romea - logo
12. srpna 2020 (středa)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

BIS: Protiromské protesty jsou účelově vyvolávány pro zviditelnění extrémní pravice

Praha, 21.5.2014 10:38, (ROMEA)
Střet extremistů a policie během demostrace DSSS v Duchově
Střet extremistů a policie během demostrace DSSS v Duchově

Bezpečnostní informační služba (BIS) loni nezaznamenala aktivity extremistů, které by z pohledu zpravodajské služby představovaly reálnou hrozbu a bezprostřední ohrožení demokratických základů České republiky. Včera to řekl mluvčí BIS Jan Šubrt. Počet trestných činů souvisejících s extremismem však v loňském roce v Česku mírně vzrostl. Vyplývá to ze čtvrtletních zpráv ministerstva vnitra a BIS, které má ČTK k dispozici. Se závěrečnou zprávou seznámí vládu ve středu 21.5.2014 ministr Milan Chovanec (ČSSD).

Podle čtvrtletních zpráv odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra se loni v Česku stalo 211 extremistických trestných činů, v roce 2012 jich bylo 173. Nejčastěji se extremisté dopouštějí podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

Loňský rok z pohledu extremismu poznamenaly zejména protiromské protesty spojené se sociálně vyloučenými lokalitami. Akce se konaly například v Duchcově, Českých Budějovicích nebo Ostravě. Spouštěcím mechanismem bylo několik jednotlivých incidentů mezi zástupci romské menšiny a majoritní společnosti.

Vnitro v této souvislosti již dříve upozornilo, že většinou byly protesty vyvolány účelově kvůli snahám o zviditelnění extrémně pravicových subjektů. Na těchto protestech se protiakcemi podílela i extrémní levice.

Bezpečnostní složky také při protiromských demonstracích zaznamenaly nové trendy, kdy roste prolínání fotbalových radikálů a neonacistické scény. "Vzhledem k tomu, že již dříve mezi některými hooligans a neonacisty fungovaly velmi často neformální vztahy a řadu hooligans v podstatě šlo k neonacistům přiřadit, je tento vývoj naprosto přirozený," stojí v jedné ze čtvrtletních zpráv BIS.

Výsledkem některých protestů pak byly zejména útoky a provokace policie ze strany agresivního davu.

Přečteno: 680x
 

Kam dál:

Štítky:  

BIS, Extremismus, radikálové, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo