romea - logo
15. září 2019 (neděle)
svátek má Jolana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Brňané znovu vystoupí proti prvomájovému neonacistickému pochodu

29.4.2019 14:35
Převzato z facebookové události Brno blokuje.
Převzato z facebookové události Brno blokuje.

Iniciativa Brno Blokuje připravuje prvomájový program na Dominikánském náměstí a vybízí Brňany k antifašistické hře. Apeluje také otevřeným dopisem na vedení města a zastupitele městské části Brno-střed, aby se do budoucna jasně vymezili proti pořádání neonacistických pochodů centrem města.

Ve své tiskové zprávě uvádí, že narozdíl od předchozích let se letos do Brna chystají pravicoví extremisté a extremistky ze spolku Národní a sociální fronta přijet s pochodněmi a od 19 hodin centrem města pochodovat v trojstupech s otevřeně antisemitskými hesly jako "V našem státě hnije-lžidokracie".

Iniciativa Brno Blokuje podobně jako v roce 2017 neorganizuje velkou blokádu pochodu, přichází ale s vlastním programem a vybízí brněnské i přespolní kolektivy, organizace, zájmové kroužky, komunity i jednotlivce, aby se zapojili do antifašistické prvomájové hry Kdo si hraje, nehajluje 2019. 

“Chceme poukázat na to, že nestačí jednou za dva roky hromadně zablokovat pochod neonacistů. Proti plíživé fašizaci společnosti, kterou v posledních letech v ČR pozorujeme, se musí vymezovat každý z nás, kdykoli se s ní setká. Brňané v roce 2017 ukázali, že se dokážou vůči nenávisti a neonacismu vymezit odvážně a jasně, ale přitom kreativně a nenásilně. V tom je chceme povzbudit i letos,” vysvětluje v tiskové zprávě mluvčí iniciativy Václav Pecl.

Od 17:00 budou na Dominikánském náměstí probíhat proslovy osobností a hudební vystoupení. Hra Kdo si hraje, nehajluje 2019 bude probíhat celé odpoledne.“V době pochodu může každý v centru Brna zorganizovat zábavnou, nenásilnou a kreativní prvomájovou aktivitu. V blokádě neonacistického pochodu nikomu nebráníme, sami ji však letos nechystáme,” doplňuje Pecl.

Iniciativa Brno Blokuje společně s dalšími kulturními a společenskými institucemi zároveň otevřeným dopisem vyzývá vedení města Brna a městské části Brno-střed, aby veřejně jasně odmítly neonacistické akce v centru Brna nyní i v budoucnu.

“Letošní průvod pravicových extremistů centrem města v trojstupech, s pochodněmi v rukou a za skandování antisemitských hesel, odkazující svou estetikou na nacistické “parademarše,” byl úředníky MČ Brno-střed bez námitek umožněn. Informace o pořadatelích, jejich vazbách na neonacistické hnutí, i plánovaný průběh akce jsou přitom jednoduše veřejně dostupné. Zapojené brněnské kulturní a společenské instituce proto vyzývají vedení města, aby zvážilo, zda by se brněnský 1. máj nemohl znovu stát spíše časem lásky, než časem, kdy se slušní Brňané musí ve strachu z pochodujících neonacistů bát pohybovat centrem města,” shrnuje znění výzvy mluvčí Antonie Žlebková..  

Spolek Národní a sociální fronta, který letošní neonacistický pochod organizuje, tvoří známé tváře propojené s neonacistickým hnutím, čímž se na svých stránkách ani netají. Na stránkách spolku může čtenář číst i následující pasáže: „Jasně jsem prohlásil, že cítím daleko větší sympatie k italskému fašismu než k německému národnímu socialismu. Jaké je tedy překvapení, že když sympatizuji s fašismem, tak zdravím na koncertech pravicí? Nemám s tím naprosto žádný problém, pozdravit své přátele.“ Po tom, kdo za spolkem spojí, není třeba dlouho pátrat. Svolavatelem shromáždění je Erik Lamprecht, který aktuálně působí jako předseda krajské organizace Dělnické strany sociální spravedlnosti. Ta navazuje na Ústavním soudem zakázanou Dělnickou stranu, jež byla rozpuštěna na základě extremistických projevů a vazeb na neonacistické radikální organizace jako např. Národní odpor. Ostatně i sám Lamprecht je znám svými letitými vazbami na neonacistické hnutí, stejně jako další z organizátorů Milan Hroch.

Nenásilnou akci Brno Blokuje organizují dobrovolníci a dobrovolnice různých názorů, věku i zaměření. Náklady na akci financují z vlastních zdrojů. Hra není organizována žádnou politickou stranou či hnutím a nemá za cíl jakoukoliv politickou stranu či hnutí propagovat.

Otevřený dopis brněnských kulturních a společenských institucí vedení města Brna a zastupitelům městské části Brno-střed

Na 1. máje má spolek Národní a sociální fronta v plánu v Brně uspořádat demonstraci a následný pochod za 1. máj „svobodný, národní a sociální.“ Spolek se navenek prezentuje jako aktivistické hnutí založené na čistých ideálech skutečného vlastenectví a vyzývá k boji proti úpadku Evropy.

Není však potřeba dlouho pátrat, aby člověk zjistil, co jsou organizátoři skutečně zač. Svolavatelem shromáždění je Erik Lamprecht, který aktuálně působí jako předseda krajské organizace Dělnické strany sociální spravedlnosti. Ta je pohrobkem Dělnické strany, jež byla rozpuštěna na základě extremistických projevů a vazeb na neonacistické radikální organizace jako např. Národní odpor. Ostatně i sám Lamprecht je znám svými letitými vazbami na neonacistické hnutí a tyto vazby se opětovně potvrzují na webu spolku Národní a sociální fronta, kde mimo jiné publikuje rozhovory s otevřeně neonacistickými kapelami.

Tito "vlastenci", ve skutečnosti však spíše stoupenci fašismu a obhájci Hitlera, se na podvečer 1. máje svolávají k průvodu centrem města s pochodněmi v rukou a skandování hesel jako "V našem státě hnije - lžidokracie." Přestože jsou tyto informace včetně dalších článků oslavujících fašismus i neonacismus veřejně dostupné na webu Národní a sociální fronty, Úřad městské části Brno-střed proti obnovování tradice nacistických "párademaršů" a antisemitským pokřikům nevznesl žádné námitky.

Proto my, níže podepsané instituce a osobnosti, žádáme vedení města Brna, aby znovu zvážilo, zda je 1. máj spíše časem lásky, nebo časem strachu a nenávisti, a vyzýváme k jasnému a veřejnému odmítnutí podobných akcí nyní i v budoucnu.

K dopisu se připojily následující brněnské instituce a organizace:

 • Iniciativa Brno Blokuje
 • Sokol Brno I
 • Hnutí DUHA - Friends of the Earth Czech Republic
 • Kabinet múz
 • CED - Centrum experimentálního divadla (Sdružuje soubory Divadla Husa na provázku, HaDivadla, Divadlo u stolu a Projekt CED)
 • Divadlo Líšeň
 • Divadlo Feste
 • ArtMap Brno
 • 4AM / Fórum pro architekturu a média
 • Bastl Instruments
 • IQ Roma Servis
 • DROM, romské středisko
 • Nesehnutí
 • Fait Gallery
Přečteno: 1388x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pochod, Brno, otevřený dopisHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo