romea - logo
20. října 2019 (neděle)
svátek má Vendelín
Loading
rozšířené vyhledávaní

Bratr muže ubodaného v Teplicích vyšší odškodnění nezíská

Brno, 21.5.2015 16:24
Krajský soud v Ústí nad Labem začal 20. ledna 2014 projednávat případ Stanislava Sýkory (uprostřed), který čelí obžalobě z těžkého ublížení na zdraví s rasovým podtextem. (FOTO: ČTK)
Krajský soud v Ústí nad Labem začal 20. ledna 2014 projednávat případ Stanislava Sýkory (uprostřed), který čelí obžalobě z těžkého ublížení na zdraví s rasovým podtextem. (FOTO: ČTK)

Bratr muže ubodaného v Teplicích neuspěl s ústavní stížností kvůli výši odškodného. Pachatel Stanislav Sýkora mu podle pravomocného rozsudku má zaplatit 85.000 korun. Bratr požadoval vyšší částku a kritizoval justici za nedůsledný a diskriminační přístup, z něhož prý byl patrný despekt k poškozeným. Ubodaný muž byl Rom.

Ústavní soud (ÚS) stížnost odmítl jako neopodstatněnou. Krajský soud prý své závěry odůvodnil rozumně a přesvědčivě. Nedopustil se žádného excesu, který by vyžadoval zásah ústavních soudců.

U Krajského soudu v Ústí nad Labem bratr ubodaného muže původně požadoval náhradu nemajetkové újmy 175.000 korun, později nárok zvýšil o dalších 200.000 korun. Argumentoval údajným rasovým motivem i velkou mediální pozorností, která se upřela na celou rodinu.

Krajský soud ale nenašel důvod pro mimořádné navýšení náhrady oproti tabulkám, naopak se rozhodl sumu snížit, a to kvůli spoluzavinění oběti rvačky - ubodaný muž mohl prý podle soudu zůstat stranou konfliktu. Rozhodnutí pak potvrdil Vrchní soud v Praze. Ve zbytku nároku justice odkázala bratra i další poškozené na občanskoprávní řízení.

Sýkora původně čelil obžalobě z rasově motivované vraždy, za což by mu hrozil přísnější trest. Krajský soud ale čin překvalifikoval na rvačku, rasistický motiv se prý nepotvrdil. Neodvolal se ani Sýkora, ani státní zástupkyně. Vrchní soud v Praze tak potom přezkoumával už jen rozhodnutí o náhradě škody.

Tragédie se stala předloni 24. května při oslavách zahájení lázeňské sezony v Teplicích. Sýkora se se svým kamarádem dostal do konfliktu se šesti Romy, které - jak tvrdí Sýkora - podezíral z krádeže klobásy z prodejního stánku. V průběhu hlavního líčení bylo ale bez pochybností prokázáno, že k ničemu takovému nedošlo. Rvačku provázely podle svědků rasistické nadávky směrem k Romům a Sýkora pak dvakrát bodl devětačtyřicetiletého muže. Zraněný zemřel při převozu do nemocnice.

Přečteno: 1053x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Teplice, úmrtí, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo