romea - logo
16. července 2019 (úterý)
svátek má Luboš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Bohumín plošně zamítl doplatky na bydlení lidem z ubytoven

1.6.2015 20:56
Petr Vícha, předseda Senátorského klubu ČSSD, starosta Bohumína
Petr Vícha, předseda Senátorského klubu ČSSD, starosta Bohumína

Bohumínští radní plošně zamítli všech 124 žádostí o doplatky na bydlení lidem, kteří bydlí na ubytovnách. Celkem se zamítnutí týká 210 ubytovaných. Radnice využila novelu zákona o hmotné nouzi, která dala samosprávám pravomoc rozhodovat právě o doplatcích na bydlení. Uvedl to tiskový mluvčí bohumínské radnice Pavel Čempěl na oficiálním webu města.

Nepřehlédněte:

Bohumín předem deklaroval, že lidem, o kterých nemá žádné informace, od stolu souhlasy dávat nebude. Radní nyní svým stanoviskem k žádostem tento postoj stvrdili. Zamítli všech 124 žádostí. „Problémy s ubytovnami registrujeme poté, kdy exministr Drábek zlikvidoval fungující systém sociální práce. Od té doby my i další města poukazujeme na problém s ubytovnami a na plýtvání dávkami ve prospěch majitelů některých ubytoven. Je tedy pochopitelné, že tomu nemůžeme vyjádřit podporu, zvláště když nemáme nyní o klientech žádné podrobné informace. Ze žádostí nyní vyplývá, že zhruba 25 procent žadatelů ani není z Bohumína," uvedl starosta Bohumína Petr Vícha z ČSSD.

Podle bohumínské radnice prý ale nehrozí, že se lidé ocitnou na ze dne na den na ulici. "Úřad práce avizoval, že těmto osobám jako dočasnou kompenzaci vyplatí mimořádnou okamžitou pomoc, jednorázový finanční příspěvek. Vyplácet ho však může jen nejbližší tři měsíce, do konce srpna. To je dostatečná doba, aby si osoby z ubytoven zajistily jiné bydlení," uvedl v tiskové zprávě mluvčí radnice Pavel Čempěl.

V Bohumíně je v současné době deset ubytoven, kde žije asi 450 lidí.

Novela zákona o hmotné nouzi, kterou vláda změnila zákon o pomoci v hmotné nouzi, platí od letošního května. Díky ní nově rozhodují namísto úřadů práce o přidělení doplatků na bydlení obce. Ty tak mohou prosadit zrušení ubytoven pro chudé – a jejich obyvatele tak dostat na ulici.

Doplatek na bydlení je jednou z dávek, kterou stát přispívá lidem, kteří se ocitli bez prostředků a nemohou si zabezpečit bydlení – ani s poskytnutým příspěvkem na bydlení ze systému státní sociální podpory. Novela má řízení o doplatku na bydlení zjednodušit a zamezit jeho zneužívání, vyplácení do nevyhovujících prostor. Chce také zvýšit motivaci osob k řešení své nepříznivé bytové sociální situace.

Přečteno: 1744x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ubytování, Bohumín, ubytovny, Sociální dávkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo