romea - logo
1. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Igor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Asi 30% dětí vzdělávaných dle programu pro LMP je romských, od září 2015 se zavedou povinné přípravné ročníky

Praha, 2.12.2014 14:18, (ROMEA)
Předškolní klub v Teplicích Trnovanech (FOTO: Dana Machová, Salesiánské středisko Štěpána Trochty)
Předškolní klub v Teplicích Trnovanech (FOTO: Dana Machová, Salesiánské středisko Štěpána Trochty)

Mateřské školy začnou od září 2015 zřizovat přípravné třídy, povinně je začnou navštěvovat děti od pěti let. Ministerstvo školství na tuto transformaci plánuje vyčlenit až 100 milionů korun a využije k tomu i peníze z evropských fondů.

Řada odborníků tvrdí, že přípravné třídy umožňují přestup na základní školu bez větších problémů. Rodiče však mnohdy nechápou potřebu přípravy a právě proto ministerstvo zavede přípravné třídy povinně. Určeny budou hlavně dětem, které vůbec nechodí do školek a nejsou tak dostatečně připraveny na přestup do prvních ročníků základních škol. "Tento poslední rok má zabránit situacím, kdy dítě má věk na chození do klasické základní školy, ale je předčasně vyloučeno jen z toho důvodu, že je na vstup do školy špatně připraveno," vysvětlil záměr ministr školství Marcel Chládek.

Martin Šimáček z agentury pro sociální začleňování to považuje za správný krok, ale tvrdí, že akční plán nepřináší žádné pozitivní změny v diagnostice dětí. "Pokud jsou testy IQ nižší než 70, přiřkne se dítěti lehké mentální postižení. V celé řadě případů se může jednat o problémy, které souvisí s prostředím a zázemím daného dítěte," upozorňuje Šimáček. Podle ministerstva se přesnějšímu diagnostickému nastavení "pro potřeby realizace konkrétních podpůrných opatření pro děti, žáky a studenty" bude věnovat vyhláška od září 2016.

Poslední šetření školní inspekce přineslo pro Romy alarmující informace. Na téměř 500 školách se vzdělává podle programu pro lehce mentálně postižené až 15 tisíc dětí, z čehož podíl romských dětí přesahuje čtyři tisíce. Romských děti ve speciálních školách s programem pro LMP je tedy téměř 30%, jejich šance důstojně žít v této společnosti je minimální.

V akčním plánu se sice několik desítek opatření objevuje také v usnesení, které vláda posílá Evropské komisi, ale jak Chládek sám nepřímo přiznává, má dokument zabránit další evropské soudní při.
brf, CT24
Přečteno: 1215x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, speciální školy, segregace, Romové, EU, Evropská komise, Systém, Romské dětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo