romea - logo
17. července 2019 (středa)
svátek má Martina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Autor výhrůžek smrtí lidem z organizace In IUSTITIA byl odsouzen za trestné činy z nenávisti s politickým podtextem

13.11.2018 18:09
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

In IUSTITIA uspěla u soudu v případě svého napadení. Za výhrůžky smrtí a napadením byl dnes nepravomocně Obvodním soudem pro Prahu 6 odsouzen muž, který organizaci a jejím zaměstnankyním opakovaně vyhrožoval od srpna loňského roku. Rozhodnutí je zcela mimořádné, poprvé je v ČR odsouzen někdo za útoky na ochránce lidských práv jako za trestný čin z nenávisti. Pachatel byl odsouzen k peněžitému trestu ve výši 30 000 Kč. Obžalovaný, státní zástupkyně i poškozená si ponechali lhůtu pro odvolání. 

V srpnu 2017 zveřejnila In IUSTITIA analytickou zprávu věnující se nenávisti na sociálních sítích. V důsledku její publikace se stala terčem výhrůžek prostřednictvím sociálních sítí ze strany desítek pachatelů. Proti nejvíce závažným útokům podala organizace a její ředitelka trestní oznámení. Jeden z pachatelů stanul dnes před soudem.

Výroky, které obžalovaný pronesl na stranu neziskové organizace a její ředitelky zněly například:

- Asi bude nejčistší to tam vystřílet, asi si pustím nějaké lahodné video s panem Breivikem,

- Je to ta smradlavá kunda Kalibová,

- Snad začne válka a ty svině budeme beztrestně mrzačit,

- Mě není jasné, proč ji ještě nikdo nepřejel autem,

- Zde pak zveřejním jeho jméno a fotku a nakonec ho zastřelím, přejedu autem a hodím to do septiku,

- Doufám, že se mi podaří tu udavačskou svini identifikovat a zveřejnit zde její fotku a jméno a následně nějakým obzvlášť krutým a perfidním způsobem ponížit.

V dnešním hlavním líčení byl pachatel odsouzen pro trestný čin Násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci, kterého se dopustí každý, který jinému vyhrožuje smrtí nebo násilím pro jeho rasu, národnost, etnickou příslušnost, víru nebo politické přesvědčení. Právě ochrana politického přesvědčení hrála v rozhodnutí hlavní roli. Soud uznal, že In IUSTITIA a její ředitelka byly napadeny z důvodu předsudků pachatele vůči ochráncům lidských práv, resp. demokratickému právnímu zřízení, které reprezentují. V tomto smyslu se jedná o první případ toho typu.

„Útoky pachatele byly skutečně velmi intenzivní. Neustal v nich ani po té, co byl pravomocně shledán vinným přestupkem, naopak je zintenzivnil. Rozhodnutí soudu považuji za odpovídající skutečnosti, že pachatel útočil na mě a mé kolegyně pro naši profesi, skutečnost, že aktivně pomáháme obětem trestné činnosti a chráníme lidská práva v České republice,“ říká Klára Kalibová, ředitelka organizace In IUSTITIA. Organizace In IUSTITIA není jedinou organizací, která se stává terčem útoků z důvodů výkonu své profese. „Vnímám rozdíl mezi útoky na lídry neziskového sektoru z hlediska jejich genderu,“ uvedla Klára Kalibová. „Moji mužští kolegové se zdaleka neshledávají s takovými útoky na svoji sexualitu a svůj zjev jako ženy ve vedoucích pozicích.“

Detaily dopadu trestné činnosti pachatele shrnula poškozená do své závěrečné řeči: „V prohlášení o dopadu lidé obvykle zdůrazňují, jakým způsobem zasáhl trestný čin jejich soukromý život. Já jsem se stala terčem trestného činu pro svoji profesi. Pro profesi, která je čestná, správná a poctivá. Pro profesi, kterou jsem si po absolutoriu právnické fakulty zvolila jako profesi těžkou, ale stejně smysluplnou, jako je profese soudkyně nebo státní zástupkyně. Jsem přesvědčená, že stejně jako tyto dvě profese i moje profese je službou veřejnosti, těm, kteří jsou zranitelní a slabí a ohrožovaní lidmi typu obžalovaného. Zasloužíme si ochranu.“

Zmocněnkyně poškozené advokátka Petra Vytejčková v závěrečné řeči uvedla: „V civilizované společnosti platí, že nesouhlas s názory ostatních je legitimní a potřebný. Tento nesouhlas však má být vyjadřován tak, aby rétorika nebyla útočná, agresivní a výhrůžná. Jednání pachatele naplnilo skutkovou podstatu trestného činu a vzbudilo důvodné obavy o život a zdraví mé klientky. Rozhodnutí soudu vítám.“ 

In IUSTITIA je jediným poradenským centrem pro oběti předsudečné trestné činnosti v České republice. Kromě přímé právní a sociální pomoci lidem napadeným fyzicky, verbálně nebo online se věnuje také analytické, výzkumné a vzdělávací činnosti. Organizace je registrovaným poskytovatelem sociálních služeb a právních informací. Právnička Klára Kalibová je držitelkou ceny Alice G. Masarykové pro ochránce lidských práv a mj. členkou správní rady Mezinárodní sítě pro zkoumání trestných činů z nenávisti. 

TZ organizace In IUSTITIA
Přečteno: 820x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

In IUSTITIA, Policie, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo