romea - logo
20. října 2019 (neděle)
svátek má Vendelín
Loading
rozšířené vyhledávaní

Bohumín plošně zamítl doplatky na bydlení lidem z ubytoven

1.6.2015 20:56
Petr Vícha, předseda Senátorského klubu ČSSD, starosta Bohumína
Petr Vícha, předseda Senátorského klubu ČSSD, starosta Bohumína

Bohumínští radní plošně zamítli všech 124 žádostí o doplatky na bydlení lidem, kteří bydlí na ubytovnách. Celkem se zamítnutí týká 210 ubytovaných. Radnice využila novelu zákona o hmotné nouzi, která dala samosprávám pravomoc rozhodovat právě o doplatcích na bydlení. Uvedl to tiskový mluvčí bohumínské radnice Pavel Čempěl na oficiálním webu města.

Nepřehlédněte:

Bohumín předem deklaroval, že lidem, o kterých nemá žádné informace, od stolu souhlasy dávat nebude. Radní nyní svým stanoviskem k žádostem tento postoj stvrdili. Zamítli všech 124 žádostí. „Problémy s ubytovnami registrujeme poté, kdy exministr Drábek zlikvidoval fungující systém sociální práce. Od té doby my i další města poukazujeme na problém s ubytovnami a na plýtvání dávkami ve prospěch majitelů některých ubytoven. Je tedy pochopitelné, že tomu nemůžeme vyjádřit podporu, zvláště když nemáme nyní o klientech žádné podrobné informace. Ze žádostí nyní vyplývá, že zhruba 25 procent žadatelů ani není z Bohumína," uvedl starosta Bohumína Petr Vícha z ČSSD.

Podle bohumínské radnice prý ale nehrozí, že se lidé ocitnou na ze dne na den na ulici. "Úřad práce avizoval, že těmto osobám jako dočasnou kompenzaci vyplatí mimořádnou okamžitou pomoc, jednorázový finanční příspěvek. Vyplácet ho však může jen nejbližší tři měsíce, do konce srpna. To je dostatečná doba, aby si osoby z ubytoven zajistily jiné bydlení," uvedl v tiskové zprávě mluvčí radnice Pavel Čempěl.

V Bohumíně je v současné době deset ubytoven, kde žije asi 450 lidí.

Novela zákona o hmotné nouzi, kterou vláda změnila zákon o pomoci v hmotné nouzi, platí od letošního května. Díky ní nově rozhodují namísto úřadů práce o přidělení doplatků na bydlení obce. Ty tak mohou prosadit zrušení ubytoven pro chudé – a jejich obyvatele tak dostat na ulici.

Doplatek na bydlení je jednou z dávek, kterou stát přispívá lidem, kteří se ocitli bez prostředků a nemohou si zabezpečit bydlení – ani s poskytnutým příspěvkem na bydlení ze systému státní sociální podpory. Novela má řízení o doplatku na bydlení zjednodušit a zamezit jeho zneužívání, vyplácení do nevyhovujících prostor. Chce také zvýšit motivaci osob k řešení své nepříznivé bytové sociální situace.

Přečteno: 1752x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ubytování, Bohumín, ubytovny, Sociální dávkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo