romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Autentické vzpomínky židovských dívek ukazuje nová výstava Děvčata z pokoje 28 v Terezíně

11.3.2019 14:01
Koncentrační tábor Terezín, vstup do Malé pevnosti (Ilustrační FOTO: Emmanuel DYAN, Flickr)
Koncentrační tábor Terezín, vstup do Malé pevnosti (Ilustrační FOTO: Emmanuel DYAN, Flickr)

Novou výstavu "Děvčata z pokoje 28" otevřeli v Centru studií genocid v Terezíně na Litoměřicku. Je součástí kulturně-vzdělávacího projektu, který vznikl v roce 2004 na základě autentických materiálů a vzpomínek židovských dívek, které nacisté umístili do jednoho z pokojů terezínského ghetta. Výstava není jedinou novinkou, stálou expozici obohatil také model koncentračního tábora Osvětim I. ČTK o tom dnes informoval ředitel centra Šimon Krbec.

"Když jsem pracovala na knize Děvčata z pokoje 28, potažmo připravovala stejnojmennou výstavu, snažila jsem se zpřístupnit jejich poselství, zachránit pro budoucnost jejich odkaz. Jestli dnes vím, co v boji o přežití znamenají přátelství, láska, naděje, umění a kultura, pak jsem se to dozvěděla především díky děvčatům z pokoje 28," řekla autorka výstavy i stejnojmenné knihy Hannelore Brennerová.

Centrum studií genocid Terezín bylo v květnu 2017 otevřeno ve zrekonstruovaných historických objektech bývalého židovského ghetta v hlavní pevnosti Terezín. Cílem centra je prosazení studia a výuky o příčinách, původu a důsledcích genocid, násilí, etnických čistek a masového vyvražďování ve světových dějinách. Studium genocid chce centrum prosadit do základních, středních i vysokých škol. Nejvíce rozšířen je obor ve Spojených státech, v Evropě obdobná centra fungují třeba ve Švédsku nebo Velké Británii.

Pevnost Terezín založil v roce 1780 Josef II. na obranu proti Prusům. Za druhé světové války v ní nacisté zřídili židovské ghetto a koncentrační tábor. Podle dostupných údajů zavlekli nacisté do Terezína 155.000 Židů z celé Evropy, z nichž 118.000 nepřežilo. "Pomáháme městu Terezín s využitím a provozem budov, které mají nevyčíslitelnou kulturně-historickou hodnotu. I když se řadu z nich podařilo zachránit, části pevnosti hrozí zřícení. Mezi poškozenými je i objekt Drážďanské kasárny, jeden z hlavních symbolů holokaustu na našem území. V krajním případě dokonce hrozí, že bude pevnost Terezín vyškrtnuta z indikativního seznamu UNESCO," upozornil Krbec.

Přečteno: 545x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Terezín, ŽidéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo