romea - logo
26. ledna 2022 (středa)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Autor návrhů česko-romských vlajek protestuje proti absurdní pokutě

Praha, 2.1.2014 18:05, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 3. 1. 2014, 13:30)
Dvojí metr v České republice? Vlevo vlajky, za které má slovenský umělec zaplatit pokutu a vpravo desítky lidí, kteří beztrestně porušují zákon...
Dvojí metr v České republice? Vlevo vlajky, za které má slovenský umělec zaplatit pokutu a vpravo desítky lidí, kteří beztrestně porušují zákon...

Slovenský umělec Tomáš Rafa protestuje proti pokutě, kterou mu udělil Odbor správních agend Prahy 7 za vytvoření návrhů česko-romské vlajky. Proti rozhodnutí úřadu podal rozklad. Pokuta proto do dalšího rozhodnutí není platná, řekl ČTK mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Výstava Výběrové řízení na česko-romskou vlajku, která se konala letos v létě na vltavském nábřeží v pražské venkovní galerii Artwall, představovala návrhy na česko-romskou vlajku. Projekt podle autorů ukazoval, že Romové jsou Češi a jsou v Čechách doma. Trestní oznámení na její organizátory podali podle ČTK a podle vůdce DSSS Tomáše Vandase zástupci extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Autoři podle nich porušili zákon o užívání státních symbolů České republiky.

Zástupci Galerie Artwall uvedli, že trestní oznámení podal Antonín Friedrich. Ten kandidoval za extremistickou DSSS v roce 2010 ve volbách do Poslanecké sněmovny. Antonín Friedrich tvrdí, že již není členem extremistické DSSS. "Trestní oznámení jsem podal jako občan České republiky, který není členem DSSS a ani jsem se na mém podání s touto stranou neradil. Nejsem členem žádné politické strany. O jiných trestních oznámeních nevím, kromě jednoho, anonymního, to mě sdělili na úřadě Prahy 7," uvedl pro server Romea.cz Antonín Friedrich.

Umělec prý zákon porušil, protože zákon uvádí, že na státní vlajce nesmí být žádné nápisy nebo třeba znaky. Sportovní fanoušci se tedy mají zřejmě na co těšit...

Policie si nechala zpracovat znalecký posudek, ze kterého vyplynulo, že umělec zákon porušil. Nejednalo se o trestný čin, ale o přestupek. Policie proto poslala podnět Praze 7, jejíž odbor správních agend zahájil přestupkové řízení. Rafu shledal vinným, zákon prý porušil zobrazením tří vlajek. A jak už server Romea.cz jako první informoval, úřad mu vyměřil pokutu. Vokuš řekl, že byla stanovena na dolní hranici sazby. Její výši nechtěl upřesnit s odkazem na to, že přestupkové řízení je neveřejné. Podle informací ČTK je pokuta 2000 korun.

Rafa podal proti rozhodnutí rozklad, pokuta je proto zrušena a úředníci se případem musí opět zabývat.

Rafa uvedl, že na výstavě nebyly státní symboly nijak poškozeny ani zneváženy. "Dlouhodobě sleduji rostoucí nenávist vůči národnostním menšinám a upozorňuji na ni ve své umělecké tvorbě. Je smutné, že místo řešení tohoto stavu se státní orgány zaměřily na postih mé činnosti," poznamenal.

Zástupci galerie v tiskové zprávě uvedli, že se o trestním oznámení dozvěděli krátce po zahájení výstavy. "Spoléhali jsme však na posouzení společenského přínosu výstavy, vzhledem k tomu, že záměrem byla propagace myšlenky národnostní snášenlivosti. Rozhodnutí úřadu nás proto šokovalo. Jsme přesvědčeni, že státní orgány by neměly vycházet vstříc snahám o zastrašování umělců kritizujících rasismus v české společnosti," poznamenali.

Podle Vokuše se odbor správních agend, který vykonává státní správu, podnětem zabývat musel. Umělec prý zákon porušil, protože zákon uvádí, že na státní vlajce nesmí být žádné nápisy nebo třeba znaky.

Stejný zákon podle kritiků rozhodnutí úřadu často porušují třeba fanoušci, kteří na státní vlajku při sportovních utkáních napíší například jméno svého města. Podle Vokuše podobný případ úřad Prahy 7 dosud neřešil. "Kdyby ale takový podnět na podobnou věc přišel, příslušný přestupkový orgán se tím bude zabývat," podotkl.

VIDEO

Vyjádření Antonína Friedricha, který na Tomáše Rafu podal trestní oznámení

Trestní oznámení jsem podal jako občan České republiky, který není členem DSSS a ani jsem se na mém podání s touto stranou neradil. Nejsem členem žádné politické strany. Jako svůj osobní protest proti politice tunelování, krádeží a lží jsem v roce 2010 poprvé ve svém životě vstoupil do nějaké politické strany (do DSSS, poznámka Romea.cz), která mi v té době připadala jako jediná, která chce něco změnit. Před zhruba rokem jsem vystoupil.

O jiných trestních oznámeních nevím, kromě jednoho, anonymního, to mě sdělili na úřadě Prahy 7. Trestní oznámení jsem tedy podal jako nestraník a podal bych ho v každém případě na kohokoliv bez rozdílu národnosti nebo barvy pleti, mám totiž po svých předcích v genech vlastenecké smýšlení a nejen jako většina, pouze v případě výhry hokejového týmu na MS. Tak,jak jsem napsal do trestního oznámení, můj dědeček byl při osvobozování Prahy nacisty právě s československou vlajkou v ruce zastřelen. To bylo jedním z důvodů, proč jsem trestní oznámení podal. Druhým závažným důvodem pro mě bylo to, aby byl další případný troufalec předem objasněn s tím, že státní vlajky je potřeba si vážit a mít jí v úctě a ne na ní malovat cokoliv a ještě ke všemu to veřejně vystavovat. Nedovedu si totiž představit, že by třeba polská menšina za rok přišla s tím, že chce mít na naší státní vlajce jejich orlici nebo menšina německá s německou orlicí nebo německý kříž.

Budete podávat trestní oznámení na některé sportovní fanoušky, kteří často mají na české vlajce různé nápisy (například jména měst)?

Pravdu máte v tom, že se mi na státní vlajce tyto nápisy měst také nelíbí, ale na rozdíl od případu, na který jsem podal trestní oznámení, různá jména měst na vlajky při sportovních událostech dávají všichni občané ČR bez rozdílu. Pokud by nápisy ale dávala jen určitá skupina lidí, národnostně nebo politicky vyhraněná, propagující pouze svou úzkou pospolitost a vystavili-li by tato dílka na veřejnosti jako veřejnou výstavu, trestní oznámení bez váhání podám také. To ano.

Přečteno: 3429x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Česko-romská vlajka, Praha, Rasismus, DSSSHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo