacisté vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů.

Tábor stával poblíž místa, kde jsou dnes objekty po vepřínu, který se stavěl od roku 1972 a měl rozhlohu 7,1 hektaru. Loni stát vepřín koupil za 450,8 milionu Kč.

ROZHOVOR S JANEM HAUEREM V MÍSTĚ HROBŮ

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon