romea - logo
27. února 2021 (sobota)
svátek má Alexandr

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bouřlivá diskuze na jednání zastupitelstva Ústí nad Labem o Předlicích

Ústí nad Labem, 8.3.2013 9:55, (ROMEA)
Předlice (Ilustrační foto: Konexe, o. s.)
Předlice (Ilustrační foto: Konexe, o. s.)

V ústecké čtvrti Předlice jsou podle lidí z občanského sdružení Konexe obydlené domy, které jsou v havarijním stavu a ohrožují život zdejších obyvatel. Ve zvlášť špatném stavu je podle nich dům číslo čtyři v Řeháčkově ulici. Na čtvrtečním jednání zastupitelstva to uvedl Miroslav Brož z občanského sdružení. Ústecký magistrát ve středu zveřejnil seznam 20 objektů, které jsou v dezolátním stavu a bude zřejmě nutné je zbourat. Podle města jsou to domy, v nichž nebydlí žádní lidé. Podle Konexe je však seznam nedokonalý.

DOKUMENT

V domě v Řeháčkově ulici jsou podle Brože propadlé podlahy, dřevomorka, v havarijním stavu je voda, přitom tu ale bydlí rodiny s dětmi. "Nechápu, proč na seznamu města není třeba tento dům a další hrozné domy. Myslím, že o nich město vůbec neví, situaci v Předlicích nezná," řekl Brož.

Vedení města s náměstkyní Zuzanou Kialovou (ČSSD), která má na starosti sociální problematiku, tento postoj odmítá, situací v Předlicích, kde žijí Romové a sociálně slabí, se dlouhodobě zabývá. Ví i o domu v Řeháčkově ulici. "Stavební úřad nařídil místní šetření, které posoudí celkový stavebně technický stav budovy," řekl tajemník magistrátu Jiří Javorčák. Podotkl, že seznam ohrožených budov vytvořený stavebním úřadem se stále mění, město situaci sleduje. Brož na situaci v Předlicích upozornil už minulý týden, město na něj prý podalo trestní oznámení kvůli šíření poplašné zprávy.

Brož si myslí, že až poškozené domy, o kterých mluvil, uvidí statik, nařídí vystěhování nájemníků. Podobná situace nastala loni na podzim, když statik nařídil vystěhování lidí z předlického domu v ulici Beneše Lounského. Město pak muselo složitě řešit problém s jejich náhradním ubytováním, protože majitel domu to neudělal, ačkoli to byla jeho povinnost. Podle Brože hrozí, že se situace může opakovat.

Na to, že městu chybí koncepce sociálního bydlení, v posledních dnech upozorňuje ústecká ODS. Náměstkyni Kailovou obviňuje z nečinnosti. Vedení města v čele s ČSSD naopak říká, že základy ke kritické situaci v Předlicích položila před lety právě ODS, když dopustila privatizaci zdejšího bytového fondu. Bytové domy se tak dostaly do rukou lidí, kteří se o ně nestarají a od nájemníků často požadují přemrštěné nájmy.

Přečteno: 1111x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Předlice, Ústí nad labem, Bydlení, VystěhováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo