romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Boj o exekuce: Poslanci by dnes měli projednat rozsáhlé změny v exekucích

27.10.2020 14:35
Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna

Ministryni spravedlnosti Marii Benešové (ANO) se nelíbí poslanecké zásahy do novely exekučního řádu, které v září schválil ústavně právní výbor Sněmovny. Ten odmítl návrh na zavedení místní příslušnosti exekutorů nebo uzákonit slučování pohledávek na jednoho dlužníka u jednoho exekutora vybraným nestranným způsobem. Právě dnes by měla sněmovna ve druhém čtení změny v exekucích projednat.

Sněmovna by mohla ve finále schválit zejména zálohy věřitelů na náklady vymáhání dluhu nebo zastavování dlouhodobě bezvýsledných exekucí bez souhlasu věřitelů a vyřešení některých dluhů z minulosti. To se nezamlouvá ministryni Marii Benešové, která uvažuje o tom, že v krajním případě vezme celý návrh zpět. Členové výboru totiž z její předlohy doporučili vyškrtnout klíčovou součást, tedy princip jeden dlužník – jeden exekutor. „Nelíbí se mi, že došlo k vypuštění koncentrace exekucí, k čemuž jsme se zavázali v programovém prohlášení vlády,“ řekla pro Deník N ministryně Benešová.

Návrh novely exekučního řádu mohl ulevit statisícům lidí. Ústavním výborem sněmovny ale v září neprošel. Rozhodly o tom hlasy poslanců ODS a hnutí ANO. Ti tak šli proti návrhu vlastní ministryně.

Teritorialitu a takzvaného „sněhuláka“, tedy výstižný název pro situaci, kdy na sebe dlužník nabaluje jednu exekuci za druhou, přitom slíbil premiér Andrej Babiš v červnu letošního roku. „Sněhulák a teritorialita jsou dva principy, které jsou v jádru správné, musíme z nich ale vytáhnout to nejlepší, správně je propojit a udělat takový zákon, který zabrání vykořisťování dlužníků a zároveň ochrání věřitele,“ prohlásil premiér na svém Facebooku.

Po zářijovém projednání Členové výboru naopak z návrhu ponechali kupříkladu zastavování marných exekucí nebo náhradu nákladů plátcům mzdy. Ale i v tomto případě poslanci její předlohu výrazně upravili ve prospěch exekutorů. Doporučili k přijetí návrh Patrika Nachera (ANO), aby exekutoři dostali paušální náhradu za ukončení exekucí, u kterých několik let nebyli schopni vymoci ani část dlužné částky. Státní rozpočet by se tím zatížil o 130 až 260 milionů korun. Původní vládní návrh, který Benešová předložila, také počítal se zastavováním marných exekucí, ale nikoliv s penězi od státu pro exekutory.

Na problematiku stávajícího systému exekucí upozorňují dlouhodobě i Česká pirátská strana. „Přijetí novely zákona tak jak byl navrhovaný, by v praxi znamenalo, že každý dlužník by měl pouze jednoho exekutora z místa svého bydliště. Pak bychom se vyhnuli tomu, že člověk bydlí v Praze a exekutor je z Ústí nad Labem nebo z Přerova. A pokud by dlužník měl i další pohledávky, automaticky by je řešil exekutor, který vymáhá i ty stávající. Je to logické a zamezilo by to ve výsledku prodražování dlužné částky. Bohužel stávající praxe je taková, že dlužníci řeší své dluhy pokaždé s jiným exekutorem,“ řekl pro server Romea.cz Cyril Koky, který v nedávných volbách do Senátu neúspěšně kandidoval za Piráty.

Koky mimo jiné upozorňuje, že vedle toho předloha novely zákona obsahuje stovky dalších změn drobnějšího či většího významu jako zrušení omezení nakládat s prostředky na účtu a pohledávkou při odkladu exekuce.

Novela exekučního řádu by tak výrazně ovlivnila situaci těch, kdo se kvůli propadu ekonomiky ocitnou v exekuci. Zda však poslanci oba principy podpoří i dnes ve Sněmovně, pokud reforma exekucí vůbec dospěje k finálnímu hlasování, není jisté.

Benešová Deníku N před týdnem otevřeně přiznala, že uvažuje také o radikálním kroku, který by několik let práce na novele úplně pohřbil. „Když se ukáže, že se návrh zákona kvůli poslaneckým návrhům výrazně odchýlil od původní myšlenky, se kterou ministerstvo spravedlnosti zákon předkládalo, využila bych možnosti záchranné brzdy v podobě zpětvzetí návrhu z projednání v Poslanecké sněmovně,“ prozradila ministryně.

Přečteno: 1099x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sněmovna, poslanec, ExekuceHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo