romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Asi 30% dětí vzdělávaných dle programu pro LMP je romských, od září 2015 se zavedou povinné přípravné ročníky

Praha, 2.12.2014 14:18, (ROMEA)
Předškolní klub v Teplicích Trnovanech (FOTO: Dana Machová, Salesiánské středisko Štěpána Trochty)
Předškolní klub v Teplicích Trnovanech (FOTO: Dana Machová, Salesiánské středisko Štěpána Trochty)

Mateřské školy začnou od září 2015 zřizovat přípravné třídy, povinně je začnou navštěvovat děti od pěti let. Ministerstvo školství na tuto transformaci plánuje vyčlenit až 100 milionů korun a využije k tomu i peníze z evropských fondů.

Řada odborníků tvrdí, že přípravné třídy umožňují přestup na základní školu bez větších problémů. Rodiče však mnohdy nechápou potřebu přípravy a právě proto ministerstvo zavede přípravné třídy povinně. Určeny budou hlavně dětem, které vůbec nechodí do školek a nejsou tak dostatečně připraveny na přestup do prvních ročníků základních škol. "Tento poslední rok má zabránit situacím, kdy dítě má věk na chození do klasické základní školy, ale je předčasně vyloučeno jen z toho důvodu, že je na vstup do školy špatně připraveno," vysvětlil záměr ministr školství Marcel Chládek.

Martin Šimáček z agentury pro sociální začleňování to považuje za správný krok, ale tvrdí, že akční plán nepřináší žádné pozitivní změny v diagnostice dětí. "Pokud jsou testy IQ nižší než 70, přiřkne se dítěti lehké mentální postižení. V celé řadě případů se může jednat o problémy, které souvisí s prostředím a zázemím daného dítěte," upozorňuje Šimáček. Podle ministerstva se přesnějšímu diagnostickému nastavení "pro potřeby realizace konkrétních podpůrných opatření pro děti, žáky a studenty" bude věnovat vyhláška od září 2016.

Poslední šetření školní inspekce přineslo pro Romy alarmující informace. Na téměř 500 školách se vzdělává podle programu pro lehce mentálně postižené až 15 tisíc dětí, z čehož podíl romských dětí přesahuje čtyři tisíce. Romských děti ve speciálních školách s programem pro LMP je tedy téměř 30%, jejich šance důstojně žít v této společnosti je minimální.

V akčním plánu se sice několik desítek opatření objevuje také v usnesení, které vláda posílá Evropské komisi, ale jak Chládek sám nepřímo přiznává, má dokument zabránit další evropské soudní při.
brf, CT24
Přečteno: 1205x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, speciální školy, segregace, Romové, EU, Evropská komise, Systém, Romské dětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo