romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Bohumín plošně zamítl doplatky na bydlení lidem z ubytoven

1.6.2015 20:56
Petr Vícha, předseda Senátorského klubu ČSSD, starosta Bohumína
Petr Vícha, předseda Senátorského klubu ČSSD, starosta Bohumína

Bohumínští radní plošně zamítli všech 124 žádostí o doplatky na bydlení lidem, kteří bydlí na ubytovnách. Celkem se zamítnutí týká 210 ubytovaných. Radnice využila novelu zákona o hmotné nouzi, která dala samosprávám pravomoc rozhodovat právě o doplatcích na bydlení. Uvedl to tiskový mluvčí bohumínské radnice Pavel Čempěl na oficiálním webu města.

Nepřehlédněte:

Bohumín předem deklaroval, že lidem, o kterých nemá žádné informace, od stolu souhlasy dávat nebude. Radní nyní svým stanoviskem k žádostem tento postoj stvrdili. Zamítli všech 124 žádostí. „Problémy s ubytovnami registrujeme poté, kdy exministr Drábek zlikvidoval fungující systém sociální práce. Od té doby my i další města poukazujeme na problém s ubytovnami a na plýtvání dávkami ve prospěch majitelů některých ubytoven. Je tedy pochopitelné, že tomu nemůžeme vyjádřit podporu, zvláště když nemáme nyní o klientech žádné podrobné informace. Ze žádostí nyní vyplývá, že zhruba 25 procent žadatelů ani není z Bohumína," uvedl starosta Bohumína Petr Vícha z ČSSD.

Podle bohumínské radnice prý ale nehrozí, že se lidé ocitnou na ze dne na den na ulici. "Úřad práce avizoval, že těmto osobám jako dočasnou kompenzaci vyplatí mimořádnou okamžitou pomoc, jednorázový finanční příspěvek. Vyplácet ho však může jen nejbližší tři měsíce, do konce srpna. To je dostatečná doba, aby si osoby z ubytoven zajistily jiné bydlení," uvedl v tiskové zprávě mluvčí radnice Pavel Čempěl.

V Bohumíně je v současné době deset ubytoven, kde žije asi 450 lidí.

Novela zákona o hmotné nouzi, kterou vláda změnila zákon o pomoci v hmotné nouzi, platí od letošního května. Díky ní nově rozhodují namísto úřadů práce o přidělení doplatků na bydlení obce. Ty tak mohou prosadit zrušení ubytoven pro chudé – a jejich obyvatele tak dostat na ulici.

Doplatek na bydlení je jednou z dávek, kterou stát přispívá lidem, kteří se ocitli bez prostředků a nemohou si zabezpečit bydlení – ani s poskytnutým příspěvkem na bydlení ze systému státní sociální podpory. Novela má řízení o doplatku na bydlení zjednodušit a zamezit jeho zneužívání, vyplácení do nevyhovujících prostor. Chce také zvýšit motivaci osob k řešení své nepříznivé bytové sociální situace.

Přečteno: 1760x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ubytování, Bohumín, ubytovny, Sociální dávkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo