Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora. Romové pozváni nebyli

06. září 2016
Čtení na 3 minuty

Vicepremiér a předseda hnutí ANO Babiš dnes na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy v Letech na Písecku uctil památku jeho obětí, opět odmítl, že by zpochybňoval holokaust. Přijel sem poté, co minulý týden ve Varnsdorfu podle fotoreportéra Aktuálně.cz prohlásil, že je lež, že Lety byly koncentračním táborem. Za výrok se Babiš již dříve omluvil a slíbil také peníze na postavení památníku. Do Letů dnes vicepremiéra doprovodili ministři spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Na setkání v Letech nebyli pozváni žádní Romové, ani předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička, který o setkání usiloval.

Babiš dnes zopakoval, že jeho slova byla vytržena z kontextu a zpolitizována. “Mým cílem (ve Varnsdorfu) nebylo mluvit negativně. Já jsem svůj postoj k holokaustu jednoznačně vyjádřil tím, že jsem se přátelil s Arnoštem Lustigem, že jsme chodili spolu na večeře a že jsem sponzoroval jeho knížky,” uvedl.

Památník obětem tábora v Letech se nachází v těsné blízkosti vepřína. Vládě se už 18 let nedaří najít řešení situace. Zatím nedala peníze na to, aby vepřín od současných majitelů vykoupila, nechala jej zdemolovat jej a vzniklo tak pietní místo. Babiš dnes novinářům řekl, že on otázku případného výkupu vepřína neřeší. “To má za úkol pan (ministr pro lidská práva Jiří) Dienstbier, vláda mu to uložila v březnu 2016, takže já věřím, že to vyřeší,” řekl.

“Politici řeší Lety už přes osmnáct let a zatím bez výsledku. Já jsem se včera večer sešel s Janem Čechem, místopředsedou představenstva společnosti AGPI, která vepřín v Letech vlastní. Znám ho 25 let, tak jsme si o tom povídali. Ale to není můj úkol. Dostal to za úkol pan Dienstbier, tak ať to vyřeší,” dodal Babiš.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) před měsícem uvedl, že se domnívá, že vláda dokáže do konce volebního období otázku vepřína v Letech uzavřít. Naznačil, že existuje reálná možnost, jak na výkup sehnat peníze. Nikdo zatím nevyčíslil cenu vepřína. Babiš uvedl, že má určitou představu o tom, jako cenu by objekt mohl mít. “Nechci to ale komentovat, protože to není můj úkol,” řekl dnes ministr financí.

Vicepremiér Andrej Babiš spolu s ministrem kultury Danielem Hermanem (vlevo) a ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (vpravo) navštívil 6. září bývalý romský koncentrační tábor v Letech na Písecku. Na snímku jsou u vepřína stojícího na místě tábora. (FOTO: ČTK)

Babiš, Herman i Pelikán navštívili i samotný vepřín. Ale podle ministra kultury dnes nikdo o dalším vývoji jednání o případném prodeji nehovořil. “Ta jednání vedeme od letošního jara a skutečně jsme pokročili dál než kdykoliv předtím. Ale jedná se o velmi citlivé téma, a proto nechceme zatím nic bližšího konkretizovat,” řekl ČTK Herman.

Ministry po objektu provázel Jan Čech, místopředseda představenstva společnosti Agpi, která vepřín vlastní. Zopakoval, že zatím s nikým o přesné částce nehovořil. Majitelé ani zatím nemají konkrétní představu, na kolik si objekt cení.

Vláda v pondělí potvrdila své odhodlání ukončit provoz velkovýkrmny na pietním místě. Podle ministra Dienstbiera kabinet preferuje výkup vepřína. Jeho majitelé nevylučují, že by vepřín prodali a jsou ochotni jednat i o výměně za jiný objekt vhodný pro chov prasat.

Babiš se po památníku procházel bez Romů, Čeněk Růžička do Let pozván nebyl

Návštěvy památníku v Letech u Písku se chtěl společně s ministrem Andrejem Babišem zúčastnit předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička. Pozván nakonec nebyl. “Dvakrát jsem hovořil s asistentkou pana Babiše, ale bylo mi řečeno, že společnost, která tam jede je již uzavřená. Byla mi přislíbena schůzka s Adrejem Babišem,” uvedl pro server Romea.cz Čeněk Růžička.

Růžičkovi se nelíbí, že Andreje Babiše během návštěvy památníku v Letech provázel ředitel památníku Lidice Milouš Červencl. “Andrej Babiš nemohl dostat objektivní informace. Nebyla to dobrá volba. Kdo jiný měl vicepremiéra doprovázet než Romové, konkrétně například já,” řekl pro server Romea.cz Čeněk Růžička.

Tábor v Letech vznikl jako pracovní tábor, později ale sloužil za druhé světové války k internaci Romů, které německý nacistický režim postavil na úroveň Židů. Stejně jako Židé tak byli Romové internovaní v Letech posíláni do vyhlazovacích táborů v Osvětimi, kde jich několik set zemřelo.

VIDEO

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon