romea - logo
20. září 2020 (neděle)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Babiš: „Tábor v Letech nebyl koncentrák. To je lež.“ Ministrův výrok má hlubší společenské příčiny

2.9.2016 15:28
František Kostlán.  Foto: Archiv Romea.cz
František Kostlán. Foto: Archiv Romea.cz

Ve šluknovském výběžku, kde jsou Romové dlouhodobě a arogantně považováni za občany druhé kategorie, se Andrej Babiš v rámci předvolební kampaně opět pustil do svého bezbřehého populismu. Jak informoval server Aktuálně.cz, při rozhovoru s místními lidmi ve Varnsdorfu pronesl ministr financí větu, kterou možná porušil zákon:

„Byly doby, kdy všichni Romové pracovali. To, co píší v novinách ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam.“

(Podrobnosti o táboru v Letech u Písku najdete v mém článku Koncentrák v Letech a romský holokaust.

Popírání holocaustu

Komentátor Martin Fendrych upozornil na to, že Babiš se zjevně dopustil popírání holocaustu. Paragraf 261a trestního zákona říká: „Kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit nacistické nebo komunistické genocidium nebo jiné zločiny nacistů nebo komunistů proti lidskosti, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta,“ píše Fendrych. S jeho hodnocením se dá souhlasit. Víme ovšem zároveň, že u nás bohužel za takové počínání bez ohledu na existující zákony nestíhají neonacisty ani komunisty, natož snad místopředsedu vlády.

Babiš tvrdí, že jen opakoval, co mu řekl jeho známý a že jde o věc vytrženou z kontextu. Částečně se tak od svých slov distancoval, ale obětem koncentráku v Letech se neomluvil. Doufejme též, že se Babiš nepřátelí s Erdoğanem či Asadem, příště by po nich mohl opakovat, že opoziční politiky je třeba pozavírat do kriminálu a popravit. A kdyby se mu tento záměr náhodou nepovedl, mohl by se vrátit k oné obhajobě založené na „blbečcích“, kteří věci vytrhují z kontextu.

Deprivantství politiků

Naši politici se rozhodně nedají označit pojmem elita. A k elitě náležejí naprosto výjimečně, jako například T.G. Masaryk či Václav Havel, jež vynesla na prezidentský stolec přelomová doba. Opravdu vzdělaní a přemýšliví lidé se do politiky hrnou málokdy. Na politiku proto většinou zůstávají lidé průměrní a podprůměrní. A působení těchto géniů průměrnosti často vyztužují ve vládě, v parlamentu i přímo ve společnosti různí psychopaté či sociopaté; nebo deprivanti, jak takové lidi označuje neuropatolog, spisovatel a publicista František Koukolík.

„Základním znakem deprivantství je soustavné a netvořivé prolamování kulturních zábran, spjaté s vypínáním ochranných mechanismů společnosti proti násilí, primitivitě, barbarství, sprostotě, krutosti, hlouposti a ohlupování (manipulaci), říká František Koukolík.

Výmluvy politiků, že novináři něco vytrhli z kontextu, slýcháme pravidelně a ani Babiš v tom není nováčkem. V poslední době jsme ovšem ještě častěji svědky otevřeného deprivantství politiků: jsou schopni v rámci svého populismu či patologické mocichtivosti říci či udělat cokoli, o čem se domnívají, že jim napomůže k moci. Necítí přitom odpovědnost za své jednání, naopak mnohdy jeho nehezké důsledky vítají. Chybí jim sociální inteligence, postrádají empatii a soucit, nemají svědomí.

Rozdmýchávání nenávisti, bezohledné, sprosté a útočné chování k druhým na internetu i v reálném životě, úmyslné rozeštvávání společnosti, zatrpklost, zapšklost, neschopnost přemýšlet, nedostatek kritičnosti vůči vlastní osobě, přesvědčení o vlastní „pravdě“ spojené s naprostou neznalostí problému… To je jen několik příkladů vnějšího projevu deprivantství.

A Babišův výrok, že je lež, když někdo říká, že v Letech byl koncentrák, do definice deprivantství přesně zapadá. Totiž zapadá do Babišova uvažování. Nedávno jsem v rozhlase prohlásil, že ministr financí má místo mozku bankovky, a na tom trvám. Babiš uvažuje takto: Když veřejnosti namluvím, že v Letech byl jen obyčejný pracovní tábor, a že jen blbečci mohou tvrdit, že to byl koncentrák, nemusím za velké peníze vykupovat prasečák, který tam stojí a páchne. U koncentráku by se to slušelo, u tábora pro nemakačenky to je jedno (konec „Babišova uvažovaní“.)

Velká trojka

Babiš ovšem není prvním výše postaveným politikem, který něco takového říká buď přímo o koncentráku v Letech u Písku, nebo o Romech, kteří jím a dalšími tábory včetně Osvětimi museli projít. Podobnou myšlenkou jako Babiš se vyznamenal i Václav Klaus. A někteří zákonodárci patří k našemu tvrdému rasistickému, xenofobnímu či populistickému jádru.

Psychopatie se projevuje i ve vztahu k dalším menšinám. To, co nám už několik let předvádí Miloš Zeman ve vztahu k uprchlíkům a migrantům minimálně naznačuje narcistickou poruchu osobnosti prohloubenou těžkým alkoholismem, v každém případě je i jeho počínání podle mého názoru deprivantské. O mocichtivých choutkách ministra vnitra Milana Chovance, jehož sklony k autoritářství vedou k ukrajování naší svobody a přidávání pravomocí policistům píšu poměrně často. A velkou deprivantskou trojku pochopitelně doplňuje Babiš.

Je tragédií, že o nás a našich osudech rozhodují lidé nekompetentní, problematiky neznalí či jednostranně zaměření a zároveň neschopní podívat se na svět jinak než přes svou úzce pojatou odbornost. A kteří vykazují známky deprivantství, jež šíří dál, mezi své voliče. Znamená to, že porucha osobnosti je nakažlivá, nebo že psychopatů máme více než obvyklá čtyři procenta?

Přečteno: 1752x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Andrej Babiš, Holocaust, Romové, Lety u Písku, Komentář, Výroky



HLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky







..
romea - logo