romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEO: Autoři sprejerských útoků na pražské podniky čelí podezření ze spáchání trestných činů z nenávisti

Praha, 25.4.2016 15:24
Neonacisté v noci ze soboty na neděli (23 a 24. 4. 2016) zaútočili na několik podniků, které jsou zapojeny do sítě HateFree Zone. (Koláž: Romea.cz)
Neonacisté v noci ze soboty na neděli (23 a 24. 4. 2016) zaútočili na několik podniků, které jsou zapojeny do sítě HateFree Zone. (Koláž: Romea.cz)

Neznámí pachatelé, kteří o víkendu popsali čtyři místa v Praze výhrůžnými nápisy, případně nacistickou symbolikou, jsou podezřelí ze sprejerství a trestných činů z nenávisti. Policejní mluvčí Tomáš Hulan dnes ČTK řekl, že na základě vyhodnocení nápisů a nákresů je policie podezřívá z poškození cizí věci sprejerstvím, z podněcování k nenávisti vůči jiné skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a z trestného činu projevů sympatií k hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

Policisté už mají k dispozici i záběry pětice mladíků přímo při akci. Mladíci s kapucemi na záběrech sprejují na zeď a působí přitom dojmem, že se na svou akci přichystali.

V případě odsouzení jim za to hrozí až tři roky vězení. Terčem útoku sprejerů se o víkendu staly podniky v ulicích Jiřího z Poděbrad, Francouzská a Vinohradská a zeď ve vestibulu metra Karlovo náměstí. Nově má policie poznatky i o dalších třech případech, u kterých podle Hulana nyní ale zjišťuje, jestli se opravdu staly.

Jedním z nově poškozených míst je zřejmě sídlo Diakonie Českobratrské církve evangelické v Belgické ulici v Praze, kde se výhrůžný nápis "Smrt HateFree" objevil na dveřích. "Informovali jsme o tom policii," řekl dnes ČTK mluvčí Diakonie Pavel Hanych.

Podle jejího ředitele Petra Hašky všechny poškozené podniky či instituce spojuje zapojení do sítě HateFree Zone, která deklaruje přístup ke všem lidem bez nenávisti a násilí. "Diakonie ze svých postojů ale nesleví a dál bude plnit své poslání, tedy pomáhat všem lidem bez rozdílu barvy pleti, sexuální orientace, náboženství nebo světonázoru," uvedl Haška.

"Policie by za jeden z motivů napadení série pražských podniků měla považovat jejich zapojení do lidskoprávní kampaně Hate Free. Motiv lze dovodit z nápisů: Smrt Hate Free i číselného akronymu 14 88. 14=14 slov Davida Lanea: We must secure the existence of our people and a future for White Children, 88 pak znamená Heil Hitler," uvedla pro server Romea.cz  Klára Kalibová z organizace In Iustitia.

"Mělo by se stát prioritou objasnit tuto trestnou činnost z nenávisti, jejíž podstatou je šíření strachu a nenávisti mezi lidmi. To co naše společnost momentálně postrádá nejvíce a může vést k další radikalizaci je viditelnost výkonu práva. Poškozené podniky, jejich majitelé, návštěvníci a veřejnost potřebují slyšet, že dojde k objasnění skutečné podstaty útoků, a tou je útok z nenávisti," dodala Kalibová.

Do sítě HateFree Zone se hlásí podniky a místa, které chtějí dát svým návštěvníkům najevo, že se v jejich prostředí nemusí bát žádných nenávistných útoků jak ze strany zaměstnanců, tak ze strany hostů. Deklarují, že je u nich vítán každý bez ohledu na příslušnost k etnické, náboženské, sexuální, subkulturní nebo jiné sociální skupině.

VIDEO

Přečteno: 924x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, reakce, Útok, HateFree Culture, Nenávist, vyšetřování, PrahaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo