Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Bohumínská radnice hrozí, že lidem zablokuje doplatky na bydlení

21. dubna 2015
Čtení na 3 minuty

Vedení radnice v Bohumíně hrozí tím, že lidem bydlícím v ubytovnách zablokuje doplatky na bydlení. Od května totiž žadatelé o tuto dávku budou potřebovat souhlas obce.

Starosta Petr Vícha (ČSSD) ale tvrdí, že město nebude mít o žadatelích prakticky žádné informace, a nemůže tudíž zodpovědně rozhodnout, komu vyhoví a koho odmítne. Zároveň město poukazuje na to, že dosud od Úřadu práce ČR neobdrželo ani potřebné informace k tomu, jakou přesnou podobu bude mít v praxi vydávání těchto stanovisek. Vedení města proto nevylučuje to, že žadatelé potřebný souhlas nedostanou. Pokud obec vydá zamítavé stanovisko, musí se žadatelem začít sociálně pracovat, reagoval úřad práce.

„Po obcích se požaduje, aby od 1. května dávaly souhlas či nesouhlas k poskytování doplatku na bydlení, ale zároveň nám příslušné orgány, úřad práce ani ministerstvo práce a sociálních věcí, nedají žádné informace o těch lidech, o kterých máme rozhodovat," řekl Vícha.

Podle něj je ve městě deset ubytoven. Jejich počet ale rapidně vzrostl až před několika lety. Radnice poukazuje na to, že je to jen „byznys s chudobou", při němž majitelé ubytoven za podpory státu vydělávají obrovské peníze. „Před několika lety tady problém s ubytovnami a přeplácením nájemného v ubytovnách nebyl. Vznikl za exministra (práce a sociálních věcí Jaromíra) Drábka přesunutím sociálních prací na úřady práce, od té doby ten byznys začal kvést. Dlouhodobě poukazujeme na to, že tady dochází k plýtvání státních peněz a že stát by to měl řešit," uvedl Vícha.

Podle něj byl pozměňovací návrh s podmínkou souhlasu obce pro přiznání dávky zoufalým pokusem něco s celou situací udělat. „Už uplynulo půl roku od té doby, co to bylo přijato, a ministerstvo a potažmo úřad práce měly už v té době konat," řekl Vícha.

V dopise ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové (ČSSD) starostům obcí se poukazuje na to, že by obce měly rozhodovat tak, aby při skutkově shodných nebo podobných případech nevznikaly při rozhodnutích nedůvodné rozdíly. Vícha ale argumentuje tím, že toto lze dosti těžko naplnit, když město k jednotlivým žadatelům nebude mít žádné informace. Starostové jsou v dopise také vyzýváni k tomu, aby obce svá stanoviska poskytovala úřadu práce bezodkladně. „Rada města zasedá jednou měsíčně, určitě nebudeme zasedat každý den, když budeme z úřadu práce každý den dostávat nějaké žádosti," uvedl starosta. Rada, která bude o žádostech rozhodovat, by navíc zamítavá stanoviska měla řádně odůvodnit. Podle Víchy to ale bez jakýchkoliv informací o žadateli není možné, maximálně lze v odůvodnění uvést, v jakém poměru rada hlasovala.

Za problematické považuje nové opatření i Karviná. „Není metodika k zákonu, takže nejsou jasná pravidla, kterými bychom se měli řídit. My jsme se předběžně dohodli, že rozhodovat bude u nás rada, že omezíme pobyt na ubytovně maximálně na šest měsíců a že jej povolíme jen těm, kteří mají v Karviné trvalý pobyt," uvedl primátorův náměstek Miroslav Hajdušík (KSČM).

Mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková řekla, že pokud obec vydá zamítavé stanovisko, musí s takovým člověkem začít sociálně pracovat, aby zamezila tomu, že skončí na ulici. „Tedy mít například kapacity v zařízeních sociálních služeb, azylových domech a podobně," řekla Beránková.

Obyvatelé bohumínské ubytovny Grand dnes řekli, že o novém nařízení nic neví. Podle jedné z obyvatelek ubytovny by situaci někteří bez doplatku na bydlení nezvládli.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon