romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

BIS: Protiromské protesty jsou účelově vyvolávány pro zviditelnění extrémní pravice

Praha, 21.5.2014 10:38, (ROMEA)
Střet extremistů a policie během demostrace DSSS v Duchově
Střet extremistů a policie během demostrace DSSS v Duchově

Bezpečnostní informační služba (BIS) loni nezaznamenala aktivity extremistů, které by z pohledu zpravodajské služby představovaly reálnou hrozbu a bezprostřední ohrožení demokratických základů České republiky. Včera to řekl mluvčí BIS Jan Šubrt. Počet trestných činů souvisejících s extremismem však v loňském roce v Česku mírně vzrostl. Vyplývá to ze čtvrtletních zpráv ministerstva vnitra a BIS, které má ČTK k dispozici. Se závěrečnou zprávou seznámí vládu ve středu 21.5.2014 ministr Milan Chovanec (ČSSD).

Podle čtvrtletních zpráv odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra se loni v Česku stalo 211 extremistických trestných činů, v roce 2012 jich bylo 173. Nejčastěji se extremisté dopouštějí podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

Loňský rok z pohledu extremismu poznamenaly zejména protiromské protesty spojené se sociálně vyloučenými lokalitami. Akce se konaly například v Duchcově, Českých Budějovicích nebo Ostravě. Spouštěcím mechanismem bylo několik jednotlivých incidentů mezi zástupci romské menšiny a majoritní společnosti.

Vnitro v této souvislosti již dříve upozornilo, že většinou byly protesty vyvolány účelově kvůli snahám o zviditelnění extrémně pravicových subjektů. Na těchto protestech se protiakcemi podílela i extrémní levice.

Bezpečnostní složky také při protiromských demonstracích zaznamenaly nové trendy, kdy roste prolínání fotbalových radikálů a neonacistické scény. "Vzhledem k tomu, že již dříve mezi některými hooligans a neonacisty fungovaly velmi často neformální vztahy a řadu hooligans v podstatě šlo k neonacistům přiřadit, je tento vývoj naprosto přirozený," stojí v jedné ze čtvrtletních zpráv BIS.

Výsledkem některých protestů pak byly zejména útoky a provokace policie ze strany agresivního davu.

Přečteno: 698x
 

Kam dál:

Štítky:  

BIS, Extremismus, radikálové, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo