romea - logo
15. ledna 2021 (pátek)
svátek má Alice

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Blog Karla Holomka: K migrantům střízlivě a věcně

27.10.2015 10:04
Karel Holomek  (Foto: Lukáš Houdek)
Karel Holomek (Foto: Lukáš Houdek)

Poslední stanovisko k široké a bezbřehé debatě o uprchlících a co s nimi jsem zaznamenal od Romana Jocha (LN 15. 10.). Předestřel nám děsivou vizi autora Jeana Raspaila z jeho románu Tábor svatých, ve které je evropská civilizace zničena hordami uprchlíků, kteří si zde berou, co nemají, od těch, co to mají, ale nejsou schopni to ubránit: pro jakousi chimérní laskavost a bezhraniční tolerantnost. Prostě Apokalypsa! Popsanou situaci přirovnává k Orwellovu roku 1984, který se, naštěstí, u nás neuskutečnil.

Dobrá: vždy je lépe varovat než spát s hlavou v písku. Závěr této skupiny názorů na migranty zní: ubožákům je třeba pomáhat, nikoliv ovšem za ztrátu civilizace. A ještě: zdroj migrace hledejme tam, kde vzniká! Správně, ale už nikdo nedokáže říci, jak to udělat.

Je to téma pro jinou a velmi obsáhlou diskusi.

Činím si taky ambici říci slovo do rvačky a rovnou se hlásím hrdě ke skupině pravdoláskařů, kteří jsou osočování právě z té bezhraniční a vstřícné tolerance vůči migrantům. Ve svých názorech se necítím být levicový, spíše naopak, na pravém středu s vědomím, že to je jen přibližná názorová charakteristika.

Mezi migranty příliš nerozlišuji ty, kteří utíkají před válečnou hrozbou, nebo ty, kteří jsou tak zvanými ekonomickými utečenci. Změnu místa jejich života považuji za legitimní pro obě skupiny.

Nemyslím si, že k nám tito lidé přinášejí kulturu, kterou by nám chtěli vnucovat, a že by hodlali měnit naší civilizaci. Jsem přesvědčen, že to je pro ně naprosto vedlejší hledisko a důvod migrace. Pokud si své náboženské cítění ponechají, bude to jen dobře. Uchovávají si ho tady již mnozí, jim podobní, a žádné nebezpečí nepředstavovali a nepředstavují. Jsou jen jinou menšinou. Její integrace je naprosto nutná, ale můžeme se bavit, jak si ji představují oni a jak si ji představují představitelé a občané hostitelské země. To budiž řešeno po obapolné diskusi a na dohodnuté charakteristice musí pak stát trvat a neúprosně ji vyžadovat. Ne že ne!

Kdo se snaží o lidech skupiny, ke které se hlásím, tvrdit něco jiného nebo že není nutno stanovit limity a hranice pro migranty, přes které se nejede, mluví nesmysly nebo dělá z lidí této skupiny blbečky, kteří si nevidí na špičku nosu. To odmítám z pozice člověka, který mnohé představitele této skupiny zná osobně nebo z jejich mediálních projevů a to už dlouho. Jsou to projevy konsistentní a jejich oprávněnost v mnoha směrech se již prokázala.

Pak je tu ovšem jedna výtka, které musím čelit:

„Podívejte se na naše Romy! Žijí tu stovky let a ještě se neintegrovali. Teď si máme přidávat další práci a usilovat o integraci jiných lidí a k tomu ještě s jinou kulturou?“

Musím přiznat se smíšenými pocity, že to je pravda. Opravdu je tu dosti masivní skupina Romů (ale pořád to není většina této populace), která není dokonale integrovaná z pohledu lidí, což může být také výsledkem názorů ve společnosti ne dosti tolerantních, ne-li přímo nenávistných, jak mluví fakta a statistika. Je to však skupina více méně pasivní a bohužel neangažovaná ve vlastním vzestupu, což zase tak docela nemusí být jejich vinou. A jsme u zásadní věci: jde právě o to, jak se společnost a stát po dlouhá léta snažily integrovat i své Romy zcela jinak a proti jejich vůli. A jak i dlouhou dobu působení ČR v EU a její kritice postojů ČR vůči Romům to nejen naše společnost v jednotlivcích nehodlá přijmout a dělat nápravná opatření, ale není to schopna přijmout ani naše vláda v některých svých složkách.

Romové nikdy nepředstavovali bezpečnostní riziko pro evropská společenství, spíše naopak přispívali k ujasnění toho, jak si představovat integraci národnostních menšin. To je věc už jasná.

Doufejme, že i migrace, kterou můžeme považovat za prubířský kámen evropské demokracie a její schopnosti se vypořádat s problémem, je věc užitečná a prospěšná. Pokud by se Evropa nedokázala s tímto úspěšně vypořádat a rezignovala na přijaté a staleté své principy, ztratila by nárok na existenci.

Se svolením autora převzato z jeho blogu na Aktuálně.cz


Přečteno: 1037x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Karel Holomek, Migrace, Uprchlíci, uprchlíkHLAVNÍ ZPRÁVY

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

Renata Berkyová: Jak na dějiny Romů ve výuce

12.1.2021 15:05
Romská menšina je jednou z nejpočetnějších menšin žijících v ČR po staletí. Také proto by poznávání romské kultury, jazyka a dějin, které jsou neoddělitelně spjaty s českou historií, mělo být v rámci dalšího vzdělávání žáků a studentů samozřejmostí.
 celý článek

Lucie Lucassen (FOTO: archiv Lucie Lucassen)

Lucie Lucassen: Pomáhat druhým mi dává smysl. Jednou si adoptuji romské dítě z dětského domova

12.1.2021 12:08
Vyrostla v rodině pěstounů a dlouho si nechtěla své romství přiznat. Když ale začala pracovat v jedné z největších romských neziskových organizací v Česku a poznala tak Romy zblízka, vyrovnala se i ona sama se svojí identitou a začala se zajímat o romskou historii.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo