romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bohumín plošně zamítl doplatky na bydlení lidem z ubytoven

1.6.2015 20:56
Petr Vícha, předseda Senátorského klubu ČSSD, starosta Bohumína
Petr Vícha, předseda Senátorského klubu ČSSD, starosta Bohumína

Bohumínští radní plošně zamítli všech 124 žádostí o doplatky na bydlení lidem, kteří bydlí na ubytovnách. Celkem se zamítnutí týká 210 ubytovaných. Radnice využila novelu zákona o hmotné nouzi, která dala samosprávám pravomoc rozhodovat právě o doplatcích na bydlení. Uvedl to tiskový mluvčí bohumínské radnice Pavel Čempěl na oficiálním webu města.

Nepřehlédněte:

Bohumín předem deklaroval, že lidem, o kterých nemá žádné informace, od stolu souhlasy dávat nebude. Radní nyní svým stanoviskem k žádostem tento postoj stvrdili. Zamítli všech 124 žádostí. „Problémy s ubytovnami registrujeme poté, kdy exministr Drábek zlikvidoval fungující systém sociální práce. Od té doby my i další města poukazujeme na problém s ubytovnami a na plýtvání dávkami ve prospěch majitelů některých ubytoven. Je tedy pochopitelné, že tomu nemůžeme vyjádřit podporu, zvláště když nemáme nyní o klientech žádné podrobné informace. Ze žádostí nyní vyplývá, že zhruba 25 procent žadatelů ani není z Bohumína," uvedl starosta Bohumína Petr Vícha z ČSSD.

Podle bohumínské radnice prý ale nehrozí, že se lidé ocitnou na ze dne na den na ulici. "Úřad práce avizoval, že těmto osobám jako dočasnou kompenzaci vyplatí mimořádnou okamžitou pomoc, jednorázový finanční příspěvek. Vyplácet ho však může jen nejbližší tři měsíce, do konce srpna. To je dostatečná doba, aby si osoby z ubytoven zajistily jiné bydlení," uvedl v tiskové zprávě mluvčí radnice Pavel Čempěl.

V Bohumíně je v současné době deset ubytoven, kde žije asi 450 lidí.

Novela zákona o hmotné nouzi, kterou vláda změnila zákon o pomoci v hmotné nouzi, platí od letošního května. Díky ní nově rozhodují namísto úřadů práce o přidělení doplatků na bydlení obce. Ty tak mohou prosadit zrušení ubytoven pro chudé – a jejich obyvatele tak dostat na ulici.

Doplatek na bydlení je jednou z dávek, kterou stát přispívá lidem, kteří se ocitli bez prostředků a nemohou si zabezpečit bydlení – ani s poskytnutým příspěvkem na bydlení ze systému státní sociální podpory. Novela má řízení o doplatku na bydlení zjednodušit a zamezit jeho zneužívání, vyplácení do nevyhovujících prostor. Chce také zvýšit motivaci osob k řešení své nepříznivé bytové sociální situace.

Přečteno: 1798x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ubytování, Bohumín, ubytovny, Sociální dávkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo