romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Asi 90 protirasistických demonstrantů zesměšnilo v Brně 30 neonacistů

Brno, 24.8.2013 22:57, (ROMEA)
Pochod asi 30 neonacistů Brnem skončil 24. 8. 2013 fiaskem. Policejní těžkooděnci jim zabránili vstoupit do ulic obývaných Romy. Odpůrci neonacismu je totálně zesměšnili. (FOTO: ČTK)
Pochod asi 30 neonacistů Brnem skončil 24. 8. 2013 fiaskem. Policejní těžkooděnci jim zabránili vstoupit do ulic obývaných Romy. Odpůrci neonacismu je totálně zesměšnili. (FOTO: ČTK)

Brnem dnes zhruba půlhodinu pochodovalo bez ohlášení asi 30 protiromských extremistů. Těsně v patách jim byli účastníci a účastnice více než třikrát početnějšího nahlášeného happeningu proti rasismu. Nakonec se neonacisté museli otočit ve slepé ulici a za posměchu okolí se vydat pryč z centra. Akci proti neonacistům podpořily nevládní organizace, satirický web Žít Brno i Sokol Brno 1 a Divadlo Feste. Akce se obešla bez násilností.

Pochod museli usměrnit i těžkooděnci. "Pochod jsme museli usměrnit, tak aby se nedostal do lokalit, kam jsme nechtěli. Myslím, že pochod proběhl klidně bez narušení veřejného pořádku," řekl ČTK brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Aktivisté z nevládních organizací sebou měli transparenty s nápisy "Stop krasismu a krasovým projevům", které se inspirovala parodiemi původních hesel neonacistů proti „černému rasismu“, která vznikla na Facebooku. Heslo „Frustrace Pride 2013“ – z dílny satirického webu Žít Brno – zase vyjádřilo pochopení pro kořeny neonacismu.

Postoj lidí k myšlenkám neonacistů však jednoznačně zhodnotila hesla jako „Stop neonacismu“, „V Brně neonacisty nechceme“ nebo "Blokujeme nenávist" .Na pochod extremistů hlasitě reagovali a komentovali jej. "Lidé se sešli, aby propagovali toleranci a soužití různých etnik v Česku. Happening začal a skončil příjemným piknikem. V době pochodu skupinky neonacistů, je však stovka účastníků a účastnic happeningu poklidně následovala a dala najevo nesouhlas s rasismem a násilím," popsal pro server Romea.cz akci Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.

Obě skupinky se setkaly na ulici Milady Horákové, kde cestu radikálů přehradili policisté. I zde se střet obou skupin obešel bez násilností.

Extremisté na místě vykřikovali "Nic než národ", aktivisté reagovali větou "Nic než názor".

Policie na dnešní akci nasadila desítky lidí. Přesná čísla uvést nechtěla. Jen těžkooděnců byly v akci desítky.

Radikálové svolali na dnešní den protiromské pochody do několika měst po celé republice. Na většině míst je účast extremistů vyšší než v Brně.

FOTOGALERIE


Zdroj: NESEHNUTÍ

Přečteno: 2146x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Neonacismus, Rasismus, Pochod, Demonstrace, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo