romea - logo
19. července 2019 (pátek)
svátek má Čeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Bratr muže ubodaného v Teplicích vyšší odškodnění nezíská

Brno, 21.5.2015 16:24
Krajský soud v Ústí nad Labem začal 20. ledna 2014 projednávat případ Stanislava Sýkory (uprostřed), který čelí obžalobě z těžkého ublížení na zdraví s rasovým podtextem. (FOTO: ČTK)
Krajský soud v Ústí nad Labem začal 20. ledna 2014 projednávat případ Stanislava Sýkory (uprostřed), který čelí obžalobě z těžkého ublížení na zdraví s rasovým podtextem. (FOTO: ČTK)

Bratr muže ubodaného v Teplicích neuspěl s ústavní stížností kvůli výši odškodného. Pachatel Stanislav Sýkora mu podle pravomocného rozsudku má zaplatit 85.000 korun. Bratr požadoval vyšší částku a kritizoval justici za nedůsledný a diskriminační přístup, z něhož prý byl patrný despekt k poškozeným. Ubodaný muž byl Rom.

Ústavní soud (ÚS) stížnost odmítl jako neopodstatněnou. Krajský soud prý své závěry odůvodnil rozumně a přesvědčivě. Nedopustil se žádného excesu, který by vyžadoval zásah ústavních soudců.

U Krajského soudu v Ústí nad Labem bratr ubodaného muže původně požadoval náhradu nemajetkové újmy 175.000 korun, později nárok zvýšil o dalších 200.000 korun. Argumentoval údajným rasovým motivem i velkou mediální pozorností, která se upřela na celou rodinu.

Krajský soud ale nenašel důvod pro mimořádné navýšení náhrady oproti tabulkám, naopak se rozhodl sumu snížit, a to kvůli spoluzavinění oběti rvačky - ubodaný muž mohl prý podle soudu zůstat stranou konfliktu. Rozhodnutí pak potvrdil Vrchní soud v Praze. Ve zbytku nároku justice odkázala bratra i další poškozené na občanskoprávní řízení.

Sýkora původně čelil obžalobě z rasově motivované vraždy, za což by mu hrozil přísnější trest. Krajský soud ale čin překvalifikoval na rvačku, rasistický motiv se prý nepotvrdil. Neodvolal se ani Sýkora, ani státní zástupkyně. Vrchní soud v Praze tak potom přezkoumával už jen rozhodnutí o náhradě škody.

Tragédie se stala předloni 24. května při oslavách zahájení lázeňské sezony v Teplicích. Sýkora se se svým kamarádem dostal do konfliktu se šesti Romy, které - jak tvrdí Sýkora - podezíral z krádeže klobásy z prodejního stánku. V průběhu hlavního líčení bylo ale bez pochybností prokázáno, že k ničemu takovému nedošlo. Rvačku provázely podle svědků rasistické nadávky směrem k Romům a Sýkora pak dvakrát bodl devětačtyřicetiletého muže. Zraněný zemřel při převozu do nemocnice.

Přečteno: 1051x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Teplice, úmrtí, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo