romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Brňané znovu vystoupí proti prvomájovému neonacistickému pochodu

29.4.2019 14:35
Převzato z facebookové události Brno blokuje.
Převzato z facebookové události Brno blokuje.

Iniciativa Brno Blokuje připravuje prvomájový program na Dominikánském náměstí a vybízí Brňany k antifašistické hře. Apeluje také otevřeným dopisem na vedení města a zastupitele městské části Brno-střed, aby se do budoucna jasně vymezili proti pořádání neonacistických pochodů centrem města.

Ve své tiskové zprávě uvádí, že narozdíl od předchozích let se letos do Brna chystají pravicoví extremisté a extremistky ze spolku Národní a sociální fronta přijet s pochodněmi a od 19 hodin centrem města pochodovat v trojstupech s otevřeně antisemitskými hesly jako "V našem státě hnije-lžidokracie".

Iniciativa Brno Blokuje podobně jako v roce 2017 neorganizuje velkou blokádu pochodu, přichází ale s vlastním programem a vybízí brněnské i přespolní kolektivy, organizace, zájmové kroužky, komunity i jednotlivce, aby se zapojili do antifašistické prvomájové hry Kdo si hraje, nehajluje 2019. 

“Chceme poukázat na to, že nestačí jednou za dva roky hromadně zablokovat pochod neonacistů. Proti plíživé fašizaci společnosti, kterou v posledních letech v ČR pozorujeme, se musí vymezovat každý z nás, kdykoli se s ní setká. Brňané v roce 2017 ukázali, že se dokážou vůči nenávisti a neonacismu vymezit odvážně a jasně, ale přitom kreativně a nenásilně. V tom je chceme povzbudit i letos,” vysvětluje v tiskové zprávě mluvčí iniciativy Václav Pecl.

Od 17:00 budou na Dominikánském náměstí probíhat proslovy osobností a hudební vystoupení. Hra Kdo si hraje, nehajluje 2019 bude probíhat celé odpoledne.“V době pochodu může každý v centru Brna zorganizovat zábavnou, nenásilnou a kreativní prvomájovou aktivitu. V blokádě neonacistického pochodu nikomu nebráníme, sami ji však letos nechystáme,” doplňuje Pecl.

Iniciativa Brno Blokuje společně s dalšími kulturními a společenskými institucemi zároveň otevřeným dopisem vyzývá vedení města Brna a městské části Brno-střed, aby veřejně jasně odmítly neonacistické akce v centru Brna nyní i v budoucnu.

“Letošní průvod pravicových extremistů centrem města v trojstupech, s pochodněmi v rukou a za skandování antisemitských hesel, odkazující svou estetikou na nacistické “parademarše,” byl úředníky MČ Brno-střed bez námitek umožněn. Informace o pořadatelích, jejich vazbách na neonacistické hnutí, i plánovaný průběh akce jsou přitom jednoduše veřejně dostupné. Zapojené brněnské kulturní a společenské instituce proto vyzývají vedení města, aby zvážilo, zda by se brněnský 1. máj nemohl znovu stát spíše časem lásky, než časem, kdy se slušní Brňané musí ve strachu z pochodujících neonacistů bát pohybovat centrem města,” shrnuje znění výzvy mluvčí Antonie Žlebková..  

Spolek Národní a sociální fronta, který letošní neonacistický pochod organizuje, tvoří známé tváře propojené s neonacistickým hnutím, čímž se na svých stránkách ani netají. Na stránkách spolku může čtenář číst i následující pasáže: „Jasně jsem prohlásil, že cítím daleko větší sympatie k italskému fašismu než k německému národnímu socialismu. Jaké je tedy překvapení, že když sympatizuji s fašismem, tak zdravím na koncertech pravicí? Nemám s tím naprosto žádný problém, pozdravit své přátele.“ Po tom, kdo za spolkem spojí, není třeba dlouho pátrat. Svolavatelem shromáždění je Erik Lamprecht, který aktuálně působí jako předseda krajské organizace Dělnické strany sociální spravedlnosti. Ta navazuje na Ústavním soudem zakázanou Dělnickou stranu, jež byla rozpuštěna na základě extremistických projevů a vazeb na neonacistické radikální organizace jako např. Národní odpor. Ostatně i sám Lamprecht je znám svými letitými vazbami na neonacistické hnutí, stejně jako další z organizátorů Milan Hroch.

Nenásilnou akci Brno Blokuje organizují dobrovolníci a dobrovolnice různých názorů, věku i zaměření. Náklady na akci financují z vlastních zdrojů. Hra není organizována žádnou politickou stranou či hnutím a nemá za cíl jakoukoliv politickou stranu či hnutí propagovat.

Otevřený dopis brněnských kulturních a společenských institucí vedení města Brna a zastupitelům městské části Brno-střed

Na 1. máje má spolek Národní a sociální fronta v plánu v Brně uspořádat demonstraci a následný pochod za 1. máj „svobodný, národní a sociální.“ Spolek se navenek prezentuje jako aktivistické hnutí založené na čistých ideálech skutečného vlastenectví a vyzývá k boji proti úpadku Evropy.

Není však potřeba dlouho pátrat, aby člověk zjistil, co jsou organizátoři skutečně zač. Svolavatelem shromáždění je Erik Lamprecht, který aktuálně působí jako předseda krajské organizace Dělnické strany sociální spravedlnosti. Ta je pohrobkem Dělnické strany, jež byla rozpuštěna na základě extremistických projevů a vazeb na neonacistické radikální organizace jako např. Národní odpor. Ostatně i sám Lamprecht je znám svými letitými vazbami na neonacistické hnutí a tyto vazby se opětovně potvrzují na webu spolku Národní a sociální fronta, kde mimo jiné publikuje rozhovory s otevřeně neonacistickými kapelami.

Tito "vlastenci", ve skutečnosti však spíše stoupenci fašismu a obhájci Hitlera, se na podvečer 1. máje svolávají k průvodu centrem města s pochodněmi v rukou a skandování hesel jako "V našem státě hnije - lžidokracie." Přestože jsou tyto informace včetně dalších článků oslavujících fašismus i neonacismus veřejně dostupné na webu Národní a sociální fronty, Úřad městské části Brno-střed proti obnovování tradice nacistických "párademaršů" a antisemitským pokřikům nevznesl žádné námitky.

Proto my, níže podepsané instituce a osobnosti, žádáme vedení města Brna, aby znovu zvážilo, zda je 1. máj spíše časem lásky, nebo časem strachu a nenávisti, a vyzýváme k jasnému a veřejnému odmítnutí podobných akcí nyní i v budoucnu.

K dopisu se připojily následující brněnské instituce a organizace:

 • Iniciativa Brno Blokuje
 • Sokol Brno I
 • Hnutí DUHA - Friends of the Earth Czech Republic
 • Kabinet múz
 • CED - Centrum experimentálního divadla (Sdružuje soubory Divadla Husa na provázku, HaDivadla, Divadlo u stolu a Projekt CED)
 • Divadlo Líšeň
 • Divadlo Feste
 • ArtMap Brno
 • 4AM / Fórum pro architekturu a média
 • Bastl Instruments
 • IQ Roma Servis
 • DROM, romské středisko
 • Nesehnutí
 • Fait Gallery
Přečteno: 1419x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pochod, Brno, otevřený dopisHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo