romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Asi 400 věřících se zúčastnilo tradiční romské poutě na Svatém Kopečku

20.6.2022 10:35
Mši na Romské pouti na Svatém Kopečku u Olomouce celebroval biskup Václav Malý - 18. 6. 2022 (FOTO: Charita Olomouc)
Mši na Romské pouti na Svatém Kopečku u Olomouce celebroval biskup Václav Malý - 18. 6. 2022 (FOTO: Charita Olomouc)

Asi 400 věřících se v sobotu zúčastnilo tradiční romské poutě na Svatém Kopečku u Olomouce, kde se zúčastnili například i hodinové mše bazilice Navštívení Panny Marie, kterou celebroval biskup Václav Malý. Součástí mše bylo i kázání pro děti a na začátku vystoupily děti z kostela Dona Boska v Ostravě. Odpolední program pak byl věnován hudbě a tanci.

Motto letošního setkání znělo "Pháripena šaj tuke den zor, te džas dur" neboli "těžkosti ti mohou dát sílu jít dál", což jsou slova sv. Josefa. Romská pouť má v regionu dlouhodobou tradici, letos se koná po čtyřiadvacáté. Svatý Kopeček je s touto akcí spjat od počátku, některé ročníky se ale uskutečnily kvůli rekonstrukci baziliky také v katedrále svatého Václava v Olomouci.

Během odpoledního programu se na pódiu před bazilikou vystřídaly kapely a taneční soubory z Brna, Kojetína, Přerova, Olomouce a Ostravy.

Vystoupila i ostravská skupina Bachtale Džave ze Vzájemného soužití. "Jsem ráda, že tu můžeme být. Já sama získávám skrze tyto akce inspiraci a ráda poznávám nové lidi i staré známé," uvedla vedoucí skupiny Veronika Kanalošová.

Romskou pouť pořádá olomoucká charita od roku 1998, v minulých letech před pandemií nemoci covid-19 na ni dorazilo až 600 lidí. Předchozí roky byly ovlivněny pandemií, letos však očekávají pořadatelé opět stovky účastníků.

Přečteno: 470x
 

Kam dál:

Štítky:  

církev, romská bohoslužba, OlomoucHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo