romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Bratr muže ubodaného v Teplicích vyšší odškodnění nezíská

Brno, 21.5.2015 16:24
Krajský soud v Ústí nad Labem začal 20. ledna 2014 projednávat případ Stanislava Sýkory (uprostřed), který čelí obžalobě z těžkého ublížení na zdraví s rasovým podtextem. (FOTO: ČTK)
Krajský soud v Ústí nad Labem začal 20. ledna 2014 projednávat případ Stanislava Sýkory (uprostřed), který čelí obžalobě z těžkého ublížení na zdraví s rasovým podtextem. (FOTO: ČTK)

Bratr muže ubodaného v Teplicích neuspěl s ústavní stížností kvůli výši odškodného. Pachatel Stanislav Sýkora mu podle pravomocného rozsudku má zaplatit 85.000 korun. Bratr požadoval vyšší částku a kritizoval justici za nedůsledný a diskriminační přístup, z něhož prý byl patrný despekt k poškozeným. Ubodaný muž byl Rom.

Ústavní soud (ÚS) stížnost odmítl jako neopodstatněnou. Krajský soud prý své závěry odůvodnil rozumně a přesvědčivě. Nedopustil se žádného excesu, který by vyžadoval zásah ústavních soudců.

U Krajského soudu v Ústí nad Labem bratr ubodaného muže původně požadoval náhradu nemajetkové újmy 175.000 korun, později nárok zvýšil o dalších 200.000 korun. Argumentoval údajným rasovým motivem i velkou mediální pozorností, která se upřela na celou rodinu.

Krajský soud ale nenašel důvod pro mimořádné navýšení náhrady oproti tabulkám, naopak se rozhodl sumu snížit, a to kvůli spoluzavinění oběti rvačky - ubodaný muž mohl prý podle soudu zůstat stranou konfliktu. Rozhodnutí pak potvrdil Vrchní soud v Praze. Ve zbytku nároku justice odkázala bratra i další poškozené na občanskoprávní řízení.

Sýkora původně čelil obžalobě z rasově motivované vraždy, za což by mu hrozil přísnější trest. Krajský soud ale čin překvalifikoval na rvačku, rasistický motiv se prý nepotvrdil. Neodvolal se ani Sýkora, ani státní zástupkyně. Vrchní soud v Praze tak potom přezkoumával už jen rozhodnutí o náhradě škody.

Tragédie se stala předloni 24. května při oslavách zahájení lázeňské sezony v Teplicích. Sýkora se se svým kamarádem dostal do konfliktu se šesti Romy, které - jak tvrdí Sýkora - podezíral z krádeže klobásy z prodejního stánku. V průběhu hlavního líčení bylo ale bez pochybností prokázáno, že k ničemu takovému nedošlo. Rvačku provázely podle svědků rasistické nadávky směrem k Romům a Sýkora pak dvakrát bodl devětačtyřicetiletého muže. Zraněný zemřel při převozu do nemocnice.

Přečteno: 1056x
 

Kam dál:

Štítky:  

Teplice, úmrtí, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo